| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Podbitka dachowa - 5 pytań o możliwości wykończenia okapu dachowego

Podbitka dachowa - 5 pytań o możliwości wykończenia okapu dachowego

Z czego może być wykonana podbitka dachowa? Czy montaż podsufitki jest konieczny? Jak dopasować podbitkę do wyglądu domu i czy jest ona kłopotliwa pod względem pielęgnacji? Odpowiadamy na częste pytania dotyczące podbitki dachowej.

1. Jakie zadania spełnia podbitka dachowa?

Podbitka dachowa (lub podsufitka) to widoczny od spodu okapu element wykończenia połaci dachowej. Podbitka chroni więźbę, krokwie lub wiązary przed opadami i nadmiernym nasłonecznieniem, a także utrudnia ptakom i owadom budowanie gniazd między wystającymi elementami konstrukcyjnymi dachu. Ograniczając dostęp powietrza do styku konstrukcji dachu z murem, podsufitka pełni również funkcję izolacji. W jej płaszczyźnie często umieszcza się oświetlenie.

2. Czy montaż podsufitki jest konieczny?

Podbitka dachowa nie jest niezbędnym elementem konstrukcyjnym. Decyzja dotycząca tego, jak wykańczamy okap, podyktowana jest wyłącznie naszym wyborem estetycznym. Nie mocujemy podsufitki, jeśli podobają nam się widoczne krokwie.

Będzie niepotrzebnym wydatkiem, jeżeli krokwie są czyste i pokryte deskowaniem, szczególnie gdy deski zostały porządnie wykończone. Jednak krokwie często są nieestetycznie, źle obrobione, zabezpieczone zielonym impregnatem przeciwgrzybicznym lub widoczny jest na nich fragment izolacji. Wtedy warto osłonić je podbitką. Nie jest potrzebna, jeśli nie przeszkadzają nam ptasie gniazda pod okapem.

3. Z czego zrobić podbitkę?

Podsufitkę dachową najczęściej wykonuje się z drewna. Najpopularniejsze są podbitki z sosny, świerku i modrzewia. Grubość desek na podbitkę może być różna, w zależności od ich mocowania. Najczęściej stosuje się deski o grubości 17-22 mm. Ich szerokość w zasadzie nie ma znaczenia.

Popularne są też podbitki z PCW (z paneli sidingowych, komorowych lub pełnych) oraz z płyt drewnopochodnych. Producenci podbitek z tworzyw sztucznych oferują całe zestawy elementów umożliwiające szybki i wygodny montaż podbitki. Składają się na nie listwy startowe, profile narożnikowe, profile podwójne, listwy wentylacyjne i deski czołowe. Asortyment różni się w zależności od wytwórcy.

Podbitkę można też zrobić z blachy stalowej, takiej samej jak do obróbek blacharskich, lub paneli z powlekanej blachy aluminiowej.

4. Jak dopasować podbitkę do domu?

Możliwości materiałowych i kolorystycznych jest wiele. Drewno można malować i lakierować na różne odcienie, a podbitki z tworzywa sztucznego są dostępne w wielu kolorach. Materiał dobieramy tak, aby pasował do barwy dachu, rynien, ram okiennych i tonacji fasady oraz do innych elementów architektonicznych domu. Nie powinien to być element obcy, wprowadzający dodatkowy kolor lub materiał.

5. Jak wygląda konserwacja podbitki?

Drewniana podbitka to produkt całkowicie naturalny i ekologiczny, dlatego starzeje się w sposób bardziej estetyczny niż wykonana z tworzywa sztucznego. Niestety, jest narażona na korozję biologiczną. Przed jej ułożeniem drewno powinno być zagruntowane i zabezpieczone. Raz na kilka lat dobrze jest je odświeżyć, najlepiej oszlifować oraz ponownie zaimpregnować.

Paneli z tworzyw sztucznych nie musimy pielęgnować ani dodatkowo zabezpieczać. Można je czyścić wodą z dodatkiem środków myjących. Są natomiast wrażliwe na promienie słoneczne oraz na zmiany temperatury, gdyż pod ich wpływem kolory mogą blaknąć, a materiał kurczyć się i rozszerzać, co może spowodować wyginanie się paneli. Dlatego trzeba pamiętać, aby układając je, pozostawić między nimi 5-6 mm luzu. Jeśli już zdecydowaliśmy się na podbitkę z tworzywa sztucznego, kupmy ją od dobrego producenta udzielającego na nią gwarancji na wiele lat

Lepszy dach nad głową. Zakończenie akcji społecznej. Wymiana pokrycia w domach dziecka

Od maja do października 2013 trwała akcja społeczna „Lepszy dach nad głową”...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Budowa systemu rynnowego. Jakie znaczenie mają...

Orynnowanie to zestaw elementów mających na celu skuteczne odebranie wody spływającej z dachu skośnego...

Jak wybrać najlepsze okna dachowe?

Bez względu na to, czy budujemy nowy dom z poddaszem, czy modernizujemy stary, czeka nas zakup okien...

Jak przygotować do zimy pokrycie dachowe i rynny?

Przez cały rok pokrycie dachowe i rynny narażone są na działanie różnych czynników...

Pokrycia dachowe: co poza dachówką ceramiczną?...

Pokrycie dachu to poważna pozycja w budżecie budowy domu. Istnieją jednak efektowne pokrycia dachowe,...

Wybierz system rynnowy. Rynny z PVC, rynny...

System rynnowy to zestaw, na który składają się rynny, rury spustowe i akcesoria do ich poprawnego...

Podsufitka dachowa - trwałe, funkcjonalne i...

Podbitka dachowa, zwana także podsufitką, spełnia bardzo ważne zadanie. Umożliwia wykończenie dachu w taki...