| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Południowa działka. Jaki wybrać projekt domu?

Południowa działka. Jaki wybrać projekt domu?

Południowa działka zazwyczaj budzi pozytywne odczucia – dobrze oświetlona przestrzeń wydaje się wymarzonym miejscem na dom. Jednak tylko odpowiedni projekt domu pozwoli wykorzystać atuty takiej parceli.

Gdzie na działce wybudować dom?

Na działce z wjazdem od południowej strony dom zwykle sytuuje się możliwie jak najbardziej w głębi działki. Dystans pozwala widzieć jednocześnie całą elewację, dach, garaż i podjazd. Ważne jest więc, aby front domu był idealnie zakomponowany i reprezentacyjny. Również kształt dachu i pojawiające się na nim lukarny czy facjaty są doskonale wyeksponowane. Warto też zwrócić uwagę, aby garaż nie przytłaczał domu – lepiej, jeśli jest cofnięty za frontową ścianę.

Jakie pomieszczenia ulokować od południa?

Ze względu na to, że od południowej strony wpada najwięcej światła, od frontu lokuje się pomieszczenia bogato przeszklone. Nie bez znaczenia jest więc uroda okien – ich kształt, materiał, z którego są zrobione, podziały i kompozycja na elewacji. Warto też zwrócić uwagę, jak został zaplanowany sposób ich zasłaniania – rolety, żaluzje czy wertikale po zmierzchu będą współtworzyły kompozycję frontu. Do wykończenia elewacji dobrze jest wybierać materiały naturalne, które pod wpływem słońca nie zmieniają koloru, takie jak kamień, cegła licowa i klinkierowa, lub nabierają w słońcu szlachetnej patyny, jak drewno.

Dlaczego boczna elewacja domu jest tak ważna?

Jeśli działka jest szeroka, warto wykorzystać również możliwości doświetlenia wnętrz, jakie dają boczne elewacje. Zachodnie słońce dostarcza prawie taką samą ilość światła co południowe, wschodnie daje przyjemne światło rano. Zwróćmy więc uwagę na ukształtowanie bocznej elewacji – przeszklenia, balkony.

Gdzie na działce południowej usytuować taras?

Południowa orientacja działki zwykle przesądza o lokalizacji tarasu – ze względu na możliwości oświetlenia sytuuje się go od frontu lub na bocznej elewacji. Sprawdzają się też rozwiązania narożne – kształt litery L pozwala wówczas podzielić taras na funkcjonalne strefy: od zachodniej lub wschodniej strony, gdzie słońce dociera tylko przez część dnia, wygodnie będzie mieć kącik jadalniany, a od południowej nasłonecznione miejsce do odpoczynku dla zwolenników słonecznych kąpieli.

Ze względu na zapewnienie intymności warto dobrze przemyśleć możliwość osłonięcia tarasu od ulicy pergolą lub przesłoną z zieleni. Wyzwaniem jest również zaplanowanie miejsca na wejście. Zwykle lokalizuje się je od frontu warto wtedy wybrać projekt z wejściem zacienionym przez niszę lub podcień.

Jak oddzielić ogród od ulicy?

Wypoczynkową część ogrodu zwykle planuje się w jego najbardziej nasłonecznionej części. Jest to również miejsce na dekoracyjną część ogrodu – większość efektownych roślin wymaga stanowisk mocno nasłonecznionych. Warto więc zapewnić możliwość jak największej izolacji ogrodu od ulicy, na przykład poprzez pełne ogrodzenie lub przesłony z pnączy.

Gdzie zaplanować w domu salon, a gdzie kuchnię i część godpodarczą?

W domu z frontem od południowej strony nie można zastosować proponowanego przez większość projektów typowego dla lokalizacji północnych i wschodnich układu wnętrz, który polega na usytuowaniu od chłodnego frontu pomieszczeń niewymagających dobrego oświetlenia, czyli wejścia, garażu i strefy gospodarczej, a po stronie przeciwnej w stosunku do wejścia – pokoju dziennego z tarasem i wypoczynkową częścią ogrodu.

Przeniesienie takiego układu do domu z frontem od południa grozi złym oświetleniem pomieszczeń. Typowy układ musi być zmieniony – pokój dzienny z tarasem najlepiej umieścić od frontu lub w południowo-zachodnim narożniku, a kuchnię i część gospodarczą cofnąć w głąb domu.

Jak zachować w domu podział na strefy?

W odwróconym układzie wnętrz nie zawsze udaje się zachować czytelny podział na strefy. Największą trudność sprawia rozplanowanie stref w domu parterowym – żeby sypialnie znalazły się w najcichszym miejscu w głębi domu, trzeba je umieścić po stronie północnej, co oznacza niedobór światła. Często więc strefy trzeba rozbić lub znaleźć inny kompromis. Rozwiązaniem są wnętrza oświetlone z dwóch stron

5 warunków, które powinien spełnić dobry projekt domu

Współczesne domy mają pewne wspólne cechy. Charakteryzuje je otwarta strefa dzienna,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wybieramy okna i drzwi

Dzisiaj wybór okien i drzwi nie jest już tak prosty jak kiedyś – najpierw trzeba poznać cechy,...

Badania gruntu pod budowę domu. Czego dowiemy się...

Kupując działkę przeznaczoną pod budowę domu, powinniśmy, już na etapie jej wyboru, przeprowadzić badania...

Wybieramy Dach

Zanim wybierzemy pokrycie dachowe, lepiej pojeździć po okolicy i popatrzeć na inne dachy niż decydować o...

Zdrowy dom dla alergika. Mieszkaj bezpiecznie i...

Podpowiadamy, jak sprzątać pomieszczenia oraz usuwać kurz i bród z wszelkich powierzchni. Zdrowe...

Dom dla młodej rodziny – wygodny i przemyślany...

Jaki powinien być dom dla młodej rodziny o praktycznym podejściu do życia? Prosty, bez elementów,...

Zaczynamy budowę. Niezbędnik inwestora...

Wszystko, co musisz wiedzieć przed pierwszym wbiciem łopaty, a także podczas pierwszego etapu budowy.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.