| muratordom.pl » Instalacje » Alarm i ochrona » Instalacja odgromowa. Przed czym chronią ochronniki? PORADA
Jak ochronić dom przed skutkami przepięć?

Instalacja odgromowa. Przed czym chronią ochronniki? PORADA

Podczas jednej z burz zostało zniszczonych kilka sprzętów elektronicznych, mimo że piorun nie uderzył bezpośrednio w dom. Podczas wyładowania, które uszkodziło pobliski transformator, żadne z urządzeń nie było używane. Jak wykonać skuteczną instalację odgromową? Czy piorunochron i ochronniki sprawdzą się w przyszłości?

Ochrona odgromowa zgodnie z prawem

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie nakazuje wyposażyć budynek w Przed czym chronią ochronniki? PORADAzewnętrzną instalację odgromową, jeżeli wynika to z postanowień odpowiedniej normy (§ 53 ust. 2). Większość niewielkich domów jednorodzinnych jednak nie wymaga ochrony odgromowej. W myśl wspomnianego rozporządzenia wszystkie powinny mieć więc ochronę wewnętrzną zabezpieczającą przed skutkami przepięć, jakie mogą powstać w wyniku wyładowań atmosferycznych (§ 180 oraz § 183, ust. 1, pkt. 10). Przy tym warto sobie zdawać sprawę, że groźne są nie tylko pioruny trafiające bezpośrednio w budynek lub tuż obok niego, ale nawet wyładowania w odległości do 2 km. Ich skutki zależą od energii wyładowania, a 2 km są jedynie wartością orientacyjną.

Przytoczone przepisy dotyczą wprawdzie obiektów nowo budowanych oraz modernizowanych lub remontowanych, jednak duża częstotliwość i gwałtowność burz, jakie występują ostatnio w Polsce, powinna skłaniać do instalowania ochrony przeciwprzepięciowej i piorunochronów także w budynkach istniejących, w których uważano ją dotychczas za zbędną.

Urządzenia elektryczne wymagają ochrony w czasie burzy

Nasze domy są dzisiaj nasycone czułym na przepięcia sprzętem elektronicznym: telewizorami, radioodbiornikami, komputerami. W podzespoły elektroniczne są wyposażone także inne urządzenia, na przykład pralka, zmywarka, chłodziarka czy zamrażarka. Wszystkie one są podatne na uszkodzenia wywołane przepięciami powstającymi w instalacji elektrycznej, z której są zasilane, nie tylko tymi pochodzenia burzowego, ale także wywołanymi czynnościami łączeniowymi w sieci zasilającej budynek. Warto więc zainewstować w skuteczną instalację odgromową i ochronę przeciwprzepięciową.

Gdzie zainstalować ochronniki

Ochrona przeciwprzepięciowa musi być kompleksowa i obejmować wykonanie połączeń wyrównawczych, czyli połączenie z uziemioną główną szyną wyrównawczą wszystkich metalowych rurociągów, przewodów ochronnych, instalacji i innych urządzeń, na których mogłyby pojawić się niebezpieczne napięcia, oraz zainstalowanie ochronników przeciwprzepięciowych.

Dobór typu ochronników oraz ich rozmieszczenie powinno się powierzyć specjaliście. Renomowane firmy służą w tym zakresie pełną pomocą techniczną. Prawidłowe zabezpieczenie polega na zainstalowaniu ochronników I, II oraz III klasy. Te ostatnie powinny się znaleźć w pobliżu odbiorników zawierających elementy elektroniczne. Nie mogą być jednak jedynym ich zabezpieczeniem. Należy pamiętać, że zainstalowanie tylko ochronników III klasy nie zapewnia pełnej ochrony.

Połączenia wyrównawcze oraz montaż aparatury i jej podłączenie powinien wykonać specjalista elektryk z uprawnieniami do pracy przy instalacjach elektrycznych do 1 kV. Niewłaściwie dobrana lub zainstalowana ochrona nie tylko nie spełni pokładanych w niej nadziei, ale może spowodować poważne szkody. Dobór i rozmieszczenie ochronników zależą między innymi od typu budynku i rodzaju przyłącza.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesne drzwi zewnętrzne – automatyczny zamek,...

Odpowiednio wyposażone drzwi zewnętrzne skutecznie zabezpieczą dom przed włamaniem. Poznaj sposób...

Zabezpieczenie domu jednorodzinnego: w jaki...

Odpowiednie zabezpieczenie domu jednorodzinnego na czas wyjazdu może pomóc w spokojnym wypoczynku....

Inteligentne sterowanie domem. SMARTHOME24.pl –...

Sterowanie oświetleniem, roletami, domowymi urządzeniami elektrycznymi jest możliwe dzięki prostym i...

Jak wybrać system alarmowy do domu? Sposoby na...

Odpowiednie zabezpieczenie domu przed złodziejem czy pożarem lub zalaniem to gwarancja bezpieczeństwa...

Urządzenia wykrywające gaz i dym

Detektory gazu i czujniki czadu to urządzenia, których zadaniem jest chronić domowników przed...