| muratordom.pl » Eko » EKO na co dzień » Energooszczędne nawyki, czyli umiejętne zarządzanie energią

Energooszczędne nawyki, czyli umiejętne zarządzanie energią

Co robić, żeby płacić mniejsze rachunki? Zastosować energooszczędne ogrzewanie i oszczędzać energię na co dzień. Ale jak to zrobić, kiedy ekologiczne rozwiązania dostępne w naszym kraju nie należą do najtańszych... Eksperci twierdzą inaczej - korzystanie z ekologicznych rozwiązań jest tanie i może przyczynić się do obniżenia naszych rachunków. Zobaczmy, jak to zrobić.

Ponad połowa Polaków deklaruje gotowość płacenia więcej za energię, jeśli byłaby wytwarzana ze źródeł odnawialnych – wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP. Badania przeprowadzono w ramach Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych1 .

Tymczasem eksperci kampanii podkreślają, że korzystanie z ekologicznych rozwiązań wcale nie musi być drogie, a wręcz przeciwnie, może przyczynić się do obniżenia naszych rachunków.

Autor: Jacek Kucharczyk , Michał Glinicki

Energooszczędność naszego domu to nie tylko rozwiązania energetyczne, ale i codzienne nawyki, które przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii, takie jak np. racjonalne korzystanie z oświetlenia

„Rynek odnawialnych źródeł energii w krajach europejskich znacznie się rozwinął w ostatnich latach. W Polsce postęp w zakresie wykorzystania ekologicznych rozwiązań i inwestycji w odnawialne źródła jest zbyt powolny, pomimo korzystnych warunków naturalnych” – mówi  dr inż. Arkadiusz Węglarz, ekspert programu, członek Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE). Pomimo rosnącej liczby gospodarstw domowych, które korzystają z ekologicznych rozwiązań, nadal wielu Polaków nie decyduje się na nie w obawie o zbyt wysokie koszty – wynika z raportu kampanii. „Ekologiczne rozwiązania w naszym domu postrzegane są często jako drogie i niepraktyczne. Tymczasem korzystanie z nich ma ogromne korzyści zwłaszcza w perspektywie kilku lat, po których inwestycja może się nie tylko zwrócić, ale i na stałe zmniejszyć nasze opłaty za energię” – przekonuje Bożena Wróblewska, ekspert programu.

Zadbaj o energooszczędne ogrzewanie

Jednym ze sposobów na zastosowanie odnawialnych źródeł energii w naszym domu są kolektory słoneczne. Wykorzystują one energię słoneczną w połączeniu z drugim ekologicznym źródłem energii, gazem ziemnym lub gazem płynnym i umożliwiają zaoszczędzenie nawet do 60% kosztów tradycyjnych nośników energii przeznaczonych na ogrzewanie wody. „Zestawy solarne pozwalają nie tylko obniżyć koszty energii w naszym domu, ale również pozwalają na  okresowe uniezależnienie się od dostawcy energii w zakresie zaspakajania zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego” – mówi Bożena Wróblewska, ekspert programu.

Dostępne na rynku materiały i technologie zastosowane w nowoczesnym budownictwie pomagają uczynić dom bardziej energooszczędnym i zminimalizować naszą zależność od nieodnawialnych źródeł energii, takich jak energia elektryczna czy węgiel. Najważniejsze kwestie dotyczą izolacji budynku. Wysoka szczelność i termoizolacyjność pomaga bowiem zmniejszyć zapotrzebowanie domu na ciepło nawet o 20%. Prawidłowa izolacja budynku jest też niezbędna dla skutecznego zastosowania innych rozwiązań, takich jak niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe czy wysoko sprawny kocioł kondensacyjny, który zużywa mniej paliwa niż tradycyjny kocioł. Dodatkowe oszczędności zapewni nam instalacja tzw. automatyki pogodowej. Steruje ona funkcjami kotła, dzięki czemu nie pracuje on bez przerwy, a temperatura w domu pozostaje zawsze taka sama.

Przy budowie lub remoncie budynku ważne jest zadbanie o ciągłość termoizolacji i niedopuszczenie do powstania mostków termicznych, przez które ucieka ciepło. W takich miejscach, najczęściej wokół okien oraz przy połączeniu dachu ze ścianami, dochodzi do wykraplania się pary wodnej, a nawet rozwoju grzybów i pleśni. Mostki termiczne znacznie podnoszą koszty ogrzewania domu, dlatego tak ważne jest, aby zachować ciągłość termoizolacji oraz zadbać o uszczelnienie ścian, podłóg i okien.

