| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Skąd bierze się popularność domów piętrowych? Oto zalety takich projektów domów

Skąd bierze się popularność domów piętrowych? Oto zalety takich projektów domów

Co przemawia do inwestorów wybierających projekty domów piętrowych? Przede wszystkim komfortowe wnętrza na obu kondygnacjach i dość niski koszt budowy w porównaniu z domem z poddaszem użytkowym o podobnej powierzchni. Poznaj, jakie jeszcze zalety mają domy piętrowe i takież projekty domów.

Dom piętrowy to elegancja i umiar

Domy piętrowe sprawdzą się w każdej okolicy i na działkach o różnym kształcie i wielkości – jednak najbardziej odpowiednim otoczeniem będzie parcela w miejskiej dzielnicy willowej. Tam w pełni można wykorzystać atuty domu piętrowego, takie jak elegancka, zrównoważona bryła i niewielkie minimalne wymiary działki niezbędne do jego zbudowania. Będzie się on dobrze prezentował także w innym otoczeniu, jeśli w pobliżu znajdują się podobne domy. 

Dobre wzorce projektów domów piętrowych

Obecnie, inaczej niż w latach 60. i 70., kiedy zarówno w miastach, jak i na wsi dominowały domy kostki, możemy wybierać spośród wielu typów domów piętrowych. Mogą być to inspirowane architekturą modernistyczną nowoczesne domy kostki z płaskimi dachami lub składające się z kilku zestawionych prostopadłościennych brył albo proste domy na planie wydłużonego prostokąta nakryte dwuspadowym dachem wysuniętym poza obręb ścian. Możemy też wybrać projekt bardziej tradycyjnego domu na planie zbliżonym do kwadratu, nakrytego czterospadowym dachem, który przy odpowiednim wykończeniu przybierze styl willi śródziemnomorskiej.

Projekt domu w zgodzie z przepisami

Zanim wybierzemy projekt domu, a nawet jeszcze przed zakupem działki warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy – określają one zarówno, jakiego typu obiekty mogą powstać w sąsiedztwie działki, jak i wymagania wobec naszego domu. Plan zagospodarowania może określać kąt nachylenia dachu wysokość budynku, a na terenach objętych ochroną konserwatorską nawet sposób wykończenia elewacji. Przy ograniczeniach dotyczących powierzchni działki, którą można zabudować, budowa domu piętrowego może być niezbędna, a gdy przepisy ograniczają wysokość budynku – wykluczona.

Ekonomiczny wybór

Za wyborem domu piętrowego mogą też przemawiać kwestie finansowe. Mała działka to niższy koszt gruntu, a gdy parcela jest duża, można ją w przyszłości podzielić i część sprzedać albo oddać dzieciom, aby mogły się wybudować obok rodziców. Dom piętrowy z prostym dachem, bez wielu połaci, lub z dachem płaskim będzie tańszy od domu z poddaszem użytkowym, zaprojektowany na planie kwadratu jest też łatwiejszy i niedrogi w budowie.

Więcej miejsca na zieleń

Na małej działce nawet przy budowie domu piętrowego pozostaje niewiele miejsca na ogród. Gdy parter domu ma większą powierzchnię niż piętro, sytuację poprawia to, że na części stropu parteru można zaplanować zielony taras. Atutem takiego rozwiązania jest, że wtedy powierzchnię tarasu można wliczyć do powierzchni biologicznie czynnej na działce, jeżeli przepisy nakładają obowiązek pozostawienia określonej części parceli na ogród i roślinność.

Elewacja

Elewacja

Projekt domu, który oferuje ustawne pomieszczenia

Dużą zaletą domów piętrowych jest to, że pomieszczenia na obu kondygnacjach mają pełnowartościową wysokość i można wykorzystać całą ich powierzchnię – pozwala na to brak skosów. Wnętrza na piętrze są przestronniejsze niż na poddaszu pod pochyłym dachem i również one – nie tylko strefa dzienna na parterze – mogą mieć reprezentacyjny charakter. Rangę pomieszczeń na piętrze podnoszą okna elewacyjne zapewniające – inaczej niż okna połaciowe – widok na ogród. Znajdzie się też miejsce na wygospodarowanie przestronnego holu i wygodnej, o szernej klatki schodowej.

Piętro również na przyszłość

W domu piętrowym, w którym obie kondygnacje mają podobną powierzchnię, można urządzić dwa niezależne mieszkania. Będzie to przydatne, kiedy dorosłe dziecko gospodarzy postanowi razem ze swoim małżonkiem i dziećmi pozostać w domu rodzinnym. Takich zmian nie można jednak wprowadzić w każdym domu piętrowym. Ważne, by na parterze oprócz strefy dziennej była co najmniej jedna sypialnia. Dobrze również, aby klatka schodowa znajdowała się blisko wejścia i umożliwiała mieszkańcom bezkolizyjną komunikację.

Marzysz o projekcie nowoczesnego domu? Oto, jaka powinna być elewacja takiego domu

Dzisiaj charakter elewacji domu buduje mariaż historii i współczesności. Coraz więcej...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Komfortowy dom dla dużej rodziny. Jak powinien...

Przemyślany, funkcjonalny - słowem komfortowy dom dla dużej rodziny. Dwa pokoje na parterze można...

Dom dla młodej rodziny – wygodny i przemyślany...

Jaki powinien być dom dla młodej rodziny o praktycznym podejściu do życia? Prosty, bez elementów,...

Zmiany w projekcie - zmiana grubości ocieplenia,...

Dodatkowe ocieplenie, dodatkowe okna lub inny kąt nachylenia dachu, to typowe przykłady zmian w projekcie,...

Projekty bliźniaków i domów dwulokalowych, czyli...

Szukasz domu bliźniaka lub domu dwulokalowego dla siebie i swojej rodziny? Oto projekty domów...

Wentylacja mechaniczna, czyli jak zapewnić czyste...

Dowiedz się, jaką skuteczność ma nowoczesna wentylacja mechaniczna. Zadbaj o prawidłową wentylację w domu,...

Wybieramy Dach

Zanim wybierzemy pokrycie dachowe, lepiej pojeździć po okolicy i popatrzeć na inne dachy niż decydować o...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.