| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Rozbudowa domu na wsi - nowoczesny dom z wiejskim rodowodem

Rozbudowa domu na wsi - nowoczesny dom z wiejskim rodowodem

Powojenny stary dom na wsi zwiększył swoją powierzchnię prawie dwukrotnie. Stał sie nowoczesnym domem z harmonijną bryłą, przeszklonym przedsionkiem i ogrodem osłoniętym od ulicy.

Dom na wsi do poprawki

Paweł Litwinowicz, autor projektu rozbudowy domu na wsi, opowiada: – Na wsiach w Wielkopolsce jest mnóstwo takich domów – dwuizbowych, parterowych, na planie prostokąta, ze strychem i dwuspadowym dachem. Ten powstał po wojnie, ale potem w latach 90. został mocno skrzywdzony – popsuty brzydką rozbudową.

Dla powiększającej się rodziny właściciela stary dom był za mały. Brakowało garażu. Standard wykończenia nie odpowiadał wymaganiom mieszkańców. Przywróciliśmy domowi jego wiejski charakter, tylko w nowej, większej skali. Strych przekształciliśmy w użytkowe poddasze, stosując lekką zabudowę z płyt g-k.

Schody na poddasze usytuowaliśmy w miejscu małego pokoju tuż przy wejściu. Nad płaskim dachem części z lat 90. zrobiliśmy zadaszenie o takim samym kącie nachylenia jak w głównej bryle. Zbudowaliśmy garaż. Po przebudowie rozkład pomieszczeń w domu właściwie się nie zmienił. Nie chcieliśmy ingerować w konstrukcję budynku, m.in. dlatego, że wówczas wzrosłyby koszty. Na parterze znajdują się salon z aneksem kuchennym, gabinet, łazienka i pokój gościnny, a na piętrze cztery sypialnie i łazienka.

Materiały zastosowane w trakcie rozbudowy domu

Budżet na przebudowę domu na wsi był ograniczony, dlatego architekci Piotr Kluj i Paweł Litwinowicz z pracowni KILKORO Architekci stosowali materiały ogólnodostępne i niezbyt drogie. Na elewacjach – tynk biały silikatowy i drewnopodobną okładzinę HPL. Na bramie garażu typowa okleina oferowana przez producenta bram dopasowana do koloru płyt HPL. Opierzenia – cynkowo-tytanowe. Tylko na dachu pozwolono sobie na droższy element – płaską dachówkę grafitową.

Autor: czarna z cukrem

Przed rozbudową był to zwykły dom charakterystyczny dla wiejskich obszarów Wielkopolski, dziś od strony ogrodu widać przeszklony wiatrołap, który wychodzi bezpośrednio na taras.

Zmiany związane z rozbudową starego domu

  • Po zmianach stary dom wraz z garażem ma blisko 300 m2 (przed – 100 m2). Klienci mają poczucie, że dobrze wydali swoje pieniądze – mniej, niż gdyby zdecydowali się na wyburzenie i nowy budynek. Mieszkają w domu zbudowanym według autorskiego projektu, który jest dobrze dopasowany do ich potrzeb i ma niekonwencjonalne rozwiązania, takie jak przestronny wiatrołap przeszklony od strony ogrodu.
  • Gość, który wchodzi do domu głównym wejściem (znajduje się ono obok bramy garażowej, trochę w głębi), zamiast szafy czy kolejnych drzwi widzi zieleń. Zamiast przestrzeni zamkniętej – otwartą. To pomieszczenie bardzo się klientom podobało.
  • Od strony ogrodu, wzdłuż wewnętrznej strony litery L, znajduje się spory taras.
  • Zamiast osobnego garażu zaproponowano rozbudowę od strony ulicy. W ten sposób część wypoczynkowa – ogród – stała się bardziej intymna i prywatna, bo oddzielona od hałasu samochodów. Udało się też wprowadzić trochę nowocześniejszą tkankę w wiejski krajobraz. Nie odbyło się to brutalnie, jak często bywa w przypadku nowoczesnych domów, lecz z dbałością o otoczenie.
Autor: czarna z cukrem

Nowy element w rozkładzie pomieszczeń parteru to dodana klatka schodowa.

Efektowna przebudowa domu kostki. Zobacz, jak stary dom stał się elegancką willą

Po przebudowie domu kostki z lat 60. z układem wnętrz przypominającym mieszkanie w bloku powstała...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...

Duża zmiana niewielkim kosztem, czyli metamorfoza...

Czas na wymianę starych nieszczelnych okien? Można przy tej okazji je powiększyć. Jeśli nowe będą tej samej...

Konkurs Remont Roku 2017

Planujesz remont domu lub mieszkania? Weź udział w konkursie! Nagroda główna zostanie przyznana w...

Remont mieszkania po polsku. Ile wydajemy na...

Większość Polaków planuje remont mieszkania na miesiące letnie. Z reguły prace remontowe...

Kompleksowy remont łazienki krok po kroku

Łazienka niszczy się szybko – po kilku latach wymaga odnowienia, a po kilkunastu potrzebuje...