Izolacja przeciwwilgociowa czy przeciwwodna? Od czego zależy właściwy wybór?
W zależności od funkcji, jaką ma spełniać, wykonuje się lekką izolację przeciwwilgociową lub średnią albo ciężką izolację przeciwwodną. Wybór zależy od gruntów, na których budujemy dom oraz od poziomu wód gruntowych. Dowiedz się, które rozwiązanie jest konieczne w Twoim przypadku.
Izolacje lekkie – przeciwwilgociowe
Izolacje przeciwwilgociowe chronią podziemne części budynków przed wilgotnym gruntem. Stosuje się je wtedy, gdy budynek jest posadowiony w gruntach przepuszczalnych (piaskach i żwirach) powyżej poziomu zwierciadła wody gruntowej.
Lekką izolację przeciwwilgociową wykonuje się wtedy, gdy:
- dom posadowiony jest w gruntach przepuszczalnych - piaskach lub żwirach,
- pod warstwą gruntów nieprzepuszczalnych występują grunty przepuszczalne,
Wykop trzeba wtedy wypełnić gruntem dobrze filtrującym wodę. Można też zastosować płyty lub folie drenażowe ułatwiające spływanie wody poniżej fundamentu.
Izolacje średnie i ciężkie – przeciwwodne
Izolacje przeciwwodne stosuje się, gdy mamy do czynienia z gruntem spoistym, w którym woda może zalegać w pobliżu konstrukcji. Są również niezbędne w domach posadowionych poniżej zwierciadła wody gruntowej, a także gdy istnieje niebezpieczeństwo okresowego podnoszenia się poziomu wody gruntowej powyżej poziomu podłogi piwnicy.
Izolacje przeciwwodne wykonuje się wtedy, gdy:
- na dnie wykopu znajduje się grunt spoisty i nie ma odpływu wody opadowej,
- istnieje wtedy możliwość okresowego spiętrzania się wody,
- dom jest posadowiony w gruntach spoistych (gliny, pyły, iły) z przewarstwieniami piaszczystymi.
Na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych lepiej jednak po prostu nie projektować budynków podpiwniczonych. Niezbędna w nich ciężka izolacja przeciwwodna, czyli szczelna wanna odporna na napór wody gruntowej, jest bardzo kosztowna. Jej wykonanie musi być nadzwyczaj staranne, inaczej w piwnicach prędzej czy później będzie mokro.
Jednak nawet solidna izolacja przeciwwodna może okazać się niewystarczająca. Jeśli parcie wody gruntowej jest bardzo duże, w piwnicy trzeba zrobić specjalną podłogę. Wykonuje się w tym celu odpowiednio grubą płytę betonową, tak by swoją masą równoważyła parcie wody: na każde 10 centymetrów słupa wody musi przypadać 5 cm betonu. Jeśli grubość warstwy betonu w piwnicy musiałaby być bardzo duża, lepiej wykonać cieńszą, ale bardziej wytrzymałą płytę żelbetową zakotwioną w ścianach piwnic. Z żelbetu można też wykonać całą piwnicę (ściany i podłogę) jako jedną monolityczną konstrukcję.