Dodatkowym rozwiązaniem technicznym, które możemy zastosować w naszym domu dla większej oszczędności energii, jest wymiana tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej na wentylację mechaniczną z odzyskaniem ciepła. System ten zmniejsza zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domu nawet o 25% w skali rocznej. „Przy wentylacji grawitacyjnej zimne powietrze w niekontrolowanych ilościach napływa do środka, a ciepłe ucieka na zewnątrz. Powoduje to niepotrzebne wyziębianie pomieszczeń i zwiększa koszty ogrzewania, co zaprzecza zasadom energooszczędności” – ostrzega dr inż. Arkadiusz Węglarz.

Jak oszczędzać energię na co dzień?

Energooszczędność naszego domu to nie tylko pewne rozwiązania energetyczne, ale i codzienne nawyki, które przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii, a w dłuższej perspektywie także do ochrony środowiska naturalnego. Pamiętajmy więc o kilku podstawowych zasadach:

  • Kupuj urządzenia AGD, które zapewniają minimalne zużycie energii.
  • Nie pozostawiaj w kontaktach urządzeń, takich jak ładowarki do telefonów i laptopów - nie używane lecz podłączone wciąż pobierają energie.
  • Pamiętaj o całkowitym wyłączeniu telewizora i konsol do gry – wyłączone jedynie do trybu czuwania nadal korzystają z elektryczności.
  • Wymień świetlówki na energooszczędne przynajmniej w pomieszczeniach, w których przebywasz najczęściej.
  • Korzystaj ze światła punktowo – np. czytając w fotelu staraj się używać lamp zamiast oświetlać całe pomieszczenie.
  • Pamiętaj o gaszeniu oświetlenia przy wychodzeniu z pokoju, a także o maksymalnym wykorzystaniu naturalnego światła w ciągu dnia.
  • Dopasuj temperaturę pomieszczeń do sposobu ich wykorzystywania np. utrzymuj w pokoju dziennym wyższą temperatura niż w sypialni, ogranicz do minimum temperatury w pomieszczeniach rzadko używanych.
  • Obniż temperaturę w domu do minimum, gdy np. w ciągu dnia jesteś w pracy. Ustaw sterowanie tak, by temperatura podwyższała się w momencie, kiedy wracasz do domu.

Umiejętne zarządzenie energią jest jednym z zagadnień, jakie poruszane jest w ramach Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych „Gaspol kibicuje klimatowi”, który realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Gospodarki. W trakcie trwania programu zorganizowane zostaną m.in. warsztaty „Dobrego Klimatu” dla gmin oraz ogłoszony konkurs na „Gminę przyszłości”. 

1  Raport „Ocena i perspektywy rozwoju źródeł energii w polskich gminach do 2020 roku” przeprowadzony na reprezentatywnej grupie Polaków przez TNS OBOP na zlecenie firmy Gaspol S.A., inicjatora Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych „Gaspol kibicuje klimatowi”, wrzesień 2009 r.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak oszczędzać energię

W ekologicznym labiryncie znajdziesz wyjście dla ludzkości i rozwiązania dla swojego domu. Czyli...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Propozycje zmian w ustawie śmieciowej: Sejm znowu...

Zapowiadają się kolejne zmiany w ustawie śmieciowej. Projekt nowelizacji ustawy przewiduje między innymi...

Ustawa śmieciowa już obowiązuje! Nie ma...

1 lipca to pierwszy dzień obowiązywania nowej ustawy śmieciowej. Niestety nie wszystkie gminy wywiązały się...

Jakie kary grożą za palenie śmieci? Jak palić...

Jakie kary grożą Ci za palenie śmieci? Kto kontroluje domowe kotłownie i jakie poniesiesz konsekwencje jeśli...

Połączenie kominka i kolektorów: sposób na...

Kominek i kolektory słoneczne to dwa bardzo tanie w eksploatacji urządzenia grzewcze. Czy mogą być...

Zużyty sprzęt elektroniczny. Jak pozbyć się...

Zużyty sprzęt elektroniczny, urządzenia AGD, spalone świetlówki czy zepsute zabawki elektroniczne...