| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Kiedy opłaca się budowa domu podpiwniczonego

Kiedy opłaca się budowa domu podpiwniczonego

Coraz częściej inwestorzy decydują się na budowę domu bez podpiwniczenia. Nic dziwnego - to rozwiązanie obniża koszt budowy domu. Czy jednak zawsze lepsze? Może czasem warto budować dom z piwnicą? Wyjaśniamy, kiedy warto jednak zdecydować się na budowę domu podpiwniczonego.

W ciągu ostatnich lat opinia inwestorów i projektantów na ten temat wyraźnie się zmieniała. Przyglądając się projektom i domom jednorodzinnym, łatwo zauważyć znamienną tendencję – od obszernych piwnic do domów zupełnie pozbawionych podpiwniczenia.

Podpiwniczenia nie chcemy - moda czy zimna kalkulacja?

Kierunek zmian był podyktowany względami ekonomicznymi. Niewątpliwie brak podpiwniczenia obniża koszty budowy domu. Dla wielu osób jest to argument rozstrzygający. Jednak w praktyce takie podejście okazuje się zbyt jednostronne. Szukając odpowiedzi na pytanie, jaki dom budować – z piwnicą czy bez – za każdym razem trzeba wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby użytkowe, wielkość i kształt działki, ukształtowanie i pokrycie terenu, a nawet zagospodarowanie sąsiednich działek budowlanych.

Zgodnie ze zwyczajem i wymaganiami technicznymi podłogę parteru wynoszono dawniej znacznie ponad poziom gruntu przy budynku. A skoro podwyższano parter, to szukano możliwości wykorzystania przestrzeni pod nim – był to argument za budową piwnicy. Do dzisiaj poziom podłogi parteru w stosunku do poziomu terenu bywa nadmiernie podwyższany. Uzasadnieniem dla przyjęcia takiego rozwiązania może być wysoki poziom wody gruntowej, teren słabo przepuszczalny, na którym po deszczach często stoi woda. Jednak obecnie wybór właściwych materiałów i odpowiednich rozwiązań technicznych umożliwia skuteczne zabezpieczenie dolnych partii ścian przyziemia przed przenikaniem wody opadowej, nawet przy wykonaniu ich z materiałów o dużej higroskopijności, takich jak beton komórkowy lub pustaki z ceramiki porowatej. Pozwala to na obniżenie poziomu podłogi przyziemia (parteru) do minimum.

Zamiast izolacji gruntu - podpiwniczenie

Podpiwniczenie domu traktowano kiedyś jako rodzaj izolacji od gruntu. Dziś ten problem całkowicie rozwiązują nowoczesne materiały budowlane i technologie wykonywania izolacji przeciwwilgociowej i cieplnej fundamentów i podłóg na gruncie.

Także dzisiejszy sposób ogrzewania sprzyja wyborowi domu niepodpiwniczonego. Dwufunkcyjne kotły gazowe można zainstalować nawet w kuchni lub też w pomieszczeniu technicznym o kubaturze zaledwie 8 m3. Nie trzeba więc urządzać kotłowni ani składu opału w piwnicy. Nowoczesne instalacje grzewcze i wodociągowe pozwalają na prowadzenie poziomych przewodów zasilających w warstwach podpodłogowych bez budowania specjalnych kanałów. Podpiwniczenie nie jest więc w tym celu niezbędne.

Podsumowując, nie ma obecnie żadnych trudności technicznych, które uniemożliwiałyby budowę domów jednorodzinnych bez podpiwniczenia. Powszechnie dostępne dziś środki techniczne pozwalają na  ograniczenie do minimum kosztów posadowienia budynków.

Kiedy warto budować dom podpiwniczony?

Bardzo często jednak całkowita rezygnacja z podpiwniczenia oznacza drastyczne ograniczenie tak zwanej powierzchni usługowej domu, czyli pomieszczeń technicznych i gospodarczych. Może być to spory problem, zwłaszcza gdy działka jest mała i nie ma miejsca na dodatkowy budynek służący funkcjom gospodarczym.

