Izolacja instalacji wodnej i c.o. - doskonały sposób na ograniczenie strat ciepła

2011-04-14 17:47

Remont domu jest doskonałą okazją, by założyć nową instalację wodną,  kanalizacyjną i centralnego ogrzewania. Pomimo ocieplenia budynku i wstawienia w nim nowych okien, zgodnie z prawem instalację należy dodatkowo osłonić otuliną, by ograniczyć straty ciepła. Podpowiadamy, jaką grubość powinna mieć izolacja, w zależności od rodzaju instalacji i jej lokalizacji.

Izolacja instalacji elektrycznej - doskonały sposób na ograniczenie strat ciepła
Autor: Andrzej Szandomirski

Ograniczamy straty ciepła

Instalacje sanitarne powinny być zaizolowane, ale dotychczas często z tego rezygnowano, na przykład z oszczędności. Ponieważ głównym powodem izolowania jest ograniczenie strat ciepła, konsekwencją takiego zaniechania mogło być zmniejszenie wydajności gotowej instalacji i niepotrzebny wzrost kosztów jej eksploatacji. W znowelizowanych w zeszłym roku Warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wprowadzono zmiany, które nie pozwalają już na dowolne postępowanie w tej materii.

Według nowych przepisów na inwestorze (projektancie) spoczywa obowiązek ograniczenia do racjonalnego poziomu strat ciepła przy przesyle ciepłej wody użytkowej i w przewodach cyrkulacyjnych oraz w przewodach zasilających i powrotnych centralnego ogrzewania, a także w przewodach ogrzewania powietrznego (§118 ust. 3, §133 ust. 9 i 10). W związku z tym wymogiem wspomniane przewody muszą zostać zaizolowane otuliną o grubości i współczynniku przenikania określonych w Załączniku nr 2 do rozporządzenia (tabela).

Izolujemy rury do centralnego ogrzewania

Izolowanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody zabezpiecza je nie tylko przed utratą ciepła. Rury podlegające ciągłym ruchom związanym z rozszerzalnością cieplną, wewnątrz izolacji mogą się swobodnie przesuwać i są doskonale zabezpieczone także przed uszkodzeniami mechanicznymi, do których może dochodzić na skutek tarcia o ścianę.

Izolacja przewodów kanalizacyjnych korzystnie wpływa na ograniczenie hałasu towarzyszącego ich eksploatacji, a izolowanie odcinków instalacji prowadzonych po wierzchu ścian chroni użytkowników przed ewentualnym poparzeniem.

Na ściankach rur z zimną wodą wodociągową wykonanych ze stali, prowadzonych przez pomieszczenia o dużej wilgotności może się z kolei wykraplać para wodna. Dlatego one również powinny być zaizolowane termicznie.

Grubość izolacji w zależności od rodzaju i lokalizacji instalacji
Pkt Rodzaj przewodu Minimalna grubość izolacji cieplnej [mm] o współczynniku przenikania ciepła 0,035 W/(m2.K)*
1 średnica wewnętrzna do 22 mm 20
2 średnica wewnętrzna 22-35 mm 30
3 średnica wewnętrzna 35-100 mm równa średnicy wewnętrznej rury
4 przewody i armatura o średnicy jak w punktach 1-3 przechodzące przez ściany lub stropy, skrzyżowania przewodów 1/2 grubości podanej w punktach 1-3
5 przewody c.o. o średnicy jak w punktach 1-3 ułożone w komponentach budowlanych między ogrzewanymi pomieszczeniami różnych użytkowników 1/2 grubości podanej w punktach 1-3
6 przewody c.o. o średnicy jak w punktach 1-3 ułożone w podłodze 6
7 przewody ogrzewania powietrznego wewnątrz izolacji cieplnej budynku 40
8 przewody ogrzewania powietrznego na zewnątrz izolacji cieplnej budynku 80

*jeśli materiał izolacyjny będzie miał inny współczynnik przenikania ciepła, trzeba skorygować grubość izolacji

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.