| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Projekt domu parterowego, który zadowoli każdego: jak spożytkować dodatkowe pomieszczenie

Projekt domu parterowego, który zadowoli każdego: jak spożytkować dodatkowe pomieszczenie

Obszerna przestrzeń w domu parterowym stanowi atut w wielu sytuacjach. Dodatkowe pomieszczenia można zagospodarować zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Warto zastanowić się nad tym już na etapie decyzji o doborze projektu domu parterowego. Podpowiadamy, jak urządzić dodatkowe pomieszczenie.

Klasyczny podział – strefa dzienna na parterze, a nocna, zapewniająca prywatność na poddaszu – nie zawsze się sprawdza. Czasami też na ten klarowny podział nie pozwala projekt – bywa, że powierzchnia poddasza jest dużo mniejsza od powierzchni parteru. Na przykład gdy dom ma czterospadowy dach i niską ściankę kolankową, pełnowartościowej powierzchni na poddaszu będzie mniej niż w domu przykrytym dachem dwuspadowym. Większy parter stwarza sporo możliwości. Oto niektóre z nich.

Projekt domu dla każdego w rodzinie

Dodatkowe pokoje na parterze przydają się, gdy w domu chcemy wydzielić osobne mieszkanie dla członka rodziny, który jeszcze się nie usamodzielnił. Może to być student – jest dorosły, potrzebuje swobody i niezależności, ale nie osiąga dochodów pozwalających się wyprowadzić na swoje. Dodatkowe pokoje przydają się w licznej rodzinie, gdzie potrzeba nie tylko dużej powierzchni, ale także takiego rozplanowania wnętrz, by każdy miał zapewnione warunki do wypoczynku i realizacji swoich zainteresowań.

Co najmniej jedna sypialnia na parterze pozwala też podzielić dom w taki sposób, aby na każdej kondygnacji zamieszkało jedno pokolenie rodziny, np. na parterze rodzice, a na poddaszu dzieci. Szczególnie ważne jest wtedy, aby na obu poziomach znajdowały się w pełni wyposażone łazienki.

Budowa domu parterowego etapami

Wybór projektu domu, w którym na parterze przewidziano pełny program wnętrz łącznie z sypialniami, jest dobrym rozwiązaniem dla osób chcących szybko wprowadzić się do domu. Można wtedy zamieszkać w nim jeszcze przed wykończeniem poddasza, bo choć powierzchnia będzie mniejsza i warunki mniej komfortowe, wykończone będą wszystkie niezbędne pomieszczenia. Poddasze, gdzie znajdą się dodatkowe sypialnie i druga łazienka, będzie można wykończyć później. Budowa etapami pozwala rozłożyć wydatki na dłuższy czas i uniknąć konieczności przeznaczania na budowę jednorazowo bardzo dużej kwoty. W domu z rozbudowanym parterem można mieszkać i zbierać środki na dalsze prace.

Autor: Projekty domów

Murator M07c Wdzięczny Zgrabny dom zbudowany na planie kwadratu i nakryty dachem namiotowym. Od frontu efektowna lukarna w kształcie wolego oka.

Autor: Projekty domów

Murator C75 Spójny Dom o ciekawej bryle – składa się z dwóch przecinających się części, z których jedna jest parterowa, a druga z poddaszem użytkowym.

Dom parterowy = brak schodów

Wiele rodzin ma pod opieką osobę starszą – babcię, dziadka. Dla takiej osoby problem może stanowić wchodzenie kilka razy dziennie po schodach z salonu czy kuchni do sypialni. Aby senior nie czuł się przez to odizolowany od reszty rodziny, warto urządzić dla niego pokój na parterze. Wtedy będzie się swobodnie poruszać zarówno po domu, jak i wychodzić na zewnątrz. Sytuacja wygląda podobnie, gdy w rodzinie jest osoba niepełnosprawna – schody są barierą nie tylko dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. W takim przypadku ważne jest, aby jak największa przestrzeń w domu była dostępna dla każdego mieszkańca.

Zdarza się też, że osoba zdrowa i sprawna ma czasowo problem z pokonywaniem schodów i wolałaby zająć dodatkowy pokój na parterze. Wystarczy złamać nogę, a to może się zdarzyć każdemu.

Biuro w domu

Dodatkowy pokój na parterze niekoniecznie musi być sypialnią. Przydaje się również jako gabinet do pracy. Coraz więcej osób wykonuje część obowiązków zawodowych w domu i potrzebuje do tego komfortowej przestrzeni – nie wystarczy kąt w sypialni.

Są również sytuacje, kiedy pokój do pracy zdecydowanie powinien mieścić się na parterze. Jest tak w przypadku domowego biura, do którego zapraszani są klienci lub współpracownicy. Ani w salonie, ani na poddaszu nie byłoby odpowiedniego miejsca na komputer czy niezbędne dokumenty, poza tym trzeba by było je specjalnie przynosić na każde służbowe spotkanie. Byłoby to niewygodne i niezręczne. Warto zadbać, by poddasze pozostało strefą prywatną.

Zaplecze gospodarcze

W każdym domu bardzo potrzebne są pomieszczenia dodatkowe – spiżarnia, oddzielna kotłownia, pomieszczenie gospodarcze, pralnia czy garderoba. O ile dwa ostatnie z nich z powodzeniem można zaplanować na poddaszu, o tyle pomieszczenie na zapasy powinno się znaleźć obok kuchni, na parterze. Również miejsce przechowywania narzędzi, np. ogrodniczych, koniecznie należy umieścić na dolnej kondygnacji. Podobnie na rowery czy akcesoria samochodowe najlepiej nada się pomieszczenie gospodarcze przy garażu.

Zaplanowanie rozbudowanej strefy gospodarczej pozwoli mieszkać bardziej komfortowo i łatwiej utrzymać porządek i czystość. Każda rzecz będzie miała swoje miejsce odpowiednie do jej przeznaczenia, a wszelkie niezbyt reprezentacyjne, choć przydatne sprzęty będzie można ukryć przed wzrokiem gości.

Projekt domu, a koszty ogrzewania domu

Ogrzewanie domu generuje duże koszty w rodzinnym budżecie, a rachunków z tego tytułu nie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wzmacnianie gruntu pod inwestycją? Sprawdź, jak...

Często okazuje się jednak, że odpowiednia lokalizacja obiektu kryje w sobie potrzebę wzmacniania gruntu....

5 projektów domów z poddaszem użytkowym....

Przedstawiamy Top 5 projektów domów z poddaszem użytkowym o powierzchni 120-145 m2. Domy z...

Domek letniskowy - przepisy o budowie domku...

Budowa domku letniskowego jest mniej wymagająca niż domu całorocznego. Pokoje w domku letniskowym mogą mieć...

12 pytań o stan surowy: kolejność prac i...

Czas od powitania murarzy do zatknięcia wiechy mija dość szybko. Dom rośnie jak na drożdżach, aż osiągnie...

Koszt budowy domu jednorodzinnego. 8 domów, które...

Koszt budowy domu poniżej 200 tys. zł? Czy to możliwe? Udowadniamy, że tak. Wybraliśmy dla Ciebie projekty...