| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Skąd bierze się popularność domów piętrowych? Oto zalety takich projektów domów

Skąd bierze się popularność domów piętrowych? Oto zalety takich projektów domów

Co przemawia do inwestorów wybierających projekty domów piętrowych? Przede wszystkim komfortowe wnętrza na obu kondygnacjach i dość niski koszt budowy w porównaniu z domem z poddaszem użytkowym o podobnej powierzchni. Poznaj, jakie jeszcze zalety mają domy piętrowe i takież projekty domów.

Dom piętrowy to elegancja i umiar

Domy piętrowe sprawdzą się w każdej okolicy i na działkach o różnym kształcie i wielkości – jednak najbardziej odpowiednim otoczeniem będzie parcela w miejskiej dzielnicy willowej. Tam w pełni można wykorzystać atuty domu piętrowego, takie jak elegancka, zrównoważona bryła i niewielkie minimalne wymiary działki niezbędne do jego zbudowania. Będzie się on dobrze prezentował także w innym otoczeniu, jeśli w pobliżu znajdują się podobne domy. 

Dobre wzorce projektów domów piętrowych

Obecnie, inaczej niż w latach 60. i 70., kiedy zarówno w miastach, jak i na wsi dominowały domy kostki, możemy wybierać spośród wielu typów domów piętrowych. Mogą być to inspirowane architekturą modernistyczną nowoczesne domy kostki z płaskimi dachami lub składające się z kilku zestawionych prostopadłościennych brył albo proste domy na planie wydłużonego prostokąta nakryte dwuspadowym dachem wysuniętym poza obręb ścian. Możemy też wybrać projekt bardziej tradycyjnego domu na planie zbliżonym do kwadratu, nakrytego czterospadowym dachem, który przy odpowiednim wykończeniu przybierze styl willi śródziemnomorskiej.

Projekt domu w zgodzie z przepisami

Zanim wybierzemy projekt domu, a nawet jeszcze przed zakupem działki warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy – określają one zarówno, jakiego typu obiekty mogą powstać w sąsiedztwie działki, jak i wymagania wobec naszego domu. Plan zagospodarowania może określać kąt nachylenia dachu wysokość budynku, a na terenach objętych ochroną konserwatorską nawet sposób wykończenia elewacji. Przy ograniczeniach dotyczących powierzchni działki, którą można zabudować, budowa domu piętrowego może być niezbędna, a gdy przepisy ograniczają wysokość budynku – wykluczona.

Ekonomiczny wybór

Za wyborem domu piętrowego mogą też przemawiać kwestie finansowe. Mała działka to niższy koszt gruntu, a gdy parcela jest duża, można ją w przyszłości podzielić i część sprzedać albo oddać dzieciom, aby mogły się wybudować obok rodziców. Dom piętrowy z prostym dachem, bez wielu połaci, lub z dachem płaskim będzie tańszy od domu z poddaszem użytkowym, zaprojektowany na planie kwadratu jest też łatwiejszy i niedrogi w budowie.

Więcej miejsca na zieleń

Na małej działce nawet przy budowie domu piętrowego pozostaje niewiele miejsca na ogród. Gdy parter domu ma większą powierzchnię niż piętro, sytuację poprawia to, że na części stropu parteru można zaplanować zielony taras. Atutem takiego rozwiązania jest, że wtedy powierzchnię tarasu można wliczyć do powierzchni biologicznie czynnej na działce, jeżeli przepisy nakładają obowiązek pozostawienia określonej części parceli na ogród i roślinność.

Elewacja

Elewacja

Projekt domu, który oferuje ustawne pomieszczenia

Dużą zaletą domów piętrowych jest to, że pomieszczenia na obu kondygnacjach mają pełnowartościową wysokość i można wykorzystać całą ich powierzchnię – pozwala na to brak skosów. Wnętrza na piętrze są przestronniejsze niż na poddaszu pod pochyłym dachem i również one – nie tylko strefa dzienna na parterze – mogą mieć reprezentacyjny charakter. Rangę pomieszczeń na piętrze podnoszą okna elewacyjne zapewniające – inaczej niż okna połaciowe – widok na ogród. Znajdzie się też miejsce na wygospodarowanie przestronnego holu i wygodnej, o szernej klatki schodowej.

Piętro również na przyszłość

W domu piętrowym, w którym obie kondygnacje mają podobną powierzchnię, można urządzić dwa niezależne mieszkania. Będzie to przydatne, kiedy dorosłe dziecko gospodarzy postanowi razem ze swoim małżonkiem i dziećmi pozostać w domu rodzinnym. Takich zmian nie można jednak wprowadzić w każdym domu piętrowym. Ważne, by na parterze oprócz strefy dziennej była co najmniej jedna sypialnia. Dobrze również, aby klatka schodowa znajdowała się blisko wejścia i umożliwiała mieszkańcom bezkolizyjną komunikację.

Marzysz o projekcie nowoczesnego domu? Oto, jaka powinna być elewacja takiego domu

Dzisiaj charakter elewacji domu buduje mariaż historii i współczesności. Coraz więcej...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Projekty bliźniaków i domów dwulokalowych, czyli...

Szukasz domu bliźniaka lub domu dwulokalowego dla siebie i swojej rodziny? Oto projekty domów...

Jakie zalety ma budowa domu z kosztorysem...

Budowa domu może okazać się kosztowną inwestycją, jeśli zabraknie nam dobrej organizacji. Czy kosztorys...

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczą między innymi...

Czym jest projekt budowlany zamienny? Co powinien...

Projekt budowlany zamienny należy sporządzić gdy zaszło odstąpienie od warunków określonych w...

Ile kosztuje budowa domu? Projekty małych i...

Rozważając budowę swojego pierwszego i być może ostatniego domu w życiu, zastanawiasz się ile to będzie...

Konkurs Remont Roku 2016 - galeria najciekawszych...

Prezentujemy 40 realizacji zgłoszonych do konkursu Remont Roku 2016, które wzbudziły największe...