Ograniczona powierzchnia rzutu domu zmusza do zwiększenia liczby kondygnacji. Ponieważ zaś na parterze powinny się znajdować wszystkie pomieszczenia należące do strefy ogólnej (przedsionek, hol, pokój dzienny, kuchnia, WC oraz gabinet) – na pomieszczenia gospodarcze i techniczne na tej kondygnacji może już nie starczyć miejsca.

Całkowite podpiwniczenie takiego budynku można więc uznać za celowe. Nie będzie to rozrzutnością, bo piwnica, tak jak cały dom, będzie miała ograniczoną, a zatem w pełni wykorzystaną powierzchnię. W piwnicy znajdzie się wtedy miejsce na kotłownię domową, duże pomieszczenie do robót domowych i hobby, pomieszczenia na sprzęt turystyczny, narzędzia ogrodnicze i porządkowe, spiżarnię, a także pralnię, suszarnię bielizny i prasowalnię. Wszystkie te pomieszczenia, łącznie z komunikacją wewnętrzną, zajmą około 50% powierzchni piwnicy. Zmieści się więc i garaż – nawet na dwa samochody, jeśli ograniczy się program pomieszczeń gospodarczych. W takiej jak ta sytuacji budowa domu podpiwniczonego w pełni jest dobrym rozwiązaniem problemów użytkowych i technicznych. Jest wszakże jeden warunek: niezbyt wysoki poziom wód gruntowych.

Zanim zdecydujesz na dom podpiwniczony lub nie

Nie należy bez reszty ufać kategorycznym twierdzeniom, że podpiwniczanie domów jednorodzinnych jest zbędne i nieopłacalne. To zbytnie uproszczenie.

Za każdym razem trzeba wziąć pod uwagę konkretne warunki i indywidualne potrzeby.
Można jedynie stwierdzić z pewnością, że:

  • całkowite podpiwniczenie dużego domu parterowego jest niecelowe, ponieważ prowadzi do bezzasadnego wzrostu powierzchni technicznej i gospodarczej,
  • całkowite podpiwniczenie domu rozplanowanego na małym rzucie i co najmniej dwóch kondygnacjach jest uzasadnione, ponieważ w takim wypadku ograniczona powierzchnia piwnic może być racjonalnie wykorzystana. Może pomieścić potrzebne pomieszczenia techniczne i gospodarcze, a w korzystnych warunkach terenowych – także wbudowany garaż.

Istnieje wiele sytuacji szczególnych, które uzasadniają zastosowanie całkowitego lub tylko częściowego podpiwniczenia domu jednorodzinnego. Piwnica, w której znajdują się garaż i pomieszczenia gospodarcze, pozwala przecież ograniczyć powierzchnię zabudowy. Podpiwniczenie jest szczególnie uzasadnione wtedy, gdy dzięki niemu można zachować przynajmniej minimum biologicznie czynnej powierzchni terenu niewielkiej działki.

Budowa domu jednorodzinnego bez podpiwniczenia, z parterem blisko ziemi, to zawsze niższy koszt budowy domu. Wybierając takie rozwiązanie, należy się jednak zastanowić, czy nie oznacza ono ograniczenia pomieszczeń gospodarczych albo rezygnacji z ogrodu.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Domek letniskowy - przepisy o budowie domku...

Budowa domku letniskowego jest mniej wymagająca niż domu całorocznego. Pokoje w domku letniskowym mogą mieć...

5 idealnych domów dla dużej rodziny. Wybieramy...

Funkcjonalny i przytulny dom dla 5-osobowej rodziny, który zapewni komfortową przestrzeń użytkową...

12 pytań o stan surowy: kolejność prac i...

Czas od powitania murarzy do zatknięcia wiechy mija dość szybko. Dom rośnie jak na drożdżach, aż osiągnie...

Dom Energooszczędny

Tym, którym energooszczędność kojarzy się z nieciekawym domem bez okien, mogą się mile rozczarować....

5 najlepszych domów dla pary 50+. Wybieramy...

Polacy decydują się na budowę domu najczęściej przed 40. rokiem życia. Ale są też i tacy, którzy...