| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Ocieplanie ścian budynku: na czym polega metoda lekka sucha

Ocieplanie ścian budynku: na czym polega metoda lekka sucha

Metodą lekką suchą można ocieplać zarówno nowo budowane, jak i stare domy murowane, zwłaszcza te poddawane termomodernizacji. Technologia ta nie jest trudna.

Paroizolacja? W ścianach murowanych - nie!

W przypadku ocieplania ścian murowanych nie robi się warstwy paroizolacji. W przypadku ścian drewnianych najczęściej stosuje się folię aluminiową (gr. min. 0,02 mm), folię polietylenową lub PCW (gr. co najmniej 0,1 mm), papę asfaltową z obustronną powłoką bitumiczną. Warstwa musi być szczelna; niedopuszczalne są przerwy i uszkodzenia. Pasy układa się na zakład szer. 5-10 cm. Styki należy skleić lub uszczelnić taśmą samoprzylepną (miejsca wbicia zszywek lub gwoździ też trzeba zakleić taśmą). Paroizolację mocuje się bezpośrednio do drewnianej ściany, i to najlepiej od wewnątrz. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy dom będzie od środka wykończony płytami gipsowo-kartonowymi lub boazerią (na ruszcie). W innym wypadku paroizolację mocuje się na zewnętrznej stronie ścian.

Podwójny ruszt konstrukcyjny przy ocieplaniu ścian murowanych metodą lekką suchą

Podwójny ruszt konstrukcyjny jest niezbędny dla obu typów ścian; powstaje z ustawionych na sztorc listew sosnowych lub świerkowych grubości 3,8-5 cm i szerokości 5-6 cm (połowa grubości warstwy izolacji termicznej). Powinno się go układać w dwóch wzajemnie prostopadłych warstwach, bo wtedy wielkość mostków termicznych ograniczona jest jedynie do miejsc styku drewnianych listew. Rozstaw poszczególnych elementów powinien być taki, aby pomiędzy nimi można było układać płyty wełny lub styropianu bez konieczności docinania.

Izolacja termiczna w metodzie lekkiej suchej

Dla ścian murowanych i drewnianych izolacją termiczną są półtwarde płyty z wełny mineralnej lub szklanej (o gęstości 80-120 kg/m3). Zwykle układa się dwie warstwy, każda grubości 5-6 cm. W przypadku ocieplania budynków murowanych można również użyć twardego, ryflowanego styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego.

Wiatroizolacja ścian murowanych

W obydwu przypadkach jako wiatroizolację stosuje się folię polietylenową o wysokiej paroprzepuszczalności (powyżej 1300 g/m²/24 h), może to być także papier woskowany, a nawet podkładowa papa asfaltowa z jednostronną powłoką. Układa się ją (z zakładem szerokości 5-10 cm) bezpośrednio na wełnie mineralnej i przybija zszywkami lub gwoździami do rusztu utrzymującego termoizolację. Wskazane jest także dodatkowe uszczelnienie połączeń taśmą samoprzylepną, szczególnie wtedy, gdy styk wypada pomiędzy listwami.

Szczelina wentylacyjna przy ocieplaniu metodą lekką suchą

Szczelina wentylacyjna jest potrzebna zawsze; wykonuje się ją pomiędzy wiatroizolacją a warstwą elewacyjną. Przepływ powietrza musi być zapewniony od dołu do góry, dlatego listwy rusztu dystansowego należy przybić pionowo. Ruszt dystansowy wykonuje się z impregnowanych listew sosnowych lub świerkowych o grubości 2,5-3,2 cm (szerokość nie może przekroczyć 5 cm) mocowanych co 50-60 cm.

Elewacja (okładzina zewnętrzna) w metodzie lekkiej suchej

Dla ścian murowanych jako okładzinę zewnętrzną stosuje się najczęściej siding winylowy lub deski elewacyjne. Rzadziej okładziny z żywic poliestrowych, kamienia, ceramiki, betonu zwykłego i polimerowego, płyt włóknowo-cementowych. Dla ścian drewnianych stosuje się przede wszystkim deski elewacyjne (grubości 2,5 cm) z drewna odpornego na działanie zmiennych warunków atmosferycznych (np. sosna, modrzew, dąb); należy je zaimpregnować, pomalować lub polakierować. Deski można przybić pionowo, poziomo, a nawet po skosie. Rzadziej stosuje się siding winylowy.

Na czym polega ocieplanie domu metodą lekką suchą

Metoda lekka sucha ocieplania domu polega na obłożeniu ścian domu warstwą izolacji termicznej. Można ją stosować do ocieplania budynków zarówno starych, jak i nowo budowanych. W obu przypadkach grubość izolacji termicznej wynosi zwykle 10-15 cm. Rozwiązanie to szczególnie chętnie wykorzystywane jest przy termomodernizacji budynków starych. Dzieje się tak dlatego, że technologia ta nie jest zbyt skomplikowana i w wielu przypadkach inwestorzy decydują się samodzielnie wykonać wszystkie prace. Nie mniej ważne jest i to, że metoda ta jest „czysta”. Jej zastosowanie nie powoduje żadnych szkód w ogrodzie (co jest bardzo prawdopodobne przy stosowaniu metody lekkiej mokrej). Dłuższy czas realizacji przedsięwzięcia nie jest w tym przypadku wadą. Dla wielu osób możliwość przerywania robót w dowolnym momencie jest wręcz zaletą, bo pozwala na prowadzenie prac wtedy, kiedy jest na to czas, na przykład tylko w weekendy albo w zimie.
Generalnie można powiedzieć, że ocieplanie ścian murowanych metodą lekką suchą jest niemal identyczne jak drewnianych. Podstawowa różnica polega na braku paroizolacji oraz możliwości zastosowania okładzin zewnętrznych nie tylko z drewna, ale i z tworzyw sztucznych, ceramiki, kamienia, a nawet z betonowych kształtek.

Ocieplanie ścian murowanych

Ocieplanie ścian drewnianych

Styropian w płytach: jakim rodzajem styropianu ocieplenie będzie najlepsze

Zastanawiasz się nad ociepleniem styropianem całego domu? Nie wiesz jednak jaki rodzaj styropianu...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Folie hydroizolacyjne. Z których rodzajów...

Folia hydroizolacyjna nie może przepuszczać wilgoci ani wody nawet pod dużym ciśnieniem, dlatego jest to...

Domy pasywne i energooszczędne - termoizolacja a...

Przy projektowaniu i budowie domów pasywnych lub takich, które zużywają minimalne ilości...

Chcesz kupić szary styropian do ocieplenia domu?...

Szary styropian występuje na rynku w kilku rodzajach. Różnią się one zarówno parametrami jak i...

Mostki cieplne, wilgotne ściany i grzyb - skutki...

Wilgotne ściany i grzyb to problemy, które pojawią się nie tylko w starych domach, ale także w nowych...

Izolacje natryskowe z pianki PUR

Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed ociepleniem domu. Dowiedz się, jak wybrać materiał do termomodernizacji....