Okna drewniano-aluminiowe: poznaj ich zalety

2020-02-21 14:48

Okna drewniano-aluminiowe mają wszystkie zalety okien drewnianych, ale nie wymagają pracochłonnej konserwacji. Są też od nich droższe, ale bardziej trwałe. Okna drewniano-aluminiowe to od wewnątrz - piękne drewno, od strony zewnętrznej - trwała ochrona przed wodą, śniegiem i wiatrem.

Okna drewniano-aluminiowe
Autor: materiały prasowe Fakro W konstrukcji drewniano-aluminiowej można budować tak wielkie zestawienia drzwi tarasowych, na jakie pozwala nstrukcja drewniana. Może to być nawet 12 m długości i 2,8 m wysokości

Producenci okien drewnianych w poszukiwaniu sposobów na przedłużeniem żywotności swoich wyrobów wyszli naprzeciw oczekiwaniom inwestorów. Poszukiwania jak najlepszego zabezpieczenia drewna przed warunkami zewnętrznymi doprowadziły do powstania okna hybrydy zbudowanego z drewna, które od zewnątrz osłaniają profile aluminiowe. Takie rozwiązanie łączy najlepsze cechy tych materiałów i eliminuje niską odporność drewna na warunki zewnętrzne.

Okna drewniano-aluminiowe: konstrukcja

Okna drewniano-aluminiowe występują w różnych wersjach konstrukcyjnych. Najprostszym rozwiązaniem jest zamocowanie nakładek z aluminium na typowych profilach drewnianych. Ich bogaty asortyment pozwala na zabezpieczenie wszystkich drewnianych elementów, łącznie ze szprosami, szczeblinami, słupkiem, ślemieniem itp. Dodatkowo dla ochrony drewna montowany jest aluminiowy okapnik rynnowy, dzięki któremu para wodna skraplająca się na wewnętrznych ściankach osłony aluminiowej ma zapewniony odpływ i nie dochodzi do zawilgocenia drewna pod osłonami.

Na styku krawędzi nakładek i profili lub szyb stosuje się dodatkowe uszczelki. W przypadku dość grubych (powyżej 80 mm) profili z czterech warstw klejonki dołożenie jeszcze profilu aluminiowego spowodowałoby powstanie bardzo grubych ram okiennych. Jednak bez szkody dla wytrzymałości konstrukcji można pocienić część drewnianą i zamiast czwartej warstwy klejonki zastosować profil aluminiowy. W tym rozwiązaniu pakiet szybowy jest osadzony między drewnem a profilem aluminiowym, ale opiera się na tym pierwszym. Wysunięcie szerokiego pakietu szybowego poza ramiak i oparcie go po stronie zewnętrznej na wsporniku z uszczelką pozwala zbudować nowocześnie wyglądające okno, w którym rama skrzydła i ościeżnicy są zlicowane. Mogą to być dwie osobne ramy albo jedna, bardzo szeroka – osłaniająca jednocześnie ramę skrzydła i ramę ościeżnicy. Zwykle jest ascetycznie prosta. W tym drugim rozwiązaniu po przekręceniu klamki otwiera się tylko drewniana rama skrzydła ze szkleniem, a profil aluminiowy ze wspornikiem pozostaje w ościeżnicy. Po zamknięciu skrzydła wspornika nie widać, a szyba przylega do uszczelki w nakładce aluminiowej.

Przeczytaj też:

Okna drewniane: poznaj ich zalety >>>

Żeby polepszyć właściwości termoizolacyjne okien drewniano-aluminiowych, konieczne jest zastosowanie materiału termoizolacyjnego, np. polistyrenu ekstrudowanego lub pianki poliuretanowej, który można zamocować po zewnętrznej stronie między ramą a nakładką. W takim rozwiązaniu pakiet szybowy często opiera się na drewnie i termoizolacji. Materiał ociepleniowy może też wypełniać profil aluminiowy.

Przeczytaj też:

Wybieramy okna aluminiowe: opinie >>>

Oryginalnym rozwiązaniem jest okno zespolone z dodatkową, czwartą szybą przyklejoną do zewnętrznej ramki aluminiowej. Jest połączona z drewnianym skrzydłem ryglami i otwiera się do środka razem z pakietem trzyszybowym. Po otwarciu okna można ją odryglować, by dostać się do znajdującej się tam żaluzji albo umyć szyby. Brzeg zewnętrznej szyby jest szeroko zaczerniony, dzięki czemu z zewnątrz nie widać aluminiowej konstrukcji ramki oraz górnej i dolnej listwy żaluzji. Przeciwsłoneczna żaluzja jest wyposażona w silnik zasilany solarnie i sterowana drogą radiową pilotem lub smartfonem.

