| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Dom z elewacją z płytek udających piaskowiec i drewnianą szalówką. Ocieplanie ścian i mocowanie płytek elewacyjnych.

Dom z elewacją z płytek udających piaskowiec i drewnianą szalówką. Ocieplanie ścian i mocowanie płytek elewacyjnych.

Budynek łączy tradycję i nowoczesność – to współczesna architektura doskonale wpisująca się w tradycyjną zabudowę. Elewacje charakteryzują się różnorodnością faktur i kolorów. Tworzy ją drewniana szalówka, płytki elewacyjne imitujące kamień, elementy z blachy oraz duże powierzchnie szklane.

Drewniana szalówka

Deskami wykończono środkową część elewacji frontowej oraz tylne ściany bryły, jakby zawieszonej nad stromym zboczem. Drewno cedru czerwonego dodaje ciepła prostej formie. Jego charakterystyczna barwa staje się znakiem rozpoznawczym domu. Okładzina jest wykonana tradycyjnie, z desek układanych poziomo. Deszczułki są wąskie, mają szerokość około 6 cm. Dzięki temu powierzchnie ścian odznaczają się wyraźną regularną fakturą. Silny efekt światłocienia podkreśla wąskie, poziome podziały.

Blacha na dachu i ścianach szczytowych

Od ciepłego drewna odcina się ciemny dach pokryty płytkami przypominającymi grafitowy łupek. Wykończenie z blachy w tym samym kolorze pokrywa szczyt na frontowej elewacji. Ciemna okładzina związuje ten fragment ściany z dachem i optycznie go zmniejsza. Zimny kolor dachu i obróbek blacharskich przypomina widoczne w tle szczyty gór i wpisuje się w kontekst otoczenia. Równie istotną rolę na elewacji odgrywa sztuczny kamień, wiernie odwzorowujący łupany piaskowiec charakterystyczny dla regionów górskich.

Elewacja z płytek naśladujących piaskowiec

Okładzina z niewielkich elementów kamiennopodobnych dobrze komponuje się z poziomo ułożonymi deskami cedrowymi. Płytki elewacyjne mają nieco wydłużony kształt, szorstką powierzchnię i lekko beżowoszary kolor. Materiał ten daje wrażenie solidności, dzięki niemu dom dobrze wygląda w otwartej przestrzeni naturalnego krajobrazu. Chropowatość powierzchni imitującej piaskowiec kontrastuje z gładką drewnianą szalówką i nawiązuje do okolicznych skał. Jasna okładzina zdobi także komin, który wyraźnie zaznacza się na tle ciemnego dachu. Stylistykę nowoczesną przywołują duże przeszklenia – okna skierowane na południe oraz ogromne trójkątne przeszklenie w ścianie szczytowej. Szklane są także balustrady na tarasie, który przypomina platformę widokową pozwalającą bez przeszkód podziwiać górskie krajobrazy.

WARTO WIEDZIEĆ

Jak ocieplono ściany i zamontowano elewację z płytek

Podczas projektowania tego domu jednym z najważniejszych zadań było wtopienie budynku w otoczenie sąsiadujących domów – budowanych z tradycyjnych materiałów albo będących kostkami typowymi dla okresu PRL-u. Od dawien dawna na Śląsku jako materiału budowlanego używano piaskowca. Kamień ten stosowano w elementach wykończeniowych, ozdobnych i konstrukcyjnych. Był łatwo dostępny i nietrudny w obróbce przy użyciu prostych narzędzi. Do dziś na tym terenie widać ściany nośne murowane z piaskowca. Wznosi się je z prostopadłościennych kawałków lub płaskich elementów, a ich układ przypomina mur z cegły. W związku z dużym kosztem zastosowania naturalnego kamienia w tym domu został on z astąpiony wysokogatunkową imitacją betonową, która jest bardziej wytrzymała na warunki atmosferyczne, a estetycznie nie odbiega od wizualnych walorów piaskowca Od wewnątrz ściany wykańcza 1,5-centymetrowy tynk gipsowy. Ściana murowana jest z pustaków ceramicznych o grubości 18 cm. Izolację termiczną stanowią płyty styropianowe (15 cm), na które położono zaprawę cementową z w topioną siatką elewacyjną. Za pomocą wysokogatunkowego kleju mrozoodpornego przytwierdzono elementy betonowej imitacji piaskowca.

Nowoczesny dom z elewacją wykończoną tynkiem. Zobacz, jak wykonano bonie w tynku

Szary to niezbyt popularny u nas kolor tynku. W połączeniu z bielą i akcentami drewna okazał się...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jaka myjka ciśnieniowa? Wybieramy urządzenie do...

Myjka ciśnieniowa to bardzo popularne urządzenie myjące. Wykorzystujemy je do mycia elewacji, czyszczenia...

Okiennice – metoda na zacienienie wnętrza i...

Okiennice mają kilka istotnych funkcji użytkowych. Są też oryginalnym elementem zdobiącym elewację - dom z...

Systemy optymalnej termoizolacji w budynkach...

Termomodernizację obiektów zabytkowych należy przeprowadzać z poszanowaniem cennych elementów...

Nowoczesne elewacje, czyli jak łączyć klinkier z...

Remontując lub budując dom decydujemy się na nowoczesny lub tradycyjny wygląd budynku. Doradzamy, jak...

Drewno, kamień, a może zwykła farba fasadowa?...

Często na elewacjach widzimy najprostsze i najbezpieczniejsze, ale niestety dość nudne rozwiązanie –...

Czyszczenie elewacji. Skuteczne mycie ścian oraz...

Czasem już po kilku latach elewacja domu ulega zabrudzeniu kurzem lub sadzą. Tynk mogą też porastać...