| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Profile drewniano-aluminiowe

Profile drewniano-aluminiowe

Podwójna trwałość: od wewnątrz - piękne drewno, od strony zewnętrznej - pełna i trwała ochrona przed wodą, śniegiem i wiatrem.

Producenci okien drewnianych w poszukiwaniu sposobów na przdłużenie żywotności swoich wyrobów wyszli naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, którzy w obawie przed częstym odnawianiem stolarki drewnianej dotąd w ogóle je unikali.

Aluminiowa powłoka

Jednym ze sposobów jest zastosowanie na zewnętrznych powierzchniach konstrukcyjnych okna specjalnie ukształtowanych nakładek z profili aluminiowych. Ich bogaty asortyment pozwala na zabezpieczenie wszystkich drewnianych elementów, łącznie ze szprosami, szczeblinami, słupkiem, ślemieniem itp. Dodatkowo dla ochrony drewna montowany jest aluminiowy okapnik rynnowy, dzięki któremu para wodna skraplająca się na wewnętrznych ściankach osłony aluminiowej ma zapewniony odpływ i nie dochodzi do zawilgocenia drewn pod osłonami.

W okanch z nakładkami aluminiowymi ramy drewniane mogą być wykonane z sosny, modrzewia, orzecha, mahoniu, meranti, dębu itp., w dowolnych kształtach i wymiarach. Stoswane jest również drewno klejone i elementy z warstwami z drewna litego.
Wszystkie drewniane elementy okienne są odpowiednio impregnowane i następnie dwukrotnie malowane farbami wodorozcieńczalnymi oraz lakierami transparntnymi. Kolorystyka samego drewna może być dobierana zgodnie z paletą danego producenta. Natomiast przy wkańczaniu profili alumniowych stosuje się malowanie lakiermi proszkowymi lub zabezpieczenie powłoką tlenkową.

Sposoby zamocowania

Zewnętrzne profile z aluminium mogą być montowane bezposrednio na ramach okiennych lub poprzez dodatkowy profil z tworzywa sztucznego. Wykonywane jest to na oknach nowych, jak i na starych - używanych od dawna.
W pierwszym przypadku nakładki aluminiowe przytwierdzone są na obwodzie zewnętrznej powierzchni ram drewnianych, w sposób zapewniający dobrą wentylację.Drugi sposóbmontażu polega na połączeniu zewnętrznych profili aluminiowych z drewniaymi poprez dodakowy profi z tworzywa sztucznego, który pełni funkcję łącznika, elementu konstrukcyjnego oraz termoizolacyjego.

Zalety

  • nie wymagają (poza myciem) żadnych zabiegów pielęgnacyjnych od zewnątrz, ponieważ są zabezpieczone przed działaniem słońca, wiatru i wody opadowej,
  • niewiarygodna trwałość - nawet do 20-30 lat,
  • bardzo wysoka izolacyjność termiczna; dzięki nakładkom straty ciepła są ograniczone o blisko 5%,
  • badzo dobra izolacyjność akustyczna; skutecznie tłumią zgiełk uliczny,
  • estetyka - od wewnątrz mogą cieszyć oko ciepłem naturalnego drewna, a od zewnatrz współgrać formą z elewację bydynku;

Wady

  • ze względu na specyfikę konstrukcji wszelkie kalkulacje cenowe prowadzone są w sposób indywidualny i wymagają kontaktu z doradcą technicznym; należy się jednak liczyć z dopłatą za okładzinę aluminiową ok. 180 zł netto za1 m 2 okna;
Autor: Andrzej Szandomirski

Profile drewniano-aluminiowe

Autor: Andrzej Szandomirski

Profile drewniano-aluminiowe

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Przeczytaj dodatkowo:
Eleganckie i komfortowe drzwi tarasowe

Nowoczesne drzwi tarasowe pozwalają harmonijnie połączyć wnętrze domu z otoczeniem. Stanowią również...

Energooszczędne okna dla każdego

Oszczędność energii to nie chwilowa moda, lecz realna potrzeba inwestorów, którzy chcą zbudować...

Okna z PCV. Jak wybrać stolarkę okienną na lata?

Budowa domu jest ogromnym przedsięwzięciem. Jednak zaangażowanie włożone w realizację tego marzenia zwraca...

Drzwi tarasowe. Jak wybrać wygodne w...

Wybór odpowiednich drzwi tarasowych ma ogromne znaczenie. Aby w pełni wykorzystać uroki...

Top trendy okienne - duże przeszklenia, jasne...

Duże przeszklenia, minimalistyczny design, szarości i jasne kolory naturalnego drewna to kluczowe trendy,...