| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Posadzka w garażu

Posadzka w garażu

Posadzka w garażu, warsztacie, kotłowni musi być przede wszystkim wytrzymała.

Wykładziny, parkiety i panele są ładne, lecz także dosyć delikatne. Szkoda ich do takich pomieszczeń jak garaż, warsztat czy kotłownia. Szybko by się tam zniszczyły. Do intensywnie użytkowanych wnętrz proponujemy coś solidniejszego. Sprawdzą się tam posadzki odporne na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie, wytrzymujące działanie chemikaliów i łatwe do utrzymania w czystości.

Beton sauté

Podłoga w garażu, warsztacie lub kotłowni jest najczęściej ułożona na gruncie rodzimym. Jej wierzchnią warstwę stanowi wtedy zbrojona wylewka betonowa (z betonu C16/20 - C20/25, najlepiej pochodzącego z wytwórni) o grubości 5-15 cm. Jest ona podłożem, na którym ułożymy posadzkę, ale może też sama stać się posadzką. Wystarczy wykonać ją starannie, uformować z 2-3% spadkiem w stronę kratki spustowej lub korytka odwadniającego oraz wygładzić i wyszlifować. Należy też pamiętać o dylatacji obwodowej z elastycznego materiału. Wadą "surowej" betonowej posadzki jest mało atrakcyjny wygląd i problemy z utrzymaniem czystości.

Bezbarwna ochrona

Aby zmniejszyć chłonność posadzki z surowego betonu i ułatwić jej czyszczenie, można ją zaimpregnować. Służą do tego impregnaty do betonu lub kostki betonowej – akrylowo-silikonowe, epoksydowe. Są one bezbarwne i gotowe do użycia. Nanosimy je pędzlem lub wałkiem bezpośrednio na beton, bez wcześniejszego gruntowania podłoża. Czasem wystarczy jedna warstwa, a czasem trzeba impregnować dwukrotnie (z jednodniowym odstępem). Impregnację należy powtarzać co trzy-cztery lata.

Posadzka malowana

Farba, oprócz tego że zmniejszy nasiąkliwość posadzki, może ożywić wnętrze, wprowadzając do niego kolor. Przed malowaniem trzeba zastosować taktykę „3 x O”: osuszyć, oczyścić, odkurzyć. Jeśli betonowy podkład jest stary i zniszczony lub wykonany niestarannie trzeba go wyrównać, np. wlewką samopoziomującą.

Do malowania używamy specjalne farby do betonu uretanowo-alkidowe, akrylowe, epoksydowe. Nanosimy je kilkoma warstwami, na zagruntowane podłoże, w 24-godzinnych odstępach. Malujemy nie tylko podłogę, ale też 10-20-centymetrowy pas ścian tuż nad posadzką lub robimy cokół z płytek ceramicznych.

Wybierając farbę, zwracajmy uwagę na jej ścieralność, elastyczność i odporność na chemikalia. Informacje te powinny być podane na opakowaniu lub w karcie technicznej. Jeżeli producent je zataił, może to oznaczać, że farba jest podejrzanej jakości.

Wylewka betonowa posadzką

Równą i wytrzymałą powierzchnię uzyskamy też po wykonaniu posadzki z masy cementowej – zwykłej lub samopoziomującej, o wysokiej wytrzymałości na ściskanie i ścieranie (tu uwaga - masy samopoziomujące nie nadają się do pomieszczeń, w których podłoże ma być ze spadkiem). Wykorzystuje się do tego gotowe suche mieszanki. Jeżeli użyliśmy specjalnych, wysoko wytrzymałych mas, które producenci polecają jako materiał posadzkowy, możemy je pozostawić niewykończone. Zwykłe wylewki cementowe, podobnie jak w przypadku betonu, warto zaimpregnować lub pomalować.

Posadzki żywiczne

Głównym składnikiem posadzek żywicznych są żywice – głównie epoksydowe, poliuretanowe lub odporne na chemikalia – winyloestrowe. Są sprzedawane w kilku wariantach kolorystycznych. Można je też wykańczać, malując farbami lub lakierami epoksydowymi. Wiele takich epoksydowych powłok ma antypoślizgową fakturę – na przykład skórki pomarańczowej, która tworzy się w sposób samoczynny.

Masy żywiczne układa się warstwą grubości od 1 do 6 mm. Nanosi się je pędzlem lub pacą. Są też i takie, które wystarczy wylać na podłogę, żeby same się rozpłynęły (w nieco podobny sposób jak wylewki samopoziomujące). Masy do nakładania pacą lub pędzlem mają tę przewagę nad samopoziomującymi, że można nimi wykańczać powierzchnie ze spadkiem. Są bardzo elastyczne i łatwo je utrzymać w czystości. Niekiedy istnieje dodatkowo możliwość nadania takiej powierzchni dekoracyjnej faktury. W tym celu świeżą warstwę żywicy lub farby posypuje się kolorowym piaskiem kwarcowym lub dekoracyjnymi płatkami (tak zwanymi chipsami).

Płytki ceramiczne na posadzce

Posadzka schludna, nienasiąkliwa i łatwa do mycia. To zalety wykończenia podłogi płytkami. Do garaży i warsztatów wybierajmy płytki gresowe, klinkierowe lub lastrykowe; najlepiej takie o możliwie szorstkiej powierzchni. Ważne, aby płytki były odporne na ścieranie (klasa ścieralności od III do V), nienasiąkliwe (nasiąkliwość maksymalnie do 3%), odporne na zginanie (minimum 25 MPa) i twarde (twardość – 5-6 w skali Mohsa). Płytki do kotłowni mogą być podobnej klasy jak płytki do kuchni.

Płytki kleimy do czystego, zagruntowanego dzień wcześniej podłoża. Do warsztatu i kotłowni wystarczy zwykły klej do ceramiki lub gresu i klinkieru. Do garażu przyda się klej o większej elastyczności – taki jak do klejenia płytek na zewnątrz. Fugi najrozsądniej będzie wykonać ze spoinowych mas epoksydowych. W garażach powinno się spoinować zaprawami przeznaczonymi do stosowania na zewnątrz.

Tynki wewnętrzne na mokro: zasady tynkowania

Tynki wewnętrzne, które kiedyś stosowano do wykańczania ścian i sufitów, były tynkami...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Właściwości samopoziomujące wylewki. Jakie...

Typowe podkłady podłogowe wykonuje się najczęściej z mieszanek wymagających zacierania i wygładzania. A może...

Anhydryt. Czy jest on dość wytrzymały na posadzki?

Wykonując podkład podłogowy, chcemy, aby był on jak najsolidniejszy. W końcu to na nim będzie położona...

Deska podłogowa, panel laminowany czy LVT?...

Podłogi drewniane od lat królują w naszych domach. Drewno sprawia, że wnętrza zyskują ciepły i...

Beton i jego rodzaje. Składniki, wytrzymałość i...

Różne rodzaje i klasy betonu dają architektom niemal nieograniczone możliwości projektowe. Ale uwaga!...

Remont podłogi. Czy usuwanie starego parkietu...

Czy remont podłogi musi oznaczać konieczność usuwania starego parkietu lub posadzki z płytek...