| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Izolacja rur. Zobacz, jak zabezpieczyć rury przed niepotrzebnymi stratami ciepła

Izolacja rur. Zobacz, jak zabezpieczyć rury przed niepotrzebnymi stratami ciepła

Trzeba zadbać, aby na drodze od źródła ciepła do grzejników lub kranów ciepła woda jak najmniej się wychładzała. Dlatego rury instalacji grzewczej, ciepłej wody i cyrkulacji, a także przewody ogrzewania powietrznego i instalacji solarnej należy zaizolować, umieszczając je w otulinach termoizolacyjnych.

Które rury trzeba izolować

W nowych domach to standard, bo wymagają tego nowe przepisy budowlane. W starszych instalacjach przewody bez izolacji warto zaizolować. Założenie otulin nie sprawi większego kłopotu, gdy przewody nie są zabudowane. Trudniej będzie z rurami ukrytymi w podłodze lub ścianie – można to zrobić przy okazji modernizacji instalacji. Rury c.o. rozprowadzane w podłodze teoretycznie mogłyby nie być izolowane – ułożone w warstwie styropianu oddawałyby ciepło tylko do ogrzewanego pomieszczenia. Warto to jednak zrobić, jeżeli posadzka jest drewniana – nie będzie się rozsychała. W starych domach koniecznie trzeba osłonić otuliną termoizolacyjną rury rozprowadzone w piwnicy.

Uwaga! Rur nie trzeba izolować, jeśli z założenia oddają ciepło do ogrzewanego pomieszczenia. Pełnią wtedy funkcję dodatkowego grzejnika, na przykład piony w łazience prowadzone po wierzchu ścian.

Jaką izolację należy stosować

Rodzaj otuliny dobiera się między innymi do temperatury wody w instalacji i otoczenia, w którym będzie ułożona, a także średnicy rur. Im woda w instalacji cieplejsza, a otoczenie chłodniejsze, tym izolacja powinna być grubsza lub mieć lepszy – niższy – współczynnik.

Przykładowo dla rury o średnicy do 22 mm izolacja o współczynniku l równym 0,035 W/(m.K) musi mieć grubość 20 mm, gdy jest ułożona w ścianie między ogrzewanymi pomieszczeniami wystarczy 10 mm, a w podłodze – 6 mm.

Trzeba też zwrócić uwagę na współczynnik przenikania dyfuzyjnego pary wodnej (im wyższy, tym lepiej, bo otulina rur gorzej wchłania wodę i nie pogarszają się jej właściwości izolacyjne). Dobra izolacja powinna mieć wyższy niż 3000.

Jeśli izolacje mają być ułożone w bruzdach ściennych lub podłodze, warto wybrać otuliny zabezpieczone okładzinami z folii aluminiowej lub z PCW chroniącymi je przed uszkodzeniem i agresywnym działaniem zaprawy cementowo-wapiennej. Otulinę dopasowuje się do zewnętrznej średnicy rury – może między nimi pozostać jedynie niewielki luz.

Jak prawidłowo wykonać izolację rur

Izolację można zakładać w trakcie montażu rur. Niektórzy instalatorzy zalecają jednak, aby zrobić to później – gdy instalacja jest już kompletna i przeprowadzono próbę jej szczelności. Warto zadbać, aby łączenie było od spodu. Wówczas w razie ewentualnych nieszczelności lub wykraplania się wody na przewodach będzie ona miała którędy wypłynąć. Wszystkie łączenia muszą być szczelne i starannie wykonane, aby nie tworzyły się mostki termiczne.

Koszty instalacji rur w zależności od materiału:

  • Przy średnicy rury 18 mm i grubości izolacji 20 mm zapłacimy za otulinę: Z PIANKI polietylenowej – 4-11 zł/m, poliuretanowej – 6,5-8 zł/m; Z WEŁNY mineralnej pokrytej folią – 9-13 zł/m.

Przeczytaj dodatkowo:
Ocieplenie domu styropianem - GALERIA krok po...

Zobacz, jak wykonać ocieplenie domu krok po kroku. Ocieplenie styropianem bez błędów potrzebuje...

Nowoczesne systemy balkonowe. Izolacja balkonu...

Nowoczesne systemy balkonowe to szybkie, proste i łatwe w realizacji rozwiązania o wieloletniej trwałości....

Termomodernizacja – wszystko o docieplaniu...

Jak wykonać dodatkowe ocieplenie na już istniejącym ociepleniu domu? Zobacz, jak wygląda przekrój...

Grafitowa izolacja fundamentów, cokołów i dachów...

Yetico wprowadziło na rynek nowe płyty styropianowe dedykowane izolacji termicznej fundamentów i...

Systemy optymalnej termoizolacji w budynkach...

Termomodernizację obiektów zabytkowych należy przeprowadzać z poszanowaniem cennych elementów...

Mostki cieplne, wilgotne ściany i grzyb - skutki...

Wilgotne ściany i grzyb to problemy, które pojawią się nie tylko w starych domach, ale także w nowych...