| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Tradycyjne i nowoczesne domy z cegły. Elewacje z cegły klinkierowej, zwykłej i silikatowej

Tradycyjne i nowoczesne domy z cegły. Elewacje z cegły klinkierowej, zwykłej i silikatowej

Ceglane elewacje domów przyciągają wzrok. Elewacja z cegły klinkierowej lub silikatowej sprawia, że budynek wygląda jak dom z cegły, choć często mury ma wzniesione z zupełnie innego materiału.

Cegła. Materiał znany od wieków i od wieków stosowany w niemal niezmienionej postaci. Prostopadłościan uformowany z gliny, piasku i wody, a następnie wysuszony lub wypalony, przez wieki był podstawowym budulcem, a także doskonałym materiałem do budowy domów jednorodzinnych – prostym w wykonaniu i łatwym w obróbce, a jednocześnie umożliwiającym tworzenie niekiedy bardzo skomplikowanych struktur. Dziś wraca do łask twórców nowoczesnej architektury.

Cegła na elewacje domów i na mur

Może być jednocześnie tworzywem konstrukcji i wykończeniem elewacji. Jest tak wytrzymała, że można ją stosować w elementach nośnych, które są w stanie utrzymać każde, nawet najcięższe pokrycia dachowe. W przeciwieństwie do innych materiałów nieotynkowana cegła ma walory estetyczne. Może mieć gładką, lśniącą strukturę klinkieru, chropowatą fakturę wyglądającą na ręcznie formowaną czy też najzwyklejszej maszynowo produkowanej cegły. Nie można pominąć jej odporności na czynniki atmosferyczne oraz dużej akumulacyjności cieplnej. Ściany domu wzniesione z cegły gromadzą ciepło i długo je utrzymują. Jako zewnętrzne lico ściany trójwarstwowej cegła jest wyjątkowo długowieczna, a jej cechy (zarówno techniczne, jak i wizualne) właściwie się nie zmieniają.

Autor: Marcin Czechowicz

Prosta bryła domu architekta Piotra Marciniaka łączy tradycję z nowoczesnością. O powodzeniu takiego scalenia przesadził wybór głównego materiału wykończeniowego na elewacji – cegły ceramicznej

Cegła w nowoczesnej architekturze

Nie jest przypadkiem, że spośród najważniejszych architektów ruchu nowoczesnego po cegłę sięgali najchętniej ci, którzy szczególną wagę przykładali do indywidualizmu. Zamiast projektować osiedla i bloki mieszkalne dla setek czy tysięcy mieszkańców, woleli się pochylić nad potrzebami pojedynczego człowieka. Często korzystał z niej Amerykanin Frank Lloyd Wright, którego „Robie House” w Chicago (1910 r.) pozostaje jednym z najpiękniejszych domów jednorodzinnych wzniesionych z cegły. Fin Alvar Aalto, prekursor architektury organicznej, mówił, że jego misją jest „humanizowanie mechanicznej formy materiału”. Chętnie sięgał po drewno i czerwoną cegłę ceramiczną, kształtując formy przyjazne użytkownikom i środowisku. Odnajdziesz je w niewielkim domu letniskowym architekta wzniesionym w Muuratsalo (1953 r.) w lesie nieopodal jeziora Paijanne, który stał się miejscem swoistych eksperymentów formalnych architekta. Na ścianach skromnego domu można wyróżnić ponad 50 typów cegieł ułożonych w przemyślane kompozycje.

