| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Budowa ganku - budowa podłogi

Budowa ganku - budowa podłogi

Dobrze zaprojektowany i wykonany ganek jest ozdobą domu. Jego budowa jest takim samym wyzwaniem jak budowa domu. Jak zbudować fundament, jak posadzkę na ganku?

Budowa ganku

Najprostszy ganek przed domem to wysunięte poza lico ściany zadaszenie, oparte na dwóch słupach. Zadaszenie powinno być pokryte takim samym materiałem, jak cały dach. W domach murowanych słupy muruje się z cegły lub kamienia albo wykonuje z betonu wylewanego w tak zwanych tubach szalunkowych. Stopy fundamentowe do oparcia takich słupów powinny być zagłębione poniżej poziomu przemarzania gruntu. Ze stóp wyprowadza się zbrojenie, z którym łączy się następnie zbrojenie słupów. Stopy fundamentowe pod słupy ganku często łączone są z ławą fundamentową, na której opiera się konstrukcja ganku. Ganek można zabudować ścianami, tworząc w ten sposób sień.

Podłoga na gruncie

Najprostszy ganek, występujący najczęściej w domkach jednorodzinnych, zbudowany jest na tarasie naziemnym. Po wytyczeniu zarysu przyszłego ganku, trzeba w jego obrębie wybrać wierzchnią warstwę ziemi, a powstałe zagłębienie wypełnić podbudową – ze żwiru bądź pospółki. Na niej układa się podsypkę, czyli warstwę piasku stabilizowanego cementem. I podbudowę, i posypkę trzeba dobrze zagęścić.

 Jak wykonujemy taką podłogę na gruncie? Bezpośrednio na podłożu z piasku wylewamy tzw. chudy beton, ok. 10 cm. Po kilku dniach, gdy beton zwiąże, wykonujemy izolację przeciwwilgociową – najlepiej z papy lub folii. Należy pamiętać o wywinięciu materiału izolacyjnego na ścianę (ok. 10 cm), by tworzył tzw. nieckę. Na koniec stosujemy posadzkę cementową. Grubość jednej warstwy powinna wynosić minimum 4 cm. Należy wykonać ją ze spadkiem (ok. 2 cm na metr długości). Posadzkę zbroimy gotową siatką zbrojeniową.

Użytkowanie posadzki możemy rozpocząć po 24 godzinach, natomiast prace okładzinowe po całkowitym wyschnięciu.
Na tarasach szerszych niż 3 m należy wykonać dylatacje. Ich brak, uniemożliwiający naturalne rozszerzanie się i kurczenie materiałów, z których zbudowany jest taras, spowodowałby spękania poszczególnych warstw.

Hydroizolacja tarasu

Zanim zabierzemy się do przyklejania płytek, musimy wykonać podpłytkową hydroizolację tarasu. Warto użyć folii w płynie. Wykonanie izolacji wodoszczelnej oraz wtopienie w nią – w miejscach szczelin dylatacyjnych – profili uszczelniających daje pełną gwarancję szczelności. Na zakończenie prac okładzinowych, szczeliny dylatacyjne należy wypełnić masą elastyczną, które dostępne są w szerokiej gamie kolorów. Aby zmniejszyć zużycie folii oraz dobrze przygotować podłoże, należy wcześniej je zagruntować. Dopiero potem nakładamy folię w płynie, przynajmniej w dwóch warstwach. Po wyschnięciu folii można zacząć prace okładzinowe.

Ganek zbudowany na tarasie naziemnym

Dobrze zaprojektowany ganek powinien podkreślać charakter wejścia

ZDANIEM EKSPERTA

Konieczne pozwolenie na budowę

Jak każda konstrukcja, także i ganek powinien być zaprojektowany wyłącznie przez uprawnionego konstruktora. To on zdecyduje o sposobie fundamentowania podpór, nośności słupów, ścian bocznych oraz stropu czy daszku, a także o izolacjach przeciwwilgociowych (i ewentualnie termicznych, jeśli nad gankiem znajduje się taras lub pomieszczenie mieszkalne). Trzeba pamiętać, że każda zmiana fasady budynku, a więc i dobudowa ganku, wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, a do tego potrzebny będzie projekt architektoniczny nowego elementu domu. Budowa ganku wymaga pozwolenia na budowę.


Piotr Dereń, GRUPA ATLAS

A może z ogrzewaniem?

Jeżeli chcemy, aby nasz ganek był całkowicie bezpieczny podczas zimy, możemy zainstalować elektryczne ogrzewanie podłogowe. Wtedy musimy dodatkowo zastosować izolację termiczną z płyt styropianowych lub z wełny mineralnej. Płyty należy układać w „mijankę”. Warstwę termiczną przykrywamy folią, która zapobiegnie przedostaniu się wilgoci z wierzchniej wylewki. Do zatopienia maty grzejnej można użyć zaprawy klejącej do płytek podłogowych. Posłuży ona jednocześnie do przyklejania płytek.

Na ganku trzeba zastosować płytki mrozoodporne i antypoślizgowe, np. terakotę zewnętrzną, różne rodzaje kamienia naturalnego, niepolerowany gres lub płytki klinkierowe nieszkliwione. Układając zaprawę, pamiętajmy, że powinna dokładnie wypełnienić przestrzenie pod dużą płytką, dzięki czemu unikniemy jej pęknięcia, spowodowanego na przykład naciskiem na „pusty” narożnik. Do spoinowania najlepiej zastosować fugę – elastyczną o przedłużonej trwałości koloru.

Izolacja termiczna domu to nie tylko styropian i wełna mineralna

Do wykonania izolacji termicznej domu stosowany jest zazwyczaj sytropian lub wełna mineralna. Mało...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak się pozbyć glonów ze ścian?

Porośnięta glonami, zazieleniona ściana to częsty widok. Dowiedz się, jak zapobiegać wykwitom na tynku, i...

Cegła klinkierowa na elewacji - trwały i...

Zaletą cegły klinkierowej są niemal nieograniczone możliwości kształtowania elewacji. Róźnorodność...

Jak samodzielnie przeprowadzić metamorfozę...

Elewacja to wizytówka każdego budynku, dlatego należy zadbać, aby wyglądała zawsze świeżo i...

Ocieplanie starego domu. Jak uratować detale i...

Wiele wiekowych budynków poddaje się termomodernizacji. Niestety podczas ocieplania starego domu można...

Wykończenie elewacji kamieniem. Pomysły na...

Kamień można stosować na ogrodzeniach i fasadach domu. Mimo wysokiej ceny kamienia elewacyjnego, kamienna...

Cokół budynku - jak go ukryć w elewacji domu...

Cokół chroni dolną część budynku. Okłada się go materiałami znacznie bardziej trwałymi niż te,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.