| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Gotowy projekt domu musi mieć idealnie funkcjonalny plan domu

Gotowy projekt domu musi mieć idealnie funkcjonalny plan domu

Wybierając gotowy projekt domu należy pamiętać o wielu różnych aspektach. Liczą się bowiem nie tylko koszty budowy domu, lokalizacja działki, zasobność portfela i technologia budowy. Jedną z ważniejszych kwestii jest plan domu oraz funkcjonalność pomieszczeń. Radzimy, jak podejmować świadomą decyzję.

Plan domu idealny dzisiaj i jutro

Dom, który wybieramy dzisiaj powinien być funkcjonalny również jutro. Oczywiście, trudno przewidzieć wszystkie zmiany, jakie czekają nas w kolejnych latach, ale warto mieć na uwadze np. wspólne zamieszkanie z dziadkami, wyprowadzenie się dorastających dzieci, czy zamieszkanie z nowo założoną rodziną córki czy syna. Wynika z tego jasno, że oprócz wystarczającej dziś liczby pomieszczeń dobrze jest wybrać taki gotowy projekt domu, który pozostawia trochę wolnej, nie do końca zaaranżowanej przestrzeni lub przewiduje dodatkowy pokój. Pozwoli to w przyszłości wykorzystać dodatkową powierzchnię w zależności od aktualnych, zmieniających się potrzeb (urządzenie pokoju do pracy, dodatkowej sypialni, czy pokoju gościnnego).

Jeśli już dzisiaj wiadomo, że będą z nami mieszkały osoby starsze lub osoby niepełnosprawne trzeba szczególnie zwrócić uwagę na możliwość zaadaptowania projektu do ich potrzeb. Powinien to być dom wygodny dla wszystkich i to zarówno dzisiaj, jak i jutro.

Autor: Projekty domów

Rzut parteru: Murator M01a - Wymarzony - wariant I

Salon z kuchnią otwartą to obowiązek?

Oczywiście mowa tu o uwzględnieniu w planie domu przestronnego pokoju dziennego z otwartą kuchnią. Tu nasuwa się pytanie czy wybrać kuchnię otwartą czy wydzieloną? Każda z nich znajdzie swoich zwolenników, a wybór tej właściwej zależy od indywidualnych preferencji przyszłych mieszkańców (nie od mody!). Otwarta kuchnia będzie wymagała jednolitych rozwiązań stylistycznych (staje się ona integralną częścią pokoju), dobrej wentylacji, no i ... utrzymywania jej w większym ładzie i porządku. Ale to właśnie takie rozwiązanie gwarantuje, że gospodyni nie zniknie w czasie przyjęcia, by szykować poczęstunek. Również gotując codzienne obiady będzie mogła jednocześnie uczestniczyć w życiu rodziny zebranej w pokoju dziennym.

Kuchnia wydzielona z miejscem na duży stół, to także wygodne, niezobowiązujące miejsce spotkań (może na pogaduszki z sąsiadką). Zwyczajny, kuchenny stół (świetne miejsce do lepienia pierogów i wyczarowania pierniczków na choinkę) przykryty ładnym obrusem, może szybko przeobrazić się w oficjalny stół świąteczny. Obecnie, w większości projektów łączy się kuchnie z pokojami. Jeżeli jednak ta wymarzona kuchnia miała być oddzielnym królestwem zapachów i kolorów, warto to marzenie spełnić. To również dotyczy kwestii okna (i widoku na ogród) i spiżarni, gdzie konfitury i suszące się grzyby byłyby na swoim miejscu.

Plan domu: wydzielona część dzienna i część nocna

W domach piętrowych i z użytkowym poddaszem często stosowanym rozwiązaniem jest sytuowanie ogólnodostępnej części dziennej na parterze, a części nocnej na górze. Pozwala to na bardzo wyraźne oddzielenie części ogólnodostępnej od części prywatnej. Czasem na parterze sytuuje się sypialnię dwuosobową tzw. sypialnię rodziców. Takie oddanie piętra we władanie dzieci zapewnia większą prywatność i spokój dorosłym. W projektach domów parterowych oddzielenie części dziennej od nocnej też powinno być wyraźne np. holem, a może dodatkowym korytarzykiem. Bez względu na to, czy dom jest parterowy, czy z poddaszem powinien być dobrze doświetlony. Dlatego już na etapie wyboru projektu powinno się zwracać uwagę na liczbę i wielkość okien, i to nie tylko części dziennej.

