| muratordom.pl » Budowa » Okna dachowe » Wymiana okien. Radzimy, jak bez problemów wymienić okno dachowe

Wymiana okien. Radzimy, jak bez problemów wymienić okno dachowe

Wymiana okien,to spore przedsięwzięcie, zwłaszcza gdy chodzi o okna połaciowe. Trzeba wiedzieć, jakie okna dachowe wybrać i jak zadbać o ich prawidłowy montaż. Z poradnika dowiesz się, co zrobić, gdy podczas wymiany chcemy zmienić wymiary okien oraz jakimi kryteriami kierować się przy wyborze nowych okien połaciowych. Jak bez problemów zamontować okno w dachu, wykonać poprawnie izolację oraz prawidłowo wykończyć wnękę okienną.

Wymiana okien dachowych

Jeśli planujemy wymianę okien połaciowych lub ich montaż w dachu, który eksploatujemy już wiele lat, bardzo ważne jest sprawdzenie stanu jego konstrukcji. W przypadku wymiany okien w dachu, zawsze istnieje ryzyko, że podczas prac ulegnie on uszkodzeniu i będziemy skazani na jego miejscowy lub kapitalny remont. Ważny jest również stan izolacji i deskowania połaci dachowych. Wstępne rozeznanie możemy zrobić sami, ale warto, aby dachowi przyjrzał się fachowiec: firma budowlana, inspektor budowlany lub konstruktor. Gdy planujemy zmianę miejsca okien lub zwiększenie ich liczby postarajmy się odszukać plany konstrukcyjne więźby dachowej.

Jeśli dach wymaga remontu, dobrze jest wymianę lub instalację okien odłożyć do czasu jego przeprowadzenia. To rozwiązanie będzie tańsze i da najwięcej możliwości zmiany usytuowania okien.

Autor: Robert Szarapka

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Składowanie okien dachowych

Ponieważ okna dostarczane są na plac budowy gotowe do eksploatacji, to znaczy oszklone i polakierowane (jeśli są drewniane), trzeba więc przed i podczas montażu chronić je przed uszkodzeniami i zabrudzeniami. Okna dachowe przechowuje się w kartonach, w które zapakował je producent.

Montaż okna dachowego bez problemów

Wybrana ekipa powinna w wyznaczonym miejscu zdemontować stare okno połaciowe albo pokrycie dachowe i wyciąć otwór w konstrukcji dachu. Następnie przykręca się łaty montażowe, zachowując odległości wskazane w instrukcji. Warto pamiętać, że do montażu okien dachowych potrzebny jest kołnierz uszczelniający a także inne materiały izolacyjne.

Po zdemontowaniu skrzydła z ościeżnicy przykręca się do niej we wskazanych miejscach kątowniki montażowe. Ościeżnicę okna połaciowego należy umieścić w uprzednio przygotowanym otworze w dachu, opierając kątowniki na łatach montażowych. Przykręca się tylko po jednym wkręcie w narożniku, aby umożliwić późniejsze wypoziomowanie ościeżnicy. Dopiero wtedy montuje się skrzydło w ościeżnicy, a następnie sprawdza, czy szczeliny pionowe między skrzydłem a nią są równoległe na całej długości. W analogiczny sposób sprawdzić trzeba szczeliny poziome. Jeżeli szerokość szczelin jest prawidłowa i są one równe, przykręca się ościeżnicę okna na stałe. Ponownie demontuje się skrzydło z ościeżnicy na czas wykonania obróbek dookoła okna.

Izolacja okna dachowego

Okno dachowe, jak każde inne, wymaga izolacji termicznej oraz izolacji przeciwwilgociowej. Służą do tego specjalne produkty izolacyjne oferowane przez producenta (folie nieprzepuszczające wilgoci, ramy izolacyjne ze spienionego polietylenu czy izolacje z polipropylenu, a nawet owczej wełny) albo standardowe materiały izolacyjne dostępne na rynku (wełna mineralna, folie paroizolacyjne). Wykonując izolację wokół okna dachowego, trzeba pamiętać o tym, że powinna być ona połączona z izolacją dachu – by uniknąć nieszczelności, przez które może uciekać ciepło i przenikać wilgoć.

