| muratordom.pl » Instalacje » Alarm i ochrona » Instalacja odgromowa. Przed czym chronią ochronniki? PORADA
Jak ochronić dom przed skutkami przepięć?

Instalacja odgromowa. Przed czym chronią ochronniki? PORADA

Podczas jednej z burz zostało zniszczonych kilka sprzętów elektronicznych, mimo że piorun nie uderzył bezpośrednio w dom. Podczas wyładowania, które uszkodziło pobliski transformator, żadne z urządzeń nie było używane. Jak wykonać skuteczną instalację odgromową? Czy piorunochron i ochronniki sprawdzą się w przyszłości?

Ochrona odgromowa zgodnie z prawem

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie nakazuje wyposażyć budynek w Przed czym chronią ochronniki? PORADAzewnętrzną instalację odgromową, jeżeli wynika to z postanowień odpowiedniej normy (§ 53 ust. 2). Większość niewielkich domów jednorodzinnych jednak nie wymaga ochrony odgromowej. W myśl wspomnianego rozporządzenia wszystkie powinny mieć więc ochronę wewnętrzną zabezpieczającą przed skutkami przepięć, jakie mogą powstać w wyniku wyładowań atmosferycznych (§ 180 oraz § 183, ust. 1, pkt. 10). Przy tym warto sobie zdawać sprawę, że groźne są nie tylko pioruny trafiające bezpośrednio w budynek lub tuż obok niego, ale nawet wyładowania w odległości do 2 km. Ich skutki zależą od energii wyładowania, a 2 km są jedynie wartością orientacyjną.

Przytoczone przepisy dotyczą wprawdzie obiektów nowo budowanych oraz modernizowanych lub remontowanych, jednak duża częstotliwość i gwałtowność burz, jakie występują ostatnio w Polsce, powinna skłaniać do instalowania ochrony przeciwprzepięciowej i piorunochronów także w budynkach istniejących, w których uważano ją dotychczas za zbędną.

Urządzenia elektryczne wymagają ochrony w czasie burzy

Nasze domy są dzisiaj nasycone czułym na przepięcia sprzętem elektronicznym: telewizorami, radioodbiornikami, komputerami. W podzespoły elektroniczne są wyposażone także inne urządzenia, na przykład pralka, zmywarka, chłodziarka czy zamrażarka. Wszystkie one są podatne na uszkodzenia wywołane przepięciami powstającymi w instalacji elektrycznej, z której są zasilane, nie tylko tymi pochodzenia burzowego, ale także wywołanymi czynnościami łączeniowymi w sieci zasilającej budynek. Warto więc zainewstować w skuteczną instalację odgromową i ochronę przeciwprzepięciową.

Gdzie zainstalować ochronniki

Ochrona przeciwprzepięciowa musi być kompleksowa i obejmować wykonanie połączeń wyrównawczych, czyli połączenie z uziemioną główną szyną wyrównawczą wszystkich metalowych rurociągów, przewodów ochronnych, instalacji i innych urządzeń, na których mogłyby pojawić się niebezpieczne napięcia, oraz zainstalowanie ochronników przeciwprzepięciowych.

Dobór typu ochronników oraz ich rozmieszczenie powinno się powierzyć specjaliście. Renomowane firmy służą w tym zakresie pełną pomocą techniczną. Prawidłowe zabezpieczenie polega na zainstalowaniu ochronników I, II oraz III klasy. Te ostatnie powinny się znaleźć w pobliżu odbiorników zawierających elementy elektroniczne. Nie mogą być jednak jedynym ich zabezpieczeniem. Należy pamiętać, że zainstalowanie tylko ochronników III klasy nie zapewnia pełnej ochrony.

Połączenia wyrównawcze oraz montaż aparatury i jej podłączenie powinien wykonać specjalista elektryk z uprawnieniami do pracy przy instalacjach elektrycznych do 1 kV. Niewłaściwie dobrana lub zainstalowana ochrona nie tylko nie spełni pokładanych w niej nadziei, ale może spowodować poważne szkody. Dobór i rozmieszczenie ochronników zależą między innymi od typu budynku i rodzaju przyłącza.

Ile kosztuje system alarmowy?

O tym, ile zapłacimy za instalację alarmową, w znacznej mierze decyduje koszt użytych do jej...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Inteligentne instalacje. Wykorzystaj je do...

System alarmowy to podstawowy sposób zabezpieczenia twojego domu i dobytku przed nieproszonym gościem. Wyjący...

Jakie funkcje systemu alarmowego najlepiej...

Kiedy dom jest pozostawiony bez opieki, przyciąga złodziei, a nawet najkrótsza nieobecność...

Instalacja alarmowa w domu: jak nią sterować i...

Instalacja alarmowa to gwarancja naszego bezpieczeństwa domu, a także spokoju podczas przebywania na urlopie....

Wymagania dotyczące zasilania systemów alarmowych

Bezpieczne zasilanie urządzeń elektronicznych systemów zabezpieczeń ma duże znaczenie w ich prawidłowym...

Inteligentne instalacje na bazie alarmu. Czym...

Centrala alarmowa może sterować całą domową automatyką. Takie rozwiązanie będzie bardziej ekonomiczne niż...

Systemy zabezpieczeń do domu: poznaj inteligentne...

Alarm montuje się oczywiście po to, żeby informował o powstaniu zagrożenia. Są jednak systemy, które...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.