| muratordom.pl » Budowa » Sprzęt i narzędzia » Pompa do wody, czyli jak poradzić sobie z zalaną piwnicą i podtopioną działką

Pompa do wody, czyli jak poradzić sobie z zalaną piwnicą i podtopioną działką

W czasie roztopów i po gwałtownych opadach w wielu piwnicach, garażach i wokół domu zalega woda. Zobacz, jaka pompa do wody sprawdzi się w takich sytuacjach.

Roztopy, które przychodzą pod koniec śnieżnej zimy, gwałtowne letnie ulewy, wezbrane rzeki czy wysoki poziom wód gruntowych po długotrwałych deszczach, powodują podtopienia domów i działek. Doraźnie można sobie poradzić z tym problemem stosując pompę do wody. Jaki rodzaj pompy wybrać?

Pompy zanurzeniowe

Mogą być używane, w zależności od konstrukcji, do wypompowywania wody czystej lub brudnej. Te drugie będą przydatne do osuszania zalanych pomieszczeń i oczek wodnych. Są one zasilane sieciowo i łatwe w obsłudze. Wydajność pomp określana jest w litrach na godzinę. Do pozbycia się dużej ilości wody można zastosować pompę o wydajności tłoczenia 15 500 l/h. Do opróżnienia piwnicy wystarczy mała pompa elektryczna, która w ciągu godziny wypompuje do 7 000 litrów wody. Pompy do wody brudnej powinny radzić sobie z cząstkami stałymi o rozmiarze od 5 do 38 mm. Niektóre modele wyposażone są w wirniki, które rozdrabniają zanieczyszczenia.

Sprawdź: Naprawa tynku i malowanie po zalaniu domu

Autor: Karcher

Pompa zanurzeniowa z zasysaniem płaskim

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Pompy spalinowe

Nie mogą być stosowane w pomieszczeniach. Urządzenie powinno być umieszczone na zewnątrz budynku, a do wnętrza wprowadzany jest tylko wąż ssący. Taka pompa sprawdzi się w miejscach, gdzie nie ma dostępu do zasilania elektrycznego, a więc np. przy pracach ratowniczych po awariach i klęskach żywiołowych. Pompy spalinowe dzielą się na pompy do wody czystej (używane np. w ogrodnictwie do nawadniania upraw lub osuszania zbiorników wodnych) i pompy do wody brudnej, które stosuje się do przepompowywania wody zanieczyszczonej cząstkami stałymi (osuszanie wykopów pod fundamenty, odwadnianie budynków i zalanych terenów). Pompy te różnią się mocą silnika, siłą ssania, wydajnością i pojemnością silnika.

Przegląd pomp do wody

Pompa do wody brudnej, czyli sposób na odprowadzenie deszczówki

Przeczytaj dodatkowo:
Zestaw narzędziowy – niezbędnik każdego wykonawcy

Zestaw narzędziowy jest bardzo praktycznym zakupem. Po pierwsze, taki komplet ma szerokie zastosowanie...

Kotwy chemiczne - co i jak nimi mocować?

Kotwy chemiczne działają na zasadzie adhezji, czyli powierzchniowego łączenia się dwóch substancji. O ich...

Na dzień kobiet - wkrętarka z kryształami...

Z okazji dnia kobiet marka Bosch ogłosiła konkurs, w którym do wygrania jest upominek w iście kobiecym...

Wiertarki dla majsterkowiczów

Wiertarki, produkowane z myślą o amatorach, są proste w użyciu, wygodne i tańsze od profesjonalnych. 

Gniazdko elektryczne może przenieść nie tylko...

Wskazujemy, w jaki sposób samodzielnie przenieść gniadko elektryczne na ścianie. Przemeblowanie lub...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT