| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje elektryczne » Modernizacja instalacji elektrycznej. Zwiększenie obwodów instalacji elektrycznej

Modernizacja instalacji elektrycznej. Zwiększenie obwodów instalacji elektrycznej

Remont instalacji elektrycznej to doskonała okazja na wydzielenie w niej odrębnych obwodów. Niezależnie od wymogu wynikającego z przepisów taki podział instalacji sprawia, że jest ona wygodniejsza w użytkowaniu i mniej narażona na przeciążenia, a więc także będące ich naturalną konsekwencją awarie.

Zgłoś swój remont i wygraj!

Osobne obwody elektryczne

W domu mieszkalnym osobne obwody elektryczne powinny zasilać stałe oprawy sufitowe i naścienne, osobne – gniazda wtykowe ogólnego przeznaczenia.

Oprócz tego należy wydzielić niezależne obwody do zasilania komputera, drukarki itp. (osobny obwód zapewni większą niezawodność ich pracy i może być wyposażonyw ochronę przed przepięciami), gniazd wtykowych w kuchni do przyłączania drobnych urządzeń elektrycznych używanych w gospodarstwie domowym (miksera, tostera, robota kuchennego itd.), pralki, suszarki, zmywarki, lodówki, napędu silnikowego bramy wjazdowej (obwód wykonany kablem ziemnym), lamp oświetlających podjazd do garażu, ścieżkę oraz ogród (także kable ziemne), ogrzewaczy do wody, pompy, fontanny (kabel ziemny), pompy studziennej (opcja), układu automatyki kotła centralnego ogrzewania itp.

Czytaj więcej na temat modernizacji instalacji elektrycznej

Obwody jednofazowe i obwody trójfazowe

Niektóre urządzenia, na przykład płyta ceramiczna kuchenki elektrycznej, mogą wymagać podłączenia do obwodu trójfazowego (podłączenieodbywa się w puszce instalacyjnej, a nie przez włożenie wtyczki do gniazda). Obwody jednofazowe (na napięcie 230 V) wykonuje się jako trójżyłowe, a trójfazowe (230/400 V) – jako pięciożyłowe.
Każdy obwód – i jedno-, i trójfazowy – musi mieć odrębny wyłącznik nadmiarowoprądowy, a grupa kilku obwodów wyłącznik różnicowoprądowy. Obciążenie obwodu jednofazowego nie powinno przekraczać 2 kW, a trójfazowego 6 kW. Można je wtedy zrobić z przewodów o przekrojach dostosowanych do warunków, jakie występują w budownictwie jednorodzinnym.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Instalacja elektryczna składająca się z wielu obwodów jest wygodniejsza i mniej narażona na awarie

Przeczytaj dodatkowo:
Gniazda elektryczne - nowoczesne wzornictwo do...

Nowoczesny osprzęt elektroinstalacyjny dla wymagających klientów. Włączniki i gniazda elektryczne o...

Jak układać instalację elektryczną w ogrodzie?

Instalacja elektryczna w ogrodzie powinna być przemyślana. Co więcej, warto układanie kabli elektrycznych...

Dobór łączników światła i gniazd elektrycznych:...

Łączniki światła i gniazda wtyczkowe są jedynym widocznym elementem ukrytej w ścianach instalacji...

Pięciorzędowa rozdzielnica podtynkowa –...

Rozdzielnica elektryczna w konfiguracji 5-rzędowej z 60 miejscami na aparaty modułowe. Osprzęt...

Rozdzielnice elektryczne do pomieszczeń o...

Sprawdź nowoczesne rozwiązania przeznaczone do ochrony aparatów i instalacji. Gdzie można zastosować...

Zabezpieczenie instalacji elektrycznych w...

Układając instalację elektryczną wokół domu musisz pamiętać o kilku rzeczach, które mają wpływ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.