| muratordom.pl » Instalacje » Alarm i ochrona » Jakie funkcje systemu alarmowego najlepiej ochronią Twój dom przed włamaniem?

Jakie funkcje systemu alarmowego najlepiej ochronią Twój dom przed włamaniem?

Kiedy dom jest pozostawiony bez opieki, przyciąga złodziei, a nawet najkrótsza nieobecność domowników może być dla niego pokusą. Jak w takim razie ustrzec się przed włamaniem? Na co zwrócić uwagę dobierając system alarmowy do domu?

Specjaliści od ochrony mienia twierdzą, że wciąż spotykają osoby, które przekonane o tym, że mieszkają w bezpiecznej okolicy, lekceważyły ten problem. Do czasu, aż na własnej skórze doświadczyły, jak przykre są konsekwencje włamania. Nie mniej problemów może przysporzyć pęknięta rura – jeżeli przez dłuższy czas nikogo nie ma w domu, wyciekająca woda może dokonać ogromnego spustoszenia. Takie niespodzianki nie zdarzają się często i można się od nich ubezpieczyć, ale i tak warto zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Można tego dokonać, instalując w domu zabezpieczenia elektroniczne.

Systemy alarmowe, które zmylą złodzieja

Przed wyjazdem z domu na ogół każdy się upewnia, czy wszystkie światła są wyłączone, okna i drzwi zamknięte, a jeśli są w nim rolety antywłamaniowe, to oczywiście je opuszcza. W ten sposób na pewno utrudnia się pracę włamywaczom, ale to wcale nie znaczy, że dzięki temu zmniejsza się ryzyko włamania. Fachowiec, któremu nikt nie przeszkadza, poradzi sobie z zamkami w kilka minut. A dom tonący w ciemnościach lub opuszczone przez kilka dni rolety to wyraźna informacja, że nikogo w nim nie ma. Włamywacze traktują to jak zaproszenie, dlatego warto ich wprowadzić w błąd. Pomocne są w tym systemy automatycznego sterowania różnymi urządzeniami w budynku.

Prosty sterownik domowego alarmu może włączać i wyłączać oświetlenie w określonym czasie oraz podnosić i opuszczać wybrane rolety. Oprócz sterowania czasowego, przy którym wszystko odbywa się o zaprogramowanych godzinach, możliwe jest jeszcze uzależnienie działania oświetlenia czy poruszania się rolet od sygnałów z różnego rodzaju czujników, na przykład natężenia światła. To jeszcze bardziej utrudnia przypadkowym obserwatorom zorientowanie się, że w domu nikogo nie ma.

Alarm do domu - automatyczne sterowanie oświetleniem zewnętrznym

Do utrudnienia pracy złodziejom przydaje się też zewnętrzne oświetlenie uruchamiane czujnikami ruchu. Zapalające się znienacka światło może odstraszyć złodziei, którzy wolą pracować pod osłoną ciemności. Jeśli o naszym wyjeździe poinformujemy zaufanych sąsiadów, to możemy liczyć, że zwróci ono ich uwagę na to, że na naszej posesji coś się dzieje i jeżeli będzie trzeba, podejmą interwencję.

Autor: Mariusz Bykowski

Dzięki oświetleniu posesji łatwiej jest dostrzec, że porusza się po niej ktoś obcy. Oświetlenie wewnątrz domu uruchamiane automatycznie może symulować obecność domowników

Autor: Piotr Mastalerz

Oświetlenie posesji włączane przez czujniki ruchu to nie tylko wygoda, lecz także element zabezpieczenia. Dobrze widoczny sygnalizator alarmu to dla włamywaczy wyraźna informacja, że dom jest strzeżony

Alarm domowy przez telefon

Na pewno warto mieć w domu antywłamaniowe drzwi i okna oraz dobre zamki, ale jeszcze lepiej zainstalować system sygnalizacji włamania i napadu, czyli alarm. Takie zabezpieczenie zniechęca wielu włamywaczy do działania, więc już samą widoczną informację o tym, że dom jest w nie wyposażony (na przykład widoczny sygnalizator albo po prostu tablicę informacyjną), można uznać za rodzaj zabezpieczenia. A jeśli nawet intruz nie zorientuje się wcześniej, że próbując się dostać do domu, wzbudzi alarm, to na głośny dźwięk jego syreny zapewne ucieknie.