Okna drewniano-aluminiowe: wzory i kolory

Okna drewniano-aluminiowe można dopasować do różnych stylów domu. Profile z drewna mogą mieć tradycyjne półokrągłe krawędzie typu softline, nieco spadziste, delikatnie zaokrąglone poprzeczne powierzchnie ram albo nowocześnie na ostro cięte krawędzie – pod kątem prostym względem szyb. Nakładki można dopasować kolorystycznie do elewacji budynku, dachu, drzwi wejściowych i bramy garażowej. Występują w różnych kształtach dostosowanych do stylu budynku. W nowoczesnej architekturze wykorzystuje się całkowicie płaskie o prostych liniach. Dostępne są również profile delikatnie zaokrąglone, skośne, stylizowane na ramy zabytkowe oraz dające efekt licowania ościeżnicy i skrzydła. Szeroka nakładka zakrywająca jednocześnie ościeżnicę i skrzydło daje efekt wizualny jednej szerokiej ramy. Nakładki aluminiowe są produkowane także w wersji renowacyjnej – można je założyć na okna już zamontowane.

okna drewniano-aluminiowe
Autor: materiały prasowe Stolbud Włoszczowa Przeszklony narożnik w systemie okien drewniano-aluminiowych można wykonać, instalując dwa okna połączone takim samym profilem

Ciepłe okna drewniano-aluminiowe

Okna drewniano-aluminiowe są szklone pakietami dwu- lub trzykomorowymi. Nakładka nie tylko zabezpiecza przed warunkami atmosferycznymi, lecz może także poprawić parametry techniczne okna. Dodatkowa warstwa termoizolacyjna i dodatkowe uszczelki pozwalają osiągać niski współczynnik przenikania ciepła. W najprostszej wersji okno drewniano-aluminiowe ma profil o grubości 68 mm. Skrzydło z dwukomorowym pakietem szybowym umożliwia osiągnięcie wymaganego obecnie dla budownictwa mieszkaniowego współczynnika przenikania ciepła Uw = 1,1 W/(m2∙K).

Czytaj też:

Parametry okien: współczynnik przenikania ciepła U i przepuszczalności energii cieplnej g?

Zastosowanie grubszych profili okiennych (powyżej 80 mm), przekładek z termoizolacji lub nakładek z materiałem izolacyjnym oraz trzyszybowego szklenia o współczynniku Ug = 0,7 W/(m2∙K) znacząco poprawia izolacyjność termiczną okien drewniano-aluminiowych, które mogą osiągnąć współczynnik przenikania ciepła Uw = 0,8 W/(m2∙K) i być stosowane w domach pasywnych. Jeszcze lepsze parametry mają okna drewniano-aluminiowe o grubości profilu ponad 90 mm i z dwu- lub trzykomorowymi pakietami szybowymi o współczynniku Ug = 0,3-0,5 W/(m2∙K). Ich współczynnik przenikania ciepła Uw może być mniejszy niż 0,7 W/(m2∙K).

Parametry okien - jak czytać etykietę okna?
warto wiedzieć

Okna aluminiowo-drewniane

Ta konstrukcja ma odwrotny układ warstw. Bazowy profil aluminiowy jest obłożony od strony wewnętrznej drewnem egzotycznym. Okna w tej technologii produkują firmy z branży konstrukcji aluminiowych. Problemem jest ich termoizolacyjność. Tylko nieliczne dostępne obecnie okna tego typu uzyskują współczynnik przenikania ciepła wymagany dla współczesnych okien przeznaczonych do domów mieszkalnych.

Okna drewniano-aluminiowe: zalety i wady

  • okna drewniano-aluminiowe nie wymagają (poza myciem) żadnych zabiegów pielęgnacyjnych od zewnątrz, ponieważ są zabezpieczone przed działaniem słońca, wiatru i wody opadowej,
  • bardzo długa trwałość,
  • wysoka izolacyjność termiczna,
  • bardzo dobra izolacyjność akustyczna, skutecznie tłumią zgiełk uliczny,
  • estetyka - od wewnątrz mogą cieszyć oko ciepłem naturalnego drewna, a od zewnątrz współgrać formą z elewację budynku,
  • ze względu na specyfikę konstrukcji wszelkie kalkulacje cenowe prowadzone są w sposób indywidualny i wymagają kontaktu z doradcą technicznym, należy się jednak liczyć z dopłatą za okładzinę aluminiową

Okna i drzwi – egzamin ze stolarki

Pytanie 1 z 10
Współczynnik przenikania ciepła U dla drzwi wejściowych nie może przekroczyć:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie