| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje elektryczne » Energia elektryczna dla domu. Czy w Polsce może zabraknąć prądu?

Energia elektryczna dla domu. Czy w Polsce może zabraknąć prądu?

Czy potrafisz sobie wyobrazić świat bez prądu? W dzisiejszych czasach jesteśmy uzależnieni od energii elektrycznej nie tylko w codziennym życiu. Energię elektryczną wykorzystują również wszystkie gałęzie przemysłowe oraz rolnictwo. Tymczasem, jeśli Polska nie wprowadzi zmian w sposobie pozyskiwania energii, możemy zostać postawieni twarzą w twarz z opisaną sytuacją. Wyczerpanie się nieodnawialnych źródeł energii spowoduje znaczne zwiększenie ceny za prąd a nawet całkowite odcięcie energii. Co zrobić, aby do tego nie dopuścić?

Skąd prąd?

Węgiel kamienny i brunatny to największe zasoby surowcowe Polski, a na ich wydobyciu opiera się energetyka cieplna. Oznacza to, że Polska jest ciągle uzależniona od wyczerpywalnych surowców energetycznych — kopalin, których zasoby mogą się skończyć. Według prowadzonych badań geologicznych, wydobycie węgla kamiennego ustanie się za 50 lat. Polska energetyka oparta jest na węglu, jednak ilość produkowanej z niego energii nie zaspokaja krajowych potrzeb, dlatego w produkcji energii elektrycznej wykorzystuje się również ropę naftową i gaz ziemny oraz – niestety w niewielkim jeszcze stopniu - alternatywne źródła energii. Dużo problemów wynika z faktu, że większość światowych zasobów energii pochodzi z regionów szczególnie narażonych na ryzyko wystąpienia konfliktów, które gwałtownie wpływają na ceny surowców i mogą zagrozić nawet całkowitym odcięciem eksportu prądu z danego rejonu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Alternatywne źródła energii

Rozwiązaniem tych problemów jest rozwijanie alternatywnych źródeł energii, za którymi przemawiają niskie koszty pozyskiwania energii, uzyskiwanie tzw. czystej energii, która nie wpływa negatywnie na środowisko przyrodnicze oraz duże moce produkcyjne - odnawialna forma energii zapewnia ciągłość produkcji. – mówi David Vlnka, Członek Zarządu Energie 2. Alternatywnymi źródłami energii mogą być energia słoneczna, energia wiatrowa, geotermalna, wodna i energia biomasy. Takie formy energii są ekologiczne dla środowiska przyrodniczego, gdyż czerpią moc z naturalnych zasobów Ziemi, trzeba tylko odpowiednio je eksploatować. Poza tym trzeba inwestować w nowoczesne technologie, takie jak energetyka jądrowa.

Przykład idzie z Islandii

Naukowcy szacują stopniowe odchodzenie od produkcji energii z tradycyjnych źródeł na korzyść źródeł alternatywnych, jednak między innymi z powodu ciągle jeszcze małej świadomości ekologicznej i wiedzy o możliwościach, jakie dają alternatywne źródła energii, w Polsce nadal udział energii ze źródeł odnawialnych wynosi raptem ok. 11 %. Wynik ten nie jest jeszcze satysfakcjonujący, zwłaszcza gdy porównamy się z niedoścignioną w tej kategorii Islandią, gdzie aż 99% energii pochodzi z odnawialnych źródeł. Islandia jest dowodem na to, że kraj może być „czysty energetycznie” i samowystarczalny. Czy Polsce uda się kiedyś osiągnąć taki poziom?

 

Artykuł przygotowany na podstawie materiałów firmy Energie 2

Przeczytaj dodatkowo:
Poznaj produkty IDEAL TS - zaciskowe bloki...

Bloki zaciskowe rozdzielcze to urządzenia, dziękiktórym jest możliwe użycie przewodów o innych...

Jak układać instalację elektryczną w ogrodzie?

Instalacja elektryczna w ogrodzie powinna być przemyślana. Co więcej, warto układanie kabli elektrycznych...

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna

Instalacja fotowoltaiczna przyda się każdemu, ale nie zawsze jej zastosowanie jest jednakowo opłacalne.

Prawidłowe podłączenie gniazd elektrycznych

W „Muratorze” 6/2015 w artykule pt."Łączniki i gniazda wtyczkowe" opisujemy zasady podłączania...

Zabezpieczenie instalacji elektrycznych w...

Układając instalację elektryczną wokół domu musisz pamiętać o kilku rzeczach, które mają wpływ...