Drewno opalane na elewację i nie tylko. Poznaj metodę opalania drewna i zobacz efekty!

2024-05-09 16:57

Drewno opalane ogniem to najgorętszy produkt wykończeniowy w ostatnim czasie. Drewno opalane można zastosować na elewacji czy tarasie, ale także we wnętrzach, na ścianach i podłogach. Co daje opalanie drewna metodą Shou Sugi Ban i jakie efekty można uzyskać? Jakie drewno nadaje się do opalania? Czy opalane deski trzeba impregnować?

Spis treści

  1. Drewno opalane Shou Sugi Ban
  2. Dlaczego drewno opalane?
  3. Jak powstaje drewno opalane?
  4. Czy drewno opalane trzeba impregnować?
  5. Jakie drewno do opalania?
  6. Stopień opalania a efekt wizualny
  7. Galeria: drewno palone - efekty dekoracyjne
  8. Gdzie wykorzystać drewno palone?

Drewno opalane Shou Sugi Ban

Technika opalania drewna ogniem Shou Sugi Ban pochodzi z Japonii. Od wieków domy wznoszono tam z drewna, więc tak zabudowane miasta i wsie ulegały zniszczeniu w przypadku pożaru. Zauważono jednak, że drewno, które już raz się paliło, znacznie trudniej ulega ponownemu działaniu ognia. Ponadto zwęglone drewno nie zawiera składników, które są wrażliwe na wilgoć lub sprzyjają porastaniu przez grzyby i pleśnie. Uznano więc opalanie drewna za bardzo skuteczną technikę jego zabezpieczania, zwłaszcza drewna, które ma być wykorzystane na zewnątrz, gdzie będzie narażone na działanie czynników atmosferycznych.

Obecnie ta technika staje się coraz popularniejsza. Wiele firm oferuje gotowe produkty. Można również zamówić wykonanie desek w określony sposób opalonych i obrobionych, żeby uzyskać pożądany efekt.

Drewno palone
Autor: Hardwood Drewno palone jest czarne i ma popękaną powierzchnię

Dlaczego drewno opalane?

  • jest mniej palne,
  • jest mniej nasiąkliwe,
  • jest mniej podatne na pleśnie i grzyby,
  • ma oryginalny wygląd.

Jak powstaje drewno opalane?

Deski są poddawane działaniu ognia przy użycia palnika gazowego. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, ogień oddziałuje na nie długo - drewno się pali - albo krócej - jest tylko opalane po wierzchu. Następnie drewno oczyszcza się, szczotkując żeby usunąć luźne fragmenty do najdrobniejszej kruszyny, a potem zmywa wodą pod ciśnieniem.

Zależnie od planowanego efektu drewno może być również obijane, nacinane.

Czy drewno opalane trzeba impregnować?

Choć opalanie drewna zdecydowanie zmniejsza jego podatność na biokorozję i stanowi jedną z metod ochronnych, można je poddać dalszej obróbce i impregnacji. Do zabezpieczenia drewna palonego można wykorzystać impregnat, olej, lazurę lub lakier. Takie powłoki mogą zmienić jego wyraz – uwypuklić kolor lub zmniejszyć wrażenie czerni.

Drewno palone
Autor: Custom Zole Klatka schodowa wykończona świerkowymi deskami palonymi Black Krak

Jakie drewno do opalania?

W Japonii poddawano opalaniu drewno cedru. Obecnie tak obrabia się drewno wielu gatunków, np. sosnowe, świerkowe, modrzewiowe, dębowe, a nawet z żywotnika.

Stopień opalania a efekt wizualny

Zacznijmy od desek palonych. W efekcie długiego działania ognia wierzchnia warstwa drewna ulega głębokiemu zwęgleniu. Struktura jest głęboko naruszona, powierzchnia jest zdecydowanie popękana wzdłuż i w poprzek słojów. Na wierzchu widać zwęglone drewno o głęboko czarnym kolorze. Im krócej będziemy deski opalać, efekt zwęglenia będzie mniejszy, na wierzchu będzie widoczna czarna zwęglona struktura albo tylko siatka spękań termicznych. Im mniej zwęgleń tym drewno będzie jaśniejsze. Drewno można również muskać ogniem, żeby uzyskać lekko przyciemnioną powierzchnię lub opalać miejscowo w celu stworzenia ciemniejszego wzoru. Działając ogniem wzdłuż usłojenia, można podkreślić jego efekt, sprawić, że będzie ono wyraźniej widoczne na jasnym tle.

Podczas opalania drewna stosuje się dodatkowe techniki oraz środki, np. barwniki, żeby uzyskać niecodzienny efekt dekoracyjny. Opalone drewno może być białe na wierzchu, a wśród siatki spękań widać będzie w głębi czarne drewno. Taki efekt bywa nazywany skórą aligatora lub White Krak. Efekt podobny do krakelury na obrazach olejnych lub w ceramice może być również mniej zróżnicowany kolorystycznie, nie tak kontrastowy.

Galeria: drewno palone - efekty dekoracyjne

Gdzie wykorzystać drewno palone?

Drewno palone można wykorzystać zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz domu. Jednak nie każdy produkt jest do tego przeznaczony - zawsze określa to producent. Niezwykle popularne jest wykończenie elewacji deskami opalanymi. Ciemny lub wręcz antracytowy kolor świetnie komponuje się na ścianach w tonacji szarości i czerni. Ze względu na zabezpieczenie takie deski sprawdzą się na tarasie. Deski obrabiane ogniem można wykorzystać w ogrodzeniu, do wzniesienia altany, dekoracyjnych płotków w ogrodzie.

Drewno palone
Autor: Filip Szlapal Elewacja wykończona deskami opalanymi. Projekt Stempel & Tesarz

Równie wiele zastosowań znajdziemy we wnętrzach. Z desek opalanych można wykonać podłogę, schody, okładzinę ścian, parapety, obudowę kącika telewizyjnego. Są one wykorzystywane także do wyrobu mebli.

Nowe życie domu podcieniowego na Żuławach. Odbudowa budynku z historią
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie