| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje kanalizacyjne » Szambo betonowe - 3 sposoby budowy zbiornika na ścieki

Szambo betonowe - 3 sposoby budowy zbiornika na ścieki

Ścieki powstają w każdym domu, a dla wielu z nas wciąż jedynym wyjściem na pozbycie się tych nieczystości jest gromadzenie ich w szambach. Szczelne zbiorniki na ścieki mogą być wykonane np. z betonu. Przedstawiamy więc trzy sposoby, na wykonanie betonowego szamba: zbiorniki gotowe, szambo z kręgów i zbiorniki betonowane na miejscu budowy. Sprawdź, które rozwiązanie będzie najlepsze dla ciebie.

Zbiorniki gotowe - szambo szczelne, ale trudne w budowie

Nietrudno je dzisiaj kupić, bo wiele firm ma je w swojej ofercie. Zaletą gotowych zbiorników na ścieki jest duża wytrzymałość na obciążenia zewnętrzne i szczelność (są pokryte od wewnątrz podwójną warstwą Bitizolu lub Dysperbitu, od zewnątrz Izolbetu).

Gotowe szamba szybko się montuje i nie trzeba ich zakotwiać w gruncie. Jednak ze względu na znaczną masę (ważą kilka ton) ich transport może być kłopotliwy, zwłaszcza gdy do posesji nie ma dobrego dojazdu, a montaż wymaga użycia dźwigu. Gotowe zbiorniki betonowe mogą być jedno-, dwu- lub trzykomorowe.

Autor: Łukasz Kozłowski

Montaż szamba gotowego
Jeżeli na budowę jest dostarczany kompletny zbiornik z zamontowaną w zakładzie betonową płytą przykrywającą, do umieszczenia go w wykopie jest niezbędny dźwig. Zbiornik bez płyty przykrywającej można opuścić do wykopu, używając ciężkiego samochodu wyposażonego w urządzenie samowyładowcze (HDS) i dopiero później przymocować płytę na zaprawę.

Po umieszczeniu szamba w wykopie należy osadzić sięgające do poziomu terenu elementy kominków inspekcyjnych. Można je też wymurować z kostki betonowej. Kominki przykrywa się dostarczonymi razem ze zbiornikiem płytami włazowymi. Niektóre firmy pozostawiają tę część prac inwestorowi. Jeśli chcemy, aby usługa była kompletna, trzeba to uwzględnić w umowie.

Do zbiornika podłącza się przewód kanalizacyjny. Wszystkie połączenia trzeba uszczelnić, na przykład Izolbetem. Po związaniu zaprawy zbiornik można zasypać.

Zbiorniki z kręgów - szambo tanie, ale awaryjne

Szambo z kręgów robi się dzisiaj coraz rzadziej, być może ze względu na kłopoty z zachowaniem szczelności. Kręgi są stosunkowo tanie i dostępne niemal w każdej, nawet niewielkiej betoniarni. Łatwo je przetransportować, bo w porównaniu ze zbiornikiem gotowym mają niewielkie wymiary. Na szambo z kręgów nie trzeba przygotowywać wykopu o znacznych wymiarach. Niestety, dość kosztowne są dodatkowe elementy niezbędne do zbudowania szamba: płyty nakrywowe, uszczelki, rury przelewowe itp.

Dno zbiornika z kręgów można wybetonować na miejscu. Można też kupić gotowy krąg z dnem wykonanym w wytwórni. Od tego będzie zależał sposób montażu.

Montaż szamba z kręgów
Jeżeli zdecydujemy się na budowę szamba własnymi siłami, wykop najlepiej robić metodą studniarską. Najpierw wybiera się tylko tyle ziemi, aby umieścić pierwszy krąg. Potem usuwa się ziemię ze środka tego kręgu, opuszcza go niżej i układa następny. Czynność powtarza się aż do uzyskania odpowiedniej głębokości. Zwykle trzeba w tym celu zrobić wąski, głęboki tunel, dlatego częściej robi się szamba dwu- lub trzykomorowe połączone żeliwnymi rurami przelewowymi. W zależności od wielkości kręgów na każdą komorę potrzeba kilka sztuk.

Po ustawieniu ostatniego kręgu przystępuje się do betonowania dna. Na warstwie chudego betonu układa się uszczelnienie w postaci trzech warstw papy na lepiku. Dopiero na takim podkładzie wykonuje się dno właściwe – beton B20 z uszczelniaczami (plastyfikatorami, włóknami polipropylenowymi) i zbrojeniem. Przecieki zdarzają się najczęściej między dnem i przylegającym do niego kręgiem. Dlatego powinno się w tym miejscu zrobić klin z wodoszczelnej zaprawy cementowej, na przykład z dodatkiem szkła wodnego (może to być Hydrostop-Fix o czasie wiązania 1-3 minuty). Tą samą zaprawą trzeba też uszczelnić miejsca styku kolejnych kręgów (po obwodzie zbiornika). Całą wewnętrzną powierzchnię zbiornika dobrze jest również pokryć trzywarstwową powłoką z zaprawy cementowej z dodatkiem Hydrostopu-Koncentrat. Niektóre firmy oferują specjalne uszczelki mocowane we wrębie kręgu, wtedy nie trzeba dodatkowo stosować zaprawy.

