| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje wodne » 3 sposoby na tanie podgrzewanie wody

3 sposoby na tanie podgrzewanie wody

Podgrzewanie wody użytkowej jest co prawda tańsze niż ogrzewanie domu, ale i tak koszty mogą przekroczyć 1000 zł rocznie. Aby rachunki za ciepłą wodę były niższe, warto poczynić pewne kroki. Bez wątpienia dobrym pomysłem jest montaż kolektorów słonecznych, odpowiedni podgrzewacz wody, czy najłatwiejsze do realizacji - baterie termostatyczne.

Kolektory słoneczne pomogą zmniejszyć rachunki za podgrzewanie wody

Podgrzewanie wody jest najdroższe, gdy wykorzystuje się do tego celuurządzenia elektrycznye i zasilane gazem płynnym. Zastąpienie ich innymi, na tańsze paliwo lub energię, daje największe korzyści.

Najpopularniejszym obecnie sposobem na zmniejszenie kosztów podgrzewania wody jest inwestycja w kolektory słoneczne, które wykorzystują darmową energię słoneczną.

Kompletna instalacja z kolektorami słonecznymi i zasobnikiem do magazynowania podgrzanej wody kosztuje co najmniej 6 tys. zł, do tego dochodzą jeszcze koszty montażu. Przy typowym dla trzy-, czteroosobowej rodziny zużyciu ciepłej wody 150-200 l na dobę można dzięki nim zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło z innych źródeł o 1500- -2000 kWh/rok. To znaczy, że w przypadku korzystania z podgrzewacza elektrycznego oszczędności mogą sięgnąć nawet 1200 zł rocznie, ale również gdyby były o połowę mniejsze, taka inwestycja byłaby opłacalna (trwałość kolektorów znacznie przekracza dziesięć lat). Podobnie rzecz się ma, gdy do podgrzewania wody wykorzysta się pompę ciepła, o czym napisaliśmy w odpowiedzi na pytanie.

Przepływowy podgrzewacz wody zamiast pojemnościowego

Korzyści może dać wymiana podgrzewacza pojemnościowego na podgrzewacz przepływowy, który nie grzeje wody na zapas, a jedynie taką jej ilość, jaka jest akurat wykorzystywana. Ale wówczas trzeba się liczyć z ograniczeniem strumienia ciepłej wody.

Baterie termostatyczne i bezdotykowe też będą pomocne

W oszczędzaniu pomagają baterie z ogranicznikiem temperatury (baterie termostatyczne) i strumienia wypływającej z nich wody, przydatne zwłaszcza gdy z łazienki korzystają dzieci, które trudno przekonać do posługiwania się przyborami sanitarnymi w rozsądny sposób.

Jeśli jesteśmy gotowi zrezygnować z komfortu, to przy umywalce zastosujmy baterię bezdotykową z fotokomórką automatycznie otwierającą i zamykającą wypływ wody, reagującą na zbliżenie rąk.

Inne sposoby na tanie podgrzewanie wody

Inne – proste i niewymagające inwestowania dodatkowych pieniędzy – sposoby na obniżenie kosztów to podgrzewanie wody do temperatury nie wyższej niż 55ºC (im niższa temperatura, tym mniejsze straty ciepła), sterowanie podgrzewaczem pojemnościowym tak, by się nie uruchamiał w czasie, kiedy prawdopodobieństwo korzystania z ciepłej wody jest znikome (w nocy lub gdy nikogo nie ma w domu), a także rezygnacja z działania pompy cyrkulacyjnej.

Przeczytaj dodatkowo:
Rury do wody: miedziane kontra PVC

Jakie rury wybrać do instalacji grzewczej i wodnej? Jakie właściwości mają rury miedziane, a jakie z PVC? Czy...

Wymień stary bojler na ogrzewacz pojemnościowy....

Przygotowanie ciepłej wody użytkowej przy zastosowaniu nowoczesnych ogrzewaczy elektrycznych gwarantuje...

Instalacja wodna. Rozprowadzenie rur do wody w...

Usytuowanie przyborów sanitarnych w remontowanej łazience zależy od możliwości doprowadzenia do nich...

FILM: Jak wykryć instalację w ścianach? Jest...

Chcesz powiesić karnisze, wbić gwoździa w ścianę, lecz nie możesz tego zrobić, bo w ścianach ukryte są...

Budowa studni na działce: jakich formalności...

Budowa studni na własny użytek wymaga dopełnienia kilku formalności. Czasem proces jest mniej, czasem...

Instalacja wodna i elektryczna w podzielonym...

Po podziale nieruchomości instalacja wodna i elektryczna powinny zostać rozdzielone w sposób,...