Odpowiedni projekt salonu może bardzo powiększyć dom parterowy

2008-12-22 1:00

Nawet jeśli zdecydujesz się na dom parterowy, nie oznacza wcale, że będziesz miał mało przestrzeni. Możesz bowiem zdecydować się na projekt salonu, który zdecydowanie powiększy powierzchnię życiową. Jak to osiągnąć? Można zaadaptować projekt salonu, który będzie wysoki na dwie kondygnacje. Przekonaj się, czy warto to robić.

Przestrzeń salonowa
Autor: Andrzej Szandomirski|Piotr Mastalerz|Tomasz Myśluk Przestrzeń salonowa

Najczęstszym argumentem przemawiającym za wysokim salonem w domu jest chęć posiadania dużej przestrzeni. Takiej, która jest czymś pomiędzy wnętrzem domu a nieograniczoną przestrzenią za oknem.

Projekt salonu dla olbrzymów?

Wysoki salon daje możliwość otwarcia na świat i wpuszczenia do wnętrza dużej ilości światła. Na tym właśnie polega różnica między mieszkaniem w bloku a własnym domem. W takich otwartych wnętrzach inaczej się oddycha.

Jak widać, argumenty za wyborem wysokich pomieszczeń pochodzą od osób lubiących przestrzeń i światło. Ktoś, kto kocha przytulne kąciki, będzie szukał innych projektów domu. Jeśli część pomieszczeń w domu jest jasna, wysoka i przestronna, a część niższa i nieco mroczna, to wnętrze jest bogatsze. Możemy po nim wędrować, szukając nastroju, który pasuje do naszego samopoczucia.

Wysokie pomieszczenia w domu parterowym

To przeważnie salony i hole. Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze – wyższe mogą być pomieszczenia, które mają dużą powierzchnię podłogi. Chodzi o zachowanie proporcji wnętrza – jeśli największym wymiarem pomieszczenia jest wysokość, będziemy mieli wrażenie, że mieszkamy w wieży, i choć powietrza będzie dużo, nie odczujemy w pełni zalet większej przestrzeni.

Po drugie – wysokość wnętrza podkreśla jego rangę w domu; wyższe – znaczy ważniejsze, bardziej reprezentacyjne. A ponieważ w naszym życiu salon jest miejscem centralnym, możemy to podkreślić również wysokością. Stąd właśnie bierze się pośrednio popularność projektów salonów niezwykle wysokich.

Z tego samego powodu podwyższa się hol. Pamiętajmy o tym, że pierwsze wrażenie po wejściu do domu decyduje o odbiorze całości, tak więc przestronny, wysoki hol, w którym możemy powitać kilku gości równocześnie, dodaje prestiżu domowi.

Innym argumentem za zwiększoną wysokością właśnie w holach i salonach jest to, że w dzień tęsknimy za przestrzenią, a udając się na spoczynek czy zasiadając do pracy, szukamy zacisza i intymności.

Wysokie wnętrze na parterze daje możliwość lepszego powiązania przestrzeni obu kondygnacji. Wysoki, wyposażony w duże okna hol lub salon umożliwia także dodatkowe oświetlenie schodów lub holu na drugiej kondygnacji.

Za mały dom parterowy? Wyżej sufit!

Wysokie pomieszczenia w domu tworzy się poprzez otwarcie w górę. W ten sposób może powstać dwukondygnacyjny salon z otwartym holem na piętrze lub poddaszu. W domu parterowym chętnie odkrywana jest skośna połać dachu. Takie rozwiązanie również przyczyni się do znacznego podwyższenia przestrzeni.

Część wyższego pomieszczenia można przekryć otwartą antresolą, która będzie pełnić funkcję dodatkowej powierzchni wykorzystanej na bibliotekę czy miejsce do pracy. Forma i konstrukcja antresoli mogą być dodatkowym akcentem estetycznym. Słupy i belki podpierające antresolę mogą stanowić konstrukcję umożliwiającą urządzenie kącika kwiatowego, ukrycie oświetlenia lub same w sobie być dekoracją.

W otwartych, wysokich pomieszczeniach istnieje możliwość wyeksponowania schodów i balustrady. Pozwala to na indywidualne rozwiązania we wnętrzach – przecież schody są elementem nie tylko funkcjonalnym, ale i dekoracyjnym. Odpowiednio zaprojektowane mogą się stać główną atrakcją wnętrza.

Niżej podłoga!

Spotyka się też rozwiązania (częściej w domach parterowych), w których podłoga salonu jest obniżona o kilka stopni. Trzy stopnie to 48-51 cm różnicy poziomów. W ten sposób, zachowując sufit na jednym poziomie, uzyskuje się salon wyższy o kilkadziesiąt centymetrów. Dzięki temu jego podłoga jest bliżej ogrodu.

Obniżając podłogę, można też wyodrębnić na parterze kącik jadalny, telewizyjny, kominkowy lub bibliotekę. Wadą tego wariantu są owe trzy schodki, jeśli znajdują się na drodze z kuchni do pokoju. Pozornie jest to atrakcyjne rozwiązanie, wyobraźmy sobie jednak ich pokonywanie przy każdej herbacie czy biegające maluchy, którym trudno wytłumaczyć, że jest to niebezpieczna zabawa. Poza tym podzielona w ten sposób przestrzeń jest mało podatna na zmiany aranżacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.