Jeżeli zdecydujemy się na kupno gotowego kręgu z dnem, od razu należy wykonać wykop o wymaganej głębokości, umieścić w nim krąg z dnem, a na nim kolejne – aż do poziomu terenu (zależnie od położenia wlotu przewodu kanalizacyjnego i wysokości kominka). Uszczelnienie dna nie jest w tej sytuacji wymagane, trzeba je zrobić tylko na styku poszczególnych kręgów i cały zbiornik pokryć od wewnątrz Hydrostopem.

Od góry zbiornik (lub każdą z komór zbiornika wielokomorowego) przykrywa się płytą stropową z żeliwnym włazem. Łączy się ją z najwyższym kręgiem zaprawą i uszczelnia na przykład Izolbetem. Wszystkie połączenia też muszą zostać uszczelnione.

PAMIĘTAJ

Lepiej użyć mniejszej liczby kręgów o większej wysokości i zrobić raczej dwie, a nie trzy komory – każdy krąg musi mieć bowiem swoją uszczelkę, każda komora – dno, pokrywę i właz. Im więcej tych elementów, tym droższe będzie szambo.

Szambo betonowane na miejscu budowy

Szambo betonowane na budowie wykonuje się na podstawie projektu, dzięki czemu – jeśli jest taka konieczność – może ono mieć nietypowe wymiary. Do budowy nie trzeba używać ciężkiego sprzętu, dlatego można ją prowadzić nawet tam, gdzie nie ma wygodnego dojazdu. Zbiornik na ścieki może się znajdować nawet w miejscu narażonym na duże obciążenia, na przykład pod wjazdem do garażu – nie grozi mu zgniecenie przez samochód osobowy. Budowa takiego szamba trwa około dwóch tygodni.

Dno wykopu na szambo pokrywa się warstwą chudego betonu (klasy B7,5), a następnie układa się zbrojenie i właściwą warstwę betonu. Beton na ściany układa się w deskowaniu (ściany zbiornika powinny mieć grubość 15 cm i być zazbrojone zgodnie z projektem), pamiętając o przyłączeniu przewodu kanalizacyjnego. Podobnie postępuje się z płytą przykrywającą zbiornik. Mieszanka betonowa musi być klasy B20, zawierać uszczelniacze w odpowiednich proporcjach, a po ułożeniu trzeba ją zagęścić, używając specjalistycznego sprzętu.

Szambo może mieć jedną lub dwie komory oddzielone płytą przelewową z otworem średnicy 160 mm umieszczonym przy górnej krawędzi. Dwukomorowy musi mieć dwa kominki inspekcyjne i dwa włazy, za to ma mniejszą głębokość niż jednokomorowy, więc i wykop może być płytszy.

Wszystkie połączenia i wewnętrzną powierzchnię szamba – podobnie jak w przypadku zbiornika z kręgów – trzeba uszczelnić wodoszczelną zaprawą cementową z dodatkiem szkła wodnego. Z zewnątrz zbiornik maluje się Abizolem. Na końcu wykonuje się kominki inspekcyjne i zakrywa się je żeliwnymi włazami, a ich styk ze zbiornikiem uszczelnia. Zbiornik zasypuje się po związaniu zaprawy.

Nie trzeba go kotwić ani zabezpieczać przed wodą gruntową – jest szczelny, a jego ciężar plus ciężar płyty, gruntu nad zbiornikiem i tarcie gruntu o ściany zbiornika uniemożliwiają wyparcie go z wykopu.

Niektóre firmy robią zbiorniki na zamówienie według typowego, powtarzalnego projektu. Komora powstaje wówczas jako monolityczna całość. Jest przywożona na budowę jako szczelna i może być montowana w wykopie. Jedyne połączenie wymagające uszczelnienia to styk pokrywy stropowej oraz nadstawki (kominka) ze zbiornikiem. Czas oczekiwania to 14-21 dni.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak przygotować i wykończyć podłogę pod prysznic...

Jeżeli nie chcesz w swojej łazience montować tradycyjnego brodzika możesz wykonać prysznic bez brodzika....

Budowa szamba – formalności przed budową i normy,...

Gdy budynku nie można podłączyć do kanalizacji, wówczas jednym możliwym rozwiązaniem jest budowa...

Zatkana rura. Przepychanie rury kanalizacyjnej

Gdy z umywalki nie chce spływać woda to znak, że rura kanalizacyjna jest zatkana. Przepychanie rury możesz...

Budowa i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków...

Budowę i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków najlepiej zaplanować na okres od wiosny do jesieni. W...

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - nie zbudujesz...

Jeżeli planujesz budowę przydomowej oczyszczalni ścieków upewnij się, że w pobliżu twojego domu nie biegną...

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków z...

Przydomowe oczyszczalnie ścieków z drenażem rozsączającym są stosunkowo tanie, łatwe w budowie i...