| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Profile drewniano-aluminiowe

Profile drewniano-aluminiowe

Podwójna trwałość: od wewnątrz - piękne drewno, od strony zewnętrznej - pełna i trwała ochrona przed wodą, śniegiem i wiatrem.

Producenci okien drewnianych w poszukiwaniu sposobów na przdłużenie żywotności swoich wyrobów wyszli naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, którzy w obawie przed częstym odnawianiem stolarki drewnianej dotąd w ogóle je unikali.

Aluminiowa powłoka

Jednym ze sposobów jest zastosowanie na zewnętrznych powierzchniach konstrukcyjnych okna specjalnie ukształtowanych nakładek z profili aluminiowych. Ich bogaty asortyment pozwala na zabezpieczenie wszystkich drewnianych elementów, łącznie ze szprosami, szczeblinami, słupkiem, ślemieniem itp. Dodatkowo dla ochrony drewna montowany jest aluminiowy okapnik rynnowy, dzięki któremu para wodna skraplająca się na wewnętrznych ściankach osłony aluminiowej ma zapewniony odpływ i nie dochodzi do zawilgocenia drewn pod osłonami.

W okanch z nakładkami aluminiowymi ramy drewniane mogą być wykonane z sosny, modrzewia, orzecha, mahoniu, meranti, dębu itp., w dowolnych kształtach i wymiarach. Stoswane jest również drewno klejone i elementy z warstwami z drewna litego.
Wszystkie drewniane elementy okienne są odpowiednio impregnowane i następnie dwukrotnie malowane farbami wodorozcieńczalnymi oraz lakierami transparntnymi. Kolorystyka samego drewna może być dobierana zgodnie z paletą danego producenta. Natomiast przy wkańczaniu profili alumniowych stosuje się malowanie lakiermi proszkowymi lub zabezpieczenie powłoką tlenkową.

Sposoby zamocowania

Zewnętrzne profile z aluminium mogą być montowane bezposrednio na ramach okiennych lub poprzez dodatkowy profil z tworzywa sztucznego. Wykonywane jest to na oknach nowych, jak i na starych - używanych od dawna.
W pierwszym przypadku nakładki aluminiowe przytwierdzone są na obwodzie zewnętrznej powierzchni ram drewnianych, w sposób zapewniający dobrą wentylację.Drugi sposóbmontażu polega na połączeniu zewnętrznych profili aluminiowych z drewniaymi poprez dodakowy profi z tworzywa sztucznego, który pełni funkcję łącznika, elementu konstrukcyjnego oraz termoizolacyjego.

Zalety

  • nie wymagają (poza myciem) żadnych zabiegów pielęgnacyjnych od zewnątrz, ponieważ są zabezpieczone przed działaniem słońca, wiatru i wody opadowej,
  • niewiarygodna trwałość - nawet do 20-30 lat,
  • bardzo wysoka izolacyjność termiczna; dzięki nakładkom straty ciepła są ograniczone o blisko 5%,
  • badzo dobra izolacyjność akustyczna; skutecznie tłumią zgiełk uliczny,
  • estetyka - od wewnątrz mogą cieszyć oko ciepłem naturalnego drewna, a od zewnatrz współgrać formą z elewację bydynku;

Wady

  • ze względu na specyfikę konstrukcji wszelkie kalkulacje cenowe prowadzone są w sposób indywidualny i wymagają kontaktu z doradcą technicznym; należy się jednak liczyć z dopłatą za okładzinę aluminiową ok. 180 zł netto za1 m 2 okna;
Autor: Andrzej Szandomirski

Profile drewniano-aluminiowe

Autor: Andrzej Szandomirski

Profile drewniano-aluminiowe

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Co powoduje parowanie szyb i jak skutecznie...

Wiele osób żali się na parowanie szyb w swoich domach czy mieszkaniach, nie wiedząc jak sobie z tym...

Świetliki dachowe - dobry sposób na wprowadzienie...

Świetliki dachowe zapewniają naturalne oświetlenie tam, gdzie nie mogą tego zrobić okna. Poza tym potrafią...

Sposoby na zaciemnienie wnętrz - rolety i żaluzje

Rolety, żaluzje i inne przesłony okienne służą nie tylko do ochrony wnętrz przed słońcem i wysoką temperaturą...

Nowatorskie okucia okienne zapewniające...

Stała wymiana powietrza, łatwość obsługi, energooszczędność, odporność na włamania, ochrona przed hałasem,...

Okno tarasowe: jakie okno wybrać oraz jakie są...

Obecnie niemal w każdym nowym projekcie domu można spotkać co najmniej jedno duże okno tarasowe. Są cenione,...

Przesłony na okna dachowe. Jak dobrać i...

Zobacz, co zrobić, aby nie dopuścić do przegrzania się pomieszczeń pod dachem. Rodzaje przesłon zewnętrznych...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.