Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Fundamenty » Podbijanie fundamentów w praktyce

Podbijanie fundamentów w praktyce

Podbijanie fundamentów to skomplikowana, trudna i niebezpieczna praca wymagająca: projektu konstrukcyjnego, zgłoszenia robót, wytrwałości wykonawcy i fachowego nadzoru.

Podbijanie fundamentów wymaga projektu (konstrukt może zalecić wymianę, poszerzenie, ewentualnie pogłębienie części lub całej ławy fundamentowej), zgłoszenia robót w właściwym urzędzie, zatrudnienia doświadczonego wykonawcy i prowadzenia fachowego nadzoru. Nie powinniśmy tego robić samodzielnie. Zanim zostaną odkopane pierwsze odcinki podbijanej ławy, uprawniony kierownik powinien sprawdzić i zaakceptować kolejność odkopywania, odległości między odcinkami, a w trakcie prac – sposób podkopywania, betonowania i zasypywania wykopu.

Wykop i deskowanie

Ławy fundamentowe dzieli się na jednometrowe odcinki (można je oznaczyć np. białą kredą na ścianach fundamentowych). Równocześnie można podbić co czwarty odcinek. Pojedynczy wykop będzie miał długość 100 cm i (w przypadku naszej modernizacji) szerokość około 180 cm. Powinien mieć odpowiednio wyprofilowane skarpy, których pochylenie zależy od głębokości wykopu i rodzaju gruntu. Wykonanego wykopu nie należy zostawiać na następny dzień. Ulewny deszcz, nawet przejściowy, spowoduje osunięcie skarp, a zgromadzona na dnie wykopu

Autor: Mariusz Bykowski

1. Zanim wykonano wykop, dookoła budynku usunięto ziemię roślinną, czyli humus. W narożnikach oraz w wybranych odcinkach podkopano ławę fundamentową.
2. Skarpy wykopu trzymały się na tyle mocno, że nie trzeba było zabezpieczać ich przed osuwaniem.
3. W narożnikach na starannie wyrównanym dnie wykopu ustawiono drobnowymiarowe deskowanie systemowe. Wierzch deskowania wykonano na poziomie 40 cm powyżej dna wykopu, od góry zostawiając pustą przestrzeń wysokości 10 cm.
4. To samo zrobiono w pozostałych wybranych odcinkach.

 

Betonowanie

Przed podbiciem spód starej ławy dokładnie oczyszczono z kurzu i resztek ziemi. Świeżo ułożoną mieszankę należy chronić przed uderzeniami i odkształceniami przez co najmniej 36 godzin przy temperaturze powietrza +10°C. Przy niższej temperaturze czas ten się nieco wydłuża.
Gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 5°C, podbijanie lepiej odłożyć do wiosny.

Izolacja

Po związaniu mieszanki betonowej na wierzchu nowej ławy położono izolację przeciwwilgociową. Sposobów jej wykonania jest wiele: można ułożyć dwie warstwy papy asfaltowej na lepiku, papę termozgrzewalną, samoprzylepną folię polietylenową lub rozprowadzić masę bitumiczną.

Przeczytaj dodatkowo:
Płyta fundamentowa - izolacja z polistyrenu...

Dom pasywny, który pokazujemy w tym filmie, stoi na płycie fundamentowej posadowionej na na ...

WIDEO: Budowa fundamentu. Jak wykonuje się ławy...

Ławy fundamentowe to element fundamentu, który styka się z gruntem. Czy ławy zawsze się zbroi? Jak należy...

Jak ocieplić piwnicę? Sposoby na skuteczną...

Odpowiedź, na pytanie jak ocieplić piwnicę jest trudna. Inaczej wygląda bowiem izolacja ścian piwnicy a...

Wykopy pod fundamenty. Jak prowadzić prace ziemne?

Przygotowanie wykopów warto zaplanować na okres między początkiem kwietnia a końcem października. Prace...

Wstęp do adaptacji piwnicy. Naprawa hydroizolacji...

Naprawa hydroizolacji starych ścian piwnicznych to kluczowy etap remontu mającego na celu adaptację piwnicy...

Szalowanie fundamentów, słupów i wieńców:...

Odpowiednie przygotowanie szalunku pod fundamenty, czy słupy może mieć kluczowe znaczenie w...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.