Pamiętaj o ciągach komunikacyjnych

Nie zawsze dość uwagi w planie domu poświęcamy analizie rozmieszczenia i wielkości holu, przedsionka, korytarzy. Mają one jednak znaczny wpływ na zapewnienie wygody w codziennym życiu. Funkcje holu mogą być rozmaite. Hol to tzw. węzeł komunikacyjny, z którego dostępne są wszystkie pomieszczenia, dzieli dom na strefy, a jego połączenie z pokojem dziennym powiększa przestrzeń tego ostatniego. Przestronny hol to także dobre miejsce na urządzenie biblioteki lub wspólnego miejsca rekreacyjnego.

Jest wiele możliwości funkcjonalnego wykorzystania tego miejsca, trzeba tylko wybrać tę najlepszą dla nas. Do holu wchodzi się z przedsionka, który nie powinien być zbyt mały. Dobrze, jeśli zmieści się w nim wieszak na wierzchnie ubrania, szafka na buty, kosz na parasole i by mogły się tam swobodnie szykować do wyjścia trzy osoby. Zbyt małe powierzchnie holu, przedsionka i korytarzy mogą sprawić, ze w dużym metrażowo domu poczujemy się za ciasno. Wygodne przejścia np. z garażu przez pomieszczenie gospodarcze, dodatkowe wejście z holu do kuchni czy dodatkowe wyjście z holu do ogrodu na pewno ułatwią codzienne krzątanie się po domu, nawet po tym niedużym.

Pomieszczenia pomocnicze też powinny się znaleźć

Chyba każdy przyzna rację, że w mieszkaniu nigdy nie ma miejsca na różne rzeczy, drobiazgi, narzędzia. Oczywiście niektóre z nich są niezbędne, a wszystkie inne mogą się kiedyś przydać, ale jedno jest pewne: zwykle jednych i drugich jest dużo... może za dużo. W domu nareszcie powinny zmieścić się wszystkie, dlatego - podczas wyboru projektu - lepiej się zastanowić, ile pomieszczeń gospodarczych potrzebujemy, czy jest możliwość urządzenia jakiegoś schowka np. pod schodami, czy można zagospodarować stryszek. Warto o tym pomyśleć, żeby później nie okazało się, że znów potykamy się o rowery w przedsionku, a deska do prasowania jak dawniej stoi za drzwiami w pokoju.

Pułapki na planie domu

Najlepsze rozwiązania funkcjonalne stracą swoją wartość, jeśli nie weźmiemy pod uwagę usytuowania domu względem stron świata. Pokój dzienny, którego wielką zaletą miało być nasłonecznienie usytuowany od północy, nawet przy dużej liczbie okien nie zapewni nam słońca. Odizolowany od reszty domu pokój do pracy może stać się bezużyteczny, jeśli okaże się, że jego okna wychodzą na hałaśliwy warsztat sąsiada. Nieciekawy widok może też zniszczyć nasze marzenia o wypoczynku na tarasie.

O wyborze projektu powinien też decydować nasz tryb życia. Łatwo jest urządzić pokój gościnny, pytanie czy goście będą chcieli u nas zostawać na dłużej. Nie przyda się jadalnia, jeśli nie mamy czasu na wspólne posiłki. Także zmniejszona kosztem pokoju łazienka, w której zmieści się prysznic, nie zadowoli tych, którzy lubią długie kąpiele w wannie.

Najlepszy projekt domu?

To wynik gruntownych przemyśleń, oceny potrzeb oraz możliwości, a także ich konfrontacji z marzeniami, o których nie warto zapominać.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Działka: usytuowanie budynku - odległość od...

Działka - jej wielkość i kształt - warunkują możliwość postawienia na niej zabudowań. Jak powinna być...

5 idealnych domów dla dużej rodziny. Wybieramy...

Funkcjonalny i przytulny dom dla 5-osobowej rodziny, który zapewni komfortową przestrzeń użytkową...

Dom z paczki, dom mobilny i minidom - alternatywa...

Domy z paczki, których samodzielny montaż zajmuje 8-12 godzin, domy mobilne wygodne do przenoszenia i...

12 pytań o stan surowy: kolejność prac i...

Czas od powitania murarzy do zatknięcia wiechy mija dość szybko. Dom rośnie jak na drożdżach, aż osiągnie...

Mały dom. 5 najlepszych projektów małych domów o...

Oto 5 najlepszych projektów małych domów, których powierzchnia jest zbliżona do...