Szambo plastikowe. Jak wybrać i zamontować plastikowe zbiorniki na ścieki?

2018-08-17 11:52 Agata Kosiarska
Plastikowe szambo
Autor: Czysty Zysk Plastikowe szambo jest droższe od betonowego, ale nie trzeba martwić się o jego szczelność

Plastikowe szambo jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Wybór zbiorników jest duży, a montaż szybki i nieskomplikowany. Można go przeprowadzić samodzielnie.

Plastikowe szambo - zalety

Szambo plastikowe jest szczelne. Ścieki z bezodpływowego zbiornika nie mogą przedostawać się do gruntu i wód gruntowych. Dlatego zbiornik musi być szczelny. Jeśli jest wykonany z tworzywa sztucznego bez szwów i zgrzewów, można być o to spokojnym. Niepotrzebne jest dodatkowe uszczelnianie na miejscu montażu.

Szambo plastikowe jest lekkie. Do budowy zbiorników wykorzystuje się najczęściej polietylen o wysokiej gęstości oraz żywice poliestrowe, tak zwane laminaty, zbrojone włóknem szklanym. Ich zaletą jest nieduży ciężar (zwłaszcza w porównaniu z betonowymi zbiornikami). Zależnie od pojemności ważą od mniej więcej 60 kg (1-1,5 m3) do 350 kg (10 m3). Łatwo je transportować i montować – zbiornik można więc posadowić nawet w miejscu, do którego nie dotrze samochód czy tym bardziej dźwig.

Szambo plastikowe jest trwałe. Tworzywo to materiał trwały i odporny na korozję chemiczną, dzięki czemu zbiorniki nie korodują i nie wchodzą w reakcje z gruntem.

Szambo plastikowe ma dodatkowe zastosowanie. Szamba z tworzywa mają jeszcze jedną ważną zaletę. Gdy przestają być potrzebne (bo do działki zostanie doprowadzona kanalizacja), nie trzeba ich wyrzucać. Można je:

  • odstąpić innemu użytkownikowi,
  • oddać do przeróbki (recyklingu),
  • zbierać w nich deszczówkę (po oczyszczeniu zbiornika przez otwór w jego boku),
  • wykorzystać jako osadnik w przydomowej oczyszczalni ścieków.

Szambo plastikowe - wady

Zbiorniki z tworzywa mają też wady. Jedną z nich jest mała wytrzymałość na duże obciążenie. Producenci podają zwykle, jakiej grubości warstwą gruntu można przykryć zbiornik. Jeśli trzeba umieścić go głębiej (warstwa ziemi będzie grubsza), lepiej kupić zbiornik o zwiększonej wytrzymałości lub wzmocnić grunt nad zbiornikiem, układając żelbetową płytę nośną. Takie wzmocnienie jest zalecane również wtedy, gdy szambo znajduje się pod planowanym miejscem parkowania samochodu.

Sprawdź też:

Wymiary szamba plastikowego

Producenci oferują zbiorniki z tworzywa o pojemności od 1 do ponad 70 m3. Mniejsze można łączyć ze sobą, aby uzyskać wymaganą pojemność. Zbiornik musi być na tyle duży, aby można w nim było gromadzić ścieki przez 10-14 dni. Przyjmuje się, że całkowite zużycie wody w ciągu dnia przez jednego domownika wynosi 150-200 l. Dlatego pojemność szamba dla czteroosobowej rodziny powinna wynosić 8-10 m3. Jeśli ścieki będzie się wywozić częściej, zbiornik może być mniejszy.

Pojemność zbiornika jest orientacyjna. Warto kupić zbiornik o wielkości dostosowanej do pojemności wozów asenizacyjnych, jakimi dysponuje lokalne przedsiębiorstwo zajmujące się wywozem płynnych nieczystości. Takie rozwiązanie będzie dla obu stron najlepsze pod względem wygody i kosztów.

Zbiornik na ścieki musi mieć otwór z zamocowaną nadbudową, zamykaną od góry klapą. Nadbudowy są różnej długości i można je kupić od razu ze zbiornikiem lub dokupić później – po osadzeniu zbiornika i dokładnym określeniu potrzebnej długości. Otwór umożliwia kontrolę poziomu ścieków w zbiorniku i jego opróżnianie.

