dostępne w wersji mobile muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Sklep online Pomoc Tagi Newsletter

PORADY EKSPERTÓW

| muratordom.pl » Bezpłatne porady ekspertów » KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PASIŃSKI MAREK » Budynek gospodarczy na działce...

Ekspert odpowiada

Budynek gospodarczy na działce budowlanej

Na działce budowlanej w mieście chcę postawić gotowy drewniany budynek (jedno pomieszczenie + taras). Wymiary budynku to 3 x 6 m (w tym tarasu - 3 x 1,5 m). Budynek ma spełniać funkcję przechowalni sprzętu ogrodowego. Dodam, że na działce znajduje się już budynek mieszkalny. Jakie formalności muszę spełnić?

doradca

Doradza ekspert z firmy KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PASIŃSKI MAREK

W świetle art. 29 ust. 2 ustawy Prawo Budowlane pozwolenia nie wymaga budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. Należy uznać, że taki budynek stanowić będzie budynek gospodarczy, o powierzchni zabudowy do 25 m2.
Jednakże wymaga zastanowienia kwestia uznania czy „postawienie” takiego gotowego budynku można określić, jako budowę. Jeżeli tak, to przedsięwzięcie będzie podlegało jedynie zgłoszeniu, w przeciwnym razie będzie wymagało uzyskania pozwolenia na budowę. Uznaje się, że w wyniku budowy ma powstać nowa substancja budowlana - obiekt budowlany lub jego część (Prawo budowlane. Komentarz, Dziwiński Robert, Ziemski Paweł, ABC 2006). O budowie mogą też stanowić pewne czynności z nią wymagane np. wylanie fundamentów. Dlatego w celu możliwości udzielenia pełnej odpowiedzi, prosimy wskazać jakie czynności będą miały być podjęte, w celu „postawienia” gotowego budynku.

PORADY EKSPERTA

Problem ze wspólnym przyłączem kanalizayjnym zlokalizowanym na działce sąsiada

Doradza ekspert z firmy KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PASIŃSKI MAREK

Dzień dobry, podstawowe pytanie to: jaki jest status prawny przyłącza (tego w działce sąsiedniej). Najprawdopodobniej jest to służebność na rzecz przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego. Ewentualnie...

Jak odzyskać zaliczkę od sprzedających mieszkanie przez pośrednika?

Doradza ekspert z firmy KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PASIŃSKI MAREK

Stan faktyczny jest dość nieprecyzyjny, a sprawa jest trudna. Proszę bezwzględnie skonsultować sprawę z radcą prawnym lub adwokatem. Można spróbować wystąpić do pośrednika z pisemnym żądaniem zwrotu...

Co zrobić, gdy najemca dewastuje wynajęty dom?

Doradza ekspert z firmy KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PASIŃSKI MAREK

W tym stanie faktycznym istotne są dwie kwestie. Pierwsza to legalność prac, a druga to odszkodowanie. Należy zwrócić się do najemcy z pisemnym żądaniem wyjaśnień czy prace wykonano zgodnie z...

Czy zasypywanie fundamentów ogrodzenia wymaga pozwolenia na budowę?

Doradza ekspert z firmy KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PASIŃSKI MAREK

Zasypanie dołu czy też wyrobiska lub zagłębienia terenu nie jest budową obiektu budowlanego w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./ i wobec tego nie...

Kiedy możliwa jest budowa na cudzym gruncie?

Doradza ekspert z firmy KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PASIŃSKI MAREK

Nie ma przeciwwskazań, aby wznosić budynki na cudzym gruncie. Taka sytuacja powinna być uregulowana umownie (szczególnie kwestia rozliczeń pomiędzy inwestorem, a właścicielem gruntu). W zależności od...

Jak wyegzekwować na wspólnocie mieszkaniowej naprawę źle działających grzejników?

Doradza ekspert z firmy KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PASIŃSKI MAREK

Jeżeli wymiany dokonywała wspólnota, proszę zwrócić się do niej o usunięcie usterki (prace powinny być objęte gwarancją). Jeżeli wspólnota nie podejmie żadnych działań pozostaje tylko droga sądowa....

Studnia wiercona. Przekroczenie warunków umowy

Doradza ekspert z firmy KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PASIŃSKI MAREK

Jeżeli wykonawca naruszył warunki umowy, zobowiązany jest do pokrycia szkody. Nie ma też prawa do żądania zapłaty za dodatkowe metry odwiertu.

Płot dzielący jedną działkę - czy potrzebne zgłoszenie lub pozwolenie

Doradza ekspert z firmy KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PASIŃSKI MAREK

Taki płot nie wymaga zgłoszenia. (II SA/Wr 263/12 - Wyrok WSA we Wrocławiu)

Przeniesienie wodociągu - kto ponosi koszty

Doradza ekspert z firmy KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PASIŃSKI MAREK

Właściciel instalacji, o ile przebiega ona przez nieruchomość bez zgody właścicieli. W przeciwnym przypadku - zainteresowani.

Zameldowanie w domu, który nie został oddany do użytku

Doradza ekspert z firmy KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PASIŃSKI MAREK

Jest taka możliwość, ale należy liczyć się z karą za zamieszkiwanie w budynku bez odbioru.

1 2 3 » Archiwum
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.