Sygnalizowanie światłem i dźwiękiem próby wtargnięcia na posesję jest skuteczne, jeżeli w pobliżu jest ktoś, kto na to zareaguje. Dlatego alarm zwykle podłącza się do systemu monitoringu i korzysta się z usług agencji ochrony mienia, która w razie wzbudzenia alarmu wysyła patrol interwencyjny.

Systemy alarmowe synchronizowane ze smartfonem

Wraz ze wzrostem popularności smartfonów i upowszechnieniem się mobilnego Internetu pojawiła się jeszcze jedna interesująca możliwość kontrolowania na odległość tego, co się dzieje w domu – bez pośrednictwa agencji ochrony. Zainstalowany w domu system alarmowy może być wyposażony w moduł komunikacyjny GSM/GPRS/3G lub TCP/IP z funkcjami monitoringu, powiadamiania i zdalnego sterowania. Wówczas obsługuje się go za pomocą telefonu komórkowego bądź komputera czy smartfonu z dostępem do Internetu. Powiadomienia o stanie alarmu z modułem GSM – czuwaniu, wzbudzeniu lub awarii – są wysyłane przez centralę alarmową na podany numer telefonu w postaci SMS-ów.

System może ostrzegać nie tylko o wtargnięciu włamywaczy. Jeśli do centrali alarmowej podłączy się czujki dymu, gazu lub zalania, można się także spodziewać informacji o pożarze i niebezpiecznych uszkodzeniach instalacji gazowej i wodno-kanalizacyjnej.

Sterowanie systemem alarmowym przez telefon

Sterowanie alarmem również może się odbywać za pomocą SMS-ów wysyłanych z telefonu. W ten sposób można przede wszystkim włączać i wyłączać czuwanie. Ale niektóre centrale alarmowe mogą dodatkowo sterować różnymi urządzeniami elektrycznymi w domu. Można więc podłączyć do centrali te, które warto móc uruchamiać i wyłączać zdalnie, na przykład oświetlenie, napędy rolet, siłowniki bramy czy okien, elektrozawory odcinające dopływ wody albo gazu. Można też wykorzystać taki system do oszczędniejszego gospodarowania energią – na przykład dzięki zastosowaniu w instalacji centralnego ogrzewania zaworów z napędem elektrycznym do zdalnego regulowania temperatury w pomieszczeniach.

O działaniu wszystkich połączonych z systemem urządzeń można wtedy decydować w każdej chwili, wysyłając SMS do centrali nawet z drugiego końca świata. Sterowanie obwodami elektrycznymi jest jeszcze wygodniejsze, gdy wykorzysta się do tego Internet. Wówczas zdalna obsługa domowych urządzeń może się odbywać przez dowolny komputer, tablet lub smartfon z przeglądarką internetową albo zainstalowaną specjalną aplikacją. Do dyspozycji jest wtedy na ogół prosty w obsłudze, intuicyjny interfejs użytkownika – wirtualny manipulator alarmu lub wizualizacja domu wraz ze znajdującymi się w nim urządzeniami.

Inteligentny manipulator SATEL

Manipulator dotykowy INT-TSG to coś więcej niż obsługa alarmu. Manipulator służy do obsługi ...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dom bezpieczny podczas urlopu. Jak ustrzec dom...

Wyjeżdżasz na urlop, by odpocząć i wreszcie o siebie zadbać. Nie zapomnij też zadbać o swój dom, by po...

Tani monitoring domu. Podejrzyj swój salon z...

Wakacje to czas wzmożonej aktywności włamywaczy. Warto więc pomyśleć nad inwestycją w monitoring domu. Jeśli...

Inteligentny dom. Systemy sterowania urządzeniami...

To nowoczesny dom wyposażony w czujniki, kamery, automatykę i centralę sterującą. Stworzy szereg zabezpieczeń...

Bezpieczny dom inteligentny. Sposób na skuteczną...

Bezpieczny dom to dom inteligentny. System domu inteligentnego potrafi zapewnić wysoki poziom ochrony...

Zabezpieczenie domu jednorodzinnego: w jaki...

Odpowiednie zabezpieczenie domu jednorodzinnego na czas wyjazdu może pomóc w spokojnym wypoczynku....

Jak wybrać system alarmowy do domu? Sposoby na...

Odpowiednie zabezpieczenie domu przed złodziejem czy pożarem lub zalaniem to gwarancja bezpieczeństwa...