Nad oknem należy zainstalować rynienkę odwadniającą dodatkowo zabezpieczającą je przed zalewaniem go wodą pochodzącą z topniejącego śniegu, nieszczelności pokrycia dachowego lub skraplania pary wodnej.

Ostatnim etapem izolowania okna jest montaż kołnierza uszczelniającego. Jego rodzaj dobiera się do rozmiaru okna oraz rodzaju pokrycia dachowego. Wszystkie elementy kołnierza i oblachowania okna są tak oznaczone, by ułatwić montaż poszczególnych elementów.

Dookoła okna: wykończenie okna od strony poddasza

Wnękę wokół okna dachowego wykańcza się najczęściej, zabudowując ją płytami gipsowo-kartonowymi. Prawidłowo przygotowana wnęka okienna powinna być na górze równoległa do podłogi, natomiast pod oknem prostopadła do niej – co pozwala na maksymalne doświetlenie pomieszczeń poddasza. Tak wykonana wnęka okienna gwarantuje także właściwą cyrkulację ciepłego powietrza – jeśli grzejnik, zgodnie z zasadami, zamontowany jest bezpośrednio pod oknem. Do wykańczania wnęki okiennej można także użyć gotowych szpalet z wodoodpornych płyt laminowanych.

Wymiana okna dachowego na większe

Jeśli podczas wymiany chcemy zmienić wymiary okien, niezwykle przydatna będzie dokumentacja techniczna konstrukcji dachu. Gdy jej nie mamy, to przy oknie i tam, gdzie chcemy je przedłużyć lub rozszerzyć, niezbędne będzie zbadanie konstrukcji. Warto przy tym pamiętać, że w starych domach odległości między krokwiami, a także ich szerokości mogą być różne i bardzo niestandardowe.

Nowe okno dachowe będzie nieco dłuższe – należy sprawdzić pod oknem i nad nim, czy nie ma żadnych belek konstrukcyjnych. Istniejące wymiany trzeba zastąpić nowymi, instalując dłuższe okno.

Nowe okno dachowe będzie nieco szersze – gdy odległość między krokwiami jest za mała, trzeba wyciąć fragmenty krokwi i wstawić wymiany łączące sąsiednie końce przyciętych krokwi.

Wymiana okien tradycyjnych

Osobom planującym wymianę okien tradycyjnych polecamy numer 3/2011 Muratora, w którym zamieszczony jest obszerny artykuł na temat wymiany okien, m.in.: fachowe porady, jak dobierać nowe okna wraz z instrukcją poprawnego montażu.

Wymiary okien dachowych. Czy jedno duże, czy kilka małych?

Warto wiedzieć, że z wymiarami okien na poddaszu nie należy przesadzać, ponieważ...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowe Okna i Drzwi

Wybieramy je do domów nowo budowanych i remontowanych. W tych pierwszych stanowią eleganckie...

Modny szary dach. Dobór pokrycia dachowego,...

Minął czas ceglastych dachówek i kolorowych blach. Dziś na połaciach dachów skośnych...

Okna dachowe, które wyprzedzają przyszłość. Nowe...

Zamierzasz wyposażyć swój dom w okna dachowe? Najpierw sprawdź, które z nich są najlepsze....

Dom z płaskim dachem - jak doświetlić...

Pomieszczenia w domu pod płaskim dachem można efektywnie doświetlić od góry. Sprawdź, jakie niebanalne...

Jak ochronić wnętrze domu przed przegrzaniem?...

Montujemy w domach bardzo wielkie okna, czasem całe ściany są przeszklone. Warto zastosować na nich przesłony...