| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Izolacja rur. Zobacz, jak zabezpieczyć rury przed niepotrzebnymi stratami ciepła

Izolacja rur. Zobacz, jak zabezpieczyć rury przed niepotrzebnymi stratami ciepła

Trzeba zadbać, aby na drodze od źródła ciepła do grzejników lub kranów ciepła woda jak najmniej się wychładzała. Dlatego rury instalacji grzewczej, ciepłej wody i cyrkulacji, a także przewody ogrzewania powietrznego i instalacji solarnej należy zaizolować, umieszczając je w otulinach termoizolacyjnych.

Które rury trzeba izolować

W nowych domach to standard, bo wymagają tego nowe przepisy budowlane. W starszych instalacjach przewody bez izolacji warto zaizolować. Założenie otulin nie sprawi większego kłopotu, gdy przewody nie są zabudowane. Trudniej będzie z rurami ukrytymi w podłodze lub ścianie – można to zrobić przy okazji modernizacji instalacji. Rury c.o. rozprowadzane w podłodze teoretycznie mogłyby nie być izolowane – ułożone w warstwie styropianu oddawałyby ciepło tylko do ogrzewanego pomieszczenia. Warto to jednak zrobić, jeżeli posadzka jest drewniana – nie będzie się rozsychała. W starych domach koniecznie trzeba osłonić otuliną termoizolacyjną rury rozprowadzone w piwnicy.

Uwaga! Rur nie trzeba izolować, jeśli z założenia oddają ciepło do ogrzewanego pomieszczenia. Pełnią wtedy funkcję dodatkowego grzejnika, na przykład piony w łazience prowadzone po wierzchu ścian.

Jaką izolację należy stosować

Rodzaj otuliny dobiera się między innymi do temperatury wody w instalacji i otoczenia, w którym będzie ułożona, a także średnicy rur. Im woda w instalacji cieplejsza, a otoczenie chłodniejsze, tym izolacja powinna być grubsza lub mieć lepszy – niższy – współczynnik.

Przykładowo dla rury o średnicy do 22 mm izolacja o współczynniku l równym 0,035 W/(m.K) musi mieć grubość 20 mm, gdy jest ułożona w ścianie między ogrzewanymi pomieszczeniami wystarczy 10 mm, a w podłodze – 6 mm.

Trzeba też zwrócić uwagę na współczynnik przenikania dyfuzyjnego pary wodnej (im wyższy, tym lepiej, bo otulina rur gorzej wchłania wodę i nie pogarszają się jej właściwości izolacyjne). Dobra izolacja powinna mieć wyższy niż 3000.

Jeśli izolacje mają być ułożone w bruzdach ściennych lub podłodze, warto wybrać otuliny zabezpieczone okładzinami z folii aluminiowej lub z PCW chroniącymi je przed uszkodzeniem i agresywnym działaniem zaprawy cementowo-wapiennej. Otulinę dopasowuje się do zewnętrznej średnicy rury – może między nimi pozostać jedynie niewielki luz.

Jak prawidłowo wykonać izolację rur

Izolację można zakładać w trakcie montażu rur. Niektórzy instalatorzy zalecają jednak, aby zrobić to później – gdy instalacja jest już kompletna i przeprowadzono próbę jej szczelności. Warto zadbać, aby łączenie było od spodu. Wówczas w razie ewentualnych nieszczelności lub wykraplania się wody na przewodach będzie ona miała którędy wypłynąć. Wszystkie łączenia muszą być szczelne i starannie wykonane, aby nie tworzyły się mostki termiczne.

Koszty instalacji rur w zależności od materiału:

  • Przy średnicy rury 18 mm i grubości izolacji 20 mm zapłacimy za otulinę: Z PIANKI polietylenowej – 4-11 zł/m, poliuretanowej – 6,5-8 zł/m; Z WEŁNY mineralnej pokrytej folią – 9-13 zł/m.

Odbudowa izolacji przeciwwilgociowej - nowa hydroizolacja zniszczonych ścian i piwnic

Odtworzenie prawidłowej izolacji przeciwwilgociowej (zwanej też hydroizolacją) pozwoli uratować...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Buduj energooszczędnie. Jak zbudować dom, żeby...

Od nowego roku zaostrzyły się wymagania dotyczące energooszczędności domów. Kolejna rewolucja czeka w...

Ocieplenie budynku. Jak przygotować stary dom?

W ręce wielu młodych inwestorów trafiają stare domy odziedziczone po dziadkach lub rodzicach. Często...

Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania...

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o czymś...

Ocieplenie podłogi na gruncie. Kruszywo...

Podłoga układana bezpośrednio na gruncie musi być ciepła, dlatego wymaga bardzo dobrego izolatora. Jedną...

Styropian grafitowy. Czy takie ocieplenie domu...

Styropian grafitowy pojawia się nie tylko jako ocieplenie nowoczesnych i luksusowych domów, ale jest...