Szybkozłączka do szamba: sprytny sposób na pozbycie się ścieków
Szybkozłączka umożliwia opróżnianie szamba bez wjeżdżania szambiarki na teren posesji. Montuje się ją w ogrodzeniu od strony ulicy. Wóz asenizacyjny może podłączyć się do szybkozłączki i odpompować ścieki nawet pod nieobecność właścicieli. To bardzo wygodne rozwiązanie!
Wąż rozłożony na podjeździe i nieprzyjemne zapachy z otwartego zbiornika na ścieki - to wszystko zwykle towarzyszy opróżnianiu szamba. Może być jednak inaczej, jeśli wykonamy stałe przyłącze do odbioru ścieków zakończone szybkozłączką. Wykonuje się je z rury polietylenowej zakopanej w ziemi na głębokości około 0,5 m, ułożonej z niewielkim spadkiem w kierunku szamba. Jeden koniec rury wprowadza się do zbiornika na ścieki, drugi osadza w podmurówce w ogrodzeniu od strony ulicy. Wylot rury w podmurówce jest zakończony szybkozłączką ze szczelną pokrywą.
Wywóz szamba bez uciążliwego zapachu
Po zdjęciu pokrywy końcówkę węża asenizacyjnego łączy się z szybkozłączką w ogrodzeniu. Powstaje szczelne połączenie, dzięki któremu usługa odbioru ścieków może być wykonywana pod nieobecność domowników (końcówkę węża asenizacyjnego łączy się z szybkozłączką od strony ulicy). Podczas usuwania zawartości szamba nie zanieczyszcza się działki i nie towarzyszą temu nieprzyjemne zapachy.
Budowa stałego przyłącza
Aby wykonać stałe przyłącze, nie są potrzebne ani specjalny projekt, ani uzgodnienia w gminie, wystarczy pozwolenie na budowę szczelnego zbiornika na ścieki, które jest elementem pozwolenia na budowę domu. Jeśli zbiornik już jest - nie ma problemu - bez względu na to, czy jest betonowy, czy z tworzywa sztucznego - w łatwy sposób można do niego podłączyć szybkozłączkę. Ze zbiornikiem plastikowym może być wygodniej, bo zwykle ma dodatkowe wytłoczenia na otwory technologiczne, więc łatwiej je zrobić.
I to koniec optymistycznych informacji. Wprawdzie wydajność pomp w wozach asenizacyjnych jest różna (warto sprawdzić, jakimi wozami dysponuje firma odbierająca ścieki w okolicy), jednak mało prawdopodobne, by była wystarczająca do opróżnienia szamba znajdującego się w odległości około 25 m. Przyłącza zakończone szybkozłączką sprawdzą się przy usuwaniu ścieków ze zbiorników znajdujących się nie dalej niż kilka metrów od ogrodzenia.
Montaż szybkozłączki
Jeśli chcemy, by pokrywa szybkozłączki licowała się z powierzchnią podmurówki ogrodzenia, końcówkę rury trzeba wyprowadzić przed podmurówką od strony posesji i prostopadle umieścić ją w podmurówce.
Wyprowadzenie rury może być też wykonane pod skosem, bezpośrednio w podmurówkę. Gdy podmurówka jest szeroka, rura nie będzie widoczna od strony posesji. Przyłącze można wtedy zabezpieczyć drzwiczkami rewizyjnymi.
Potrzebne materiały:
- giętka rura polietylenowa, zbrojona średnicy 110 mm (średnica pasująca do średnicy końcówek większości węży wozów asenizacyjnych); można też użyć rur z PCW ciśnieniowego, ale są one sztywne i trudniej wykonać przyłącze
- szybkozłączka z pokrywą montowana na wyprowadzeniu rury w podmurówce,
- kilka metalowych obejm do ustabilizowania końcówki rury wprowadzonej do zbiornika na ścieki,
- masa do uszczelnienia otworu na rurę w zbiorniku betonowym lub uszczelki gumowe typu o-ring i zaciski, jeśli zbiornik jest plastikowy.
Materiały te można kupić w hurtowniach z akcesoriami do instalacji wodnych i kanalizacyjnych. Ich koszt zależy od odległości zbiornika do linii ogrodzenia. Im jest większa, tym drożej, bo potrzebujemy dłuższego odcinka rury.
Uwaga na szczelność! Gdy korzystamy z szybkozłączki, pamiętajmy, by co jakiś czas kontrolować jakość uszczelnienia przy wyprowadzeniu rury ze zbiornika na ścieki. Unikniemy w ten sposób napływania do niego wody gruntowej.
Sprawdź też: