| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Naturalne materiały na przyjazną elewację. Elewacja z drewna i klinkieru

Naturalne materiały na przyjazną elewację. Elewacja z drewna i klinkieru

Siłą naturalnych materiałów jest trwałość i... ciepło. W wykończeniu elewacji tego domu szczególną uwagę zwraca udane połączenie cegły klinkierowej, tynku i drewna. Elewacja z drewna i klinkieru tworzy wrażenie solidnej siedziby, jej urok wydobywają zwłaszcza promienie słońca.

Obok ciekawej, złamanej bryły domu zaprojektowanego przez arch. Magdalenę i Macieja Beczaków właśnie elewacje wyróżniają go na tle wielu innych. Dominujący klinkier w ciepłym, naturalnym kolorze stanowi zewnętrzny mur ściany trójwarstwowej. Podstawową zaletą klinkieru jest trwałość. Cegła klinkierowa odznacza się twardością i wytrzymałością na działanie czynników zewnętrznych. Elewacja taka przez całe lata nie wymaga zabiegów konserwacyjnych i na długo zachowuje swój pierwotny wygląd. Klinkierowi towarzyszą fragmenty okładziny drewnianej oraz tynk w głębokim grafitowym kolorze.

Materiały naturalne a bryła domu

Materiały na elewacjach podkreślają przenikanie się brył. Prostopadłościan dostawiony do głównego klinkierowego korpusu domu jest wykończony tynkiem. Jego gołębia barwa nawiązuje do koloru pokrycia dachu i obróbek blacharskich. Ten widoczny od frontu fragment domu znacznie wyróżnia się na tle klinkierowych ścian i swoją zimną barwą podkreśla odmienność pełnionej funkcji – mieszczą się tu pomieszczenia gospodarcze (garaż i spiżarnia).

Od zachodu natomiast (elewacja ogrodowa) mniejsza bryła kryjąca salon została wykończona ciepłą okładziną z drewna modrzewiowego. Tę samą oblicówkę zastosowano na parterowych ścianach domu od strony ogrodu przy tarasie z dębowych desek. Wykończenie fragmentu elewacji ogrodowej drewnem budzącym skojarzenia z ciepłem domowego ogniska wyróżnia tę część domu i akcentuje jej wyjątkowy charakter – jako centrum życia rodzinnego i miejsca wypoczynku.

Cegła i drewno na elewacji - gorące połączenie

Każdy fragment elewacji został dokładnie przemyślany i dopracowany. Deski modrzewiowe ułożono poziomo, dzięki czemu dobrze się komponują z cegłą klinkierową i liniami jej spoin. Duże powierzchnie szklane oraz podcięcie bryły podtrzymane dwoma stalowymi słupami sprawiają, że elewacje zyskują na lekkości. Połączenie cegły i drewna – naturalnych, pasujących do siebie i szlachetnie starzejących się materiałów – nigdy się nie znudzi. Pozwoli też domowi harmonijnie wpisać się w krajobraz.

ZDANIEM PROJEKTANTA

Główna część domu została wykonana w strukturze trójwarstwowej. Pierwotnie na elewacji miała być cegła betonowa, ale ostatecznie jest cegła ceramiczna. Jako uzupełnienie kompozycyjne zastosowano drewnianą okładzinę modrzewiową. Bryłę garażu wykańcza tynk cienkowarstwowy.

Cegłę klinkierową wybraliśmy ze względu na jej właściwości użytkowe. Jest ona mrozoodporna, wytrzymała na uderzenia, działanie czynników atmosferycznych i biologicznych oraz korozję chemiczno-biologiczną. Poza tym ciężki materiał na elewacji stanowi dobry ekran akustyczny, co jest istotne dla domu zlokalizowanego w pasie nalotów warszawskiego lotniska.

Cegłę ułożono w sposób tradycyjny – zastosowano wiązanie cegły do połowy jej długości oraz pionową koronkę wykańczającą linię nadproży i podcieni. Ścianę trójwarstwową osłania warstwa zwiększonej grubości termoizolacji od wilgoci zewnętrznej. Jeżeli jednak w przegrodzie pojawi się para wodna, to wilgoć zostanie usunięta przez szczelinę wentylacyjną. Ruch powietrza w szczelinie jest wytworzony przez puszki wentylacyjne w dolnej i górnej części elewacji, powoduje go różnica ciśnień. Fragmenty elewacji klinkierowej w postaci nadwieszeń zostały zamocowane na systemach indywidualnie zaprojektowanych konsol. Wykonano je ze stali czarnej, zabezpieczonej antykorozyjnie.

Część modrzewiową również cehuje bardzo dobra odporność na warunki atmosferyczne. Okładzina ta stanowi elewację wentylowaną (jest szczelina powietrzna). Deski zamontowano na drewnianym systemie rusztu i łat, który wypełniono termoizolacją i zamknięto membraną wiatroizolacyjną.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Elewacja z nietypowych desek. Deski elewacyjne z...

Deski elewacyjne z włóknocementu są wytrzymałe i twarde jak beton, ale na elewacji wyglądają jak...

Okiennice – metoda na zacienienie wnętrza i...

Okiennice mają kilka istotnych funkcji użytkowych. Są też oryginalnym elementem zdobiącym elewację - dom z...

Jak samodzielnie przeprowadzić metamorfozę...

Elewacja to wizytówka każdego budynku, dlatego należy zadbać, aby wyglądała zawsze świeżo i...

Ocieplanie starego domu. Jak uratować detale i...

Wiele wiekowych budynków poddaje się termomodernizacji. Niestety podczas ocieplania starego domu można...

Remont ceglanej elewacji. Odnawianie murów z...

Piękne ceglane elewacje z cegieł klinkierowych lub licowych mogą z czasem stracić pierwotny urok. Niekiedy...

Czyszczenie elewacji. Skuteczne mycie ścian oraz...

Czasem już po kilku latach elewacja domu ulega zabrudzeniu kurzem lub sadzą. Tynk mogą też porastać...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.