Autor: Wienerberger

Ściany domku myśliwskiego N. Bienefelda wykonane z lokalnej cegły przy użyciu tradycyjnych technik murarskich wyróżniają się szerokimi wapiennymi spoinami

Pochwała ceglanych elewacji

Niemiecki architekt Arno Lederer jest przekonany, że musi istnieć przeciwwaga dla powszechnego w architekturze XX wieku entuzjazmu dla stali i szkła. Tą przeciwwagą zdaniem projektanta miałaby być właśnie cegła. Jest przyjazna środowisku, a podczas jej produkcji nie powstają żadne szkodliwe odpady. Jednocześnie umożliwia kształtowanie obiektów o różnorodnym charakterze. Coraz częściej branżowe portale i periodyki prezentują domy jednorodzinne, których twórcy z mistrzowską biegłością łączą tradycyjną technologię z nowoczesnymi formami. Zaprojektowany przez holenderską pracownię 123DV dom w Woerden („Brick Wall House”) to neomodernistyczna bryła składająca się z przenikających się prostopadłościanów. Ściany zewnętrzne zostały w całości pokryte czerwoną cegłą klinkierową.

Nagroda za dom z cegły

W 2010 r. jury międzynarodowego konkursu Brick Award przyznało nagrodę Nikolausowi Bienefeldowi z Niemiec, który wzniósł niewielki domek myśliwski. Prosta, niemalże archaiczna forma została wykonana w całości ze zwyczajnej taniej cegły. Zastosowane rozwiązania zostały podyktowane aspektami ekonomicznymi, wobec czego nie doświadczymy tam wyrafinowanych, skomplikowanych detali i wysublimowanych materiałów. Jednak Bienefeld zindywidualizował projekt, dzięki temu chociażby, że wprowadził wyjątkowo szerokie spoiny, tworząc budynek wytrzymały i subtelny zarazem.

Ceglane domy w Polsce

Dom „DogmA” zaprojektowany w Nadarzynie przez Grzegorza Stiasnego (2009 r.) powstał przy użyciu najprostszych środków – tynku, drewna i cegły. Ten ostatni materiał pokrywa najważniejszą elewację budynku i spaja jego rozczłonkowaną bryłę. We wnętrzach, na ścianach salonu, odnajdziemy ten sam klinkier o niejednorodnej barwie, który w połączeniu z jasnym drewnem oraz płytami OSB nadaje całości wyraz pewnej zamierzonej surowości. Stiasny, sięgając po cegłę i drewno, chciał nawiązać do prostej, tradycyjnej zabudowy jednorodzinnej Mazowsza. Podobnymi założeniami kierował się Wojciech Hermanowicz, projektując dom w Parwółkach koło Olsztyna (2006 r.). Prosta bryła, zastosowanie czerwonej cegły i pokrycie dwuspadowego dachu dachówką ceramiczną wyraźnie wskazują na inspiracje płynące wprost z architektury warmińskich wsi. Gładkie ściany pocięte dużymi płaszczyznami okien sąsiadują z płaszczyznami pełnego muru, a wycofane szare fugi podkreślają rysunek ręcznie formowanych cegieł.

Gdzie możesz wykorzystać tynki cienkowarstwowe? Poznaj ich cechy i właściwości

Wybranie odpowiedniego tynku zapewni estetyczny wygląd budynku. Dlatego warto wiedzieć jaki tynk...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dopasowanie stolarki otworowej do elewacji...

Dobieranie stolarki otworowej to nie lada zadanie. Podpowiadamy, jak zrobić to z głową, aby okna i drzwi...

Jaka myjka ciśnieniowa? Wybieramy urządzenie do...

Myjka ciśnieniowa to bardzo popularne urządzenie myjące. Wykorzystujemy je do mycia elewacji, czyszczenia...

Systemy optymalnej termoizolacji w budynkach...

Termomodernizację obiektów zabytkowych należy przeprowadzać z poszanowaniem cennych elementów...

Remont ceglanej elewacji. Odnawianie murów z...

Piękne ceglane elewacje z cegieł klinkierowych lub licowych mogą z czasem stracić pierwotny urok. Niekiedy...

Czyszczenie elewacji. Skuteczne mycie ścian oraz...

Czasem już po kilku latach elewacja domu ulega zabrudzeniu kurzem lub sadzą. Tynk mogą też porastać...

Ocieplanie starego domu. Jak uratować detale i...

Wiele wiekowych budynków poddaje się termomodernizacji. Niestety podczas ocieplania starego domu można...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.