Sprawdź też:

Kontrola poziomu ścieków może być elektroniczna – w wybranym przez domowników miejscu umieszcza się wtedy sygnalizator poziomu ścieków, który współpracuje z czujnikiem zainstalowanym w zbiorniku i informuje o konieczności wywozu nieczystości.
Szambo powinno mieć odpowietrzenie wyprowadzone co najmniej 0,5 m ponad poziom terenu.

Szambo - zbiornik na ścieki
Autor: Agnieszka Sternicka|Marek Sternicki Schemat budowy szamba plastikowego

Ile kosztują szamba plastikowe?

Ich cena jest bardzo zróżnicowana i zależy od rodzaju tworzywa, grubości ścianek, rozwiązań konstrukcyjnych. Na zbiornik o pojemności 10 m3 trzeba wydać co najmniej 5000 zł netto. Zbiornik z laminatu z włókna szklanego i żywic poliestrowych może kosztować 5000-6500 zł. Wzmocniony zbiornik z polietylenu wysokiej gęstości (HDPE) o ściankach dwupłaszczowych kosztuje 7500 zł. Zbiornik z polietylenu o bardzo grubych ściankach, który może być zainstalowany w wodach gruntowych i przykryty warstwą gruntu o grubości 2 m, kosztuje 16 940 zł netto.

Sprawdź też:

Samodzielny montaż szamba plastikowego

Zbiorniki z tworzyw sztucznych można zamontować samodzielnie - należy zrobić to zgodnie ze schematem i instrukcją, które otrzymuje się przy zakupie. Trzeba kolejno:

  • wykopać odpowiedni dół o głębokości, która wynika z położenia przewodu kanalizacyjnego,
  • wykonać podsypkę żwirową lub warstwę betonową,
  • opuścić do wykopu zbiornik i wykonać szczelne połączenie przewodów kanalizacyjnych,
  • napełnić zbiornik wodą, aby nie został zgnieciony podczas zasypywania żwirem lub jednolitym materiałem uszczelniającym,
  • od góry zbiornik przysypać piaskiem i żwirem; jeśli nad zbiornikiem będzie na przykład parkować samochód – ułożyć betonowe płyty wzmacniające,
  • teren wyrównać ziemią i obsadzić trawą.

Na terenach, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki, zwykle konieczne jest zakotwienie zbiornika. Chroni ono przed wypchnięciem pustego szamba z nawodnionego gruntu (np. po wypompowaniu ścieków). W tym celu można przykryć szambo płytą żelbetową, zamocować kotwami lub taśmami do warstwy betonu, wykonać obciążenie betonowe.

Zbiorniki plastikowe
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Przed zainstalowaniem zbiornika z tworzywa sztucznego trzeba na dnie wykopu wykonać płytę z chudego betonu
Warto wiedzieć
Preparat do szamba

Autor: Target

Stosowany regularnie bakteryjny preparat do szamba poprawi jego działanie i sprawi, że rury kanalizacyjne nie będą zarastały

Preparaty do szamba

Żeby poprawić szybkość i jakość rozkładania ścieków oraz wyeliminować nieprzyjemne zapachy, warto od czasu do czasu zastosować preparat bakteryjny. Na rynku jest bardzo wiele preparatów do szamb i oczyszczalni ścieków różniących się składem i działaniem. Zawierają one różne kultury bakterii, które rozkładają zanieczyszczenia i sprawiają, że w szambie nie robi się wielki i gruby kożuch. Przyspieszają też rozkład tłuszczów, dzięki czemu rury kanalizacyjne będą bardziej drożne. Preparaty mają postać proszku lub tabletek, które należy wrzucić do toalety i spłukać niewielką ilością wody (najlepiej robić to na noc). Często zawierają także dodatki zapachowe. Wydatek na preparaty bakteryjne nie jest wielki, bo kosztują one od 15-20 do 100-120 zł zależnie od wielkości opakowania, z tym że te największe wystarczą nawet na rok. Najlepiej jest je aplikować raz w miesiącu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE