| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Osprzęt dachowy: co warto zamontować na dachu

Osprzęt dachowy: co warto zamontować na dachu

Funkcjonalny dach trzeba wyposażyć w niezbędny osprzęt. Dobrze dobrany osprzęt dachowy pozwoli na odprowadzenie wody deszczowej, zapewni bezpieczne poruszanie się po połaciach dachowych i ochroni dach przed zsuwającym się śniegiem.

Autor: Wiktor Greg

System rynnowy montuje się po zakończeniu układania pokrycia. Składa się on z rynien, mocowanych za pośrednictwem specjalnych haków do okapu i rur spustowych przytwierdzanych do ścian domu. Rynny, o przekroju półokrągłym, trapezowym lub prostokątnym, muszą być zamocowane ze spadkiem w kierunku rur. Tylko wówczas deszczówka nie będzie się w nich zatrzymywać i przelewać. Średnicę rynien i rur dobiera się do wielkości połaci dachowych. Pomocne są w tym specjalne tabele, dostępne tam, gdzie sprzedaje się rynny.
Najpopularniejsze systemy rynnowe produkowane są z twardego PCW. Ich kolor można dobrać tak, żeby pasował do pokrycia dachu lub elewacji domu. Można też kupić rynny stalowe, miedziane bądź tytanowo-cynkowe.
Zamiast rur spustowych, które nie dodają wdzięku naszym domom, można zastosować rzygacze, czyli ozdobne zakończenia rynien, przez które deszczówka wylewa się do specjalnych betonowych albo kamiennych mis zakończonych kanalikiem odprowadzającym ją dalej do studzienki kanalizacyjnej lub oczka wodnego. Ciekawym pomysłem na zastąpienie rur spustowych są łańcuchy. Mocuje się je do otworu w rynnie, a na dole do betonowej lub kamiennej studzienki. Polecane są one do dachów, których okap jest znacznie oddalony od ścian budynku.

Wpusty dachowe zapewniają odprowadzenie deszczówki z dachów płaskich. Montuje się je w specjalnie wykonanych otworach usytuowanych w najniższym punkcie dachu. Dachy powinny mieć w ich kierunku około 3-proc. spadek. Woda z dachu jest przez nie odprowadzana do kanałów burzowych. Sprzedawane są wpusty przeznaczone do dachów krytych papą, blachą lub do dachów zielonych.

Dzięki wywietrznikom pod pokrycie dachowe dostaje się powietrze, a więc nie gromadzi się tam wilgoć.
Latem właściwa wentylacja zapobiegnie też zbytniemu nagrzewaniu się dachu. Wywietrzniki montuje się w pokryciach z gontów bitumicznych lub blachy. W dachach krytych dachówkami ich funkcję pełnią specjalne dachówki wentylacyjne.

Zadaniem stoperów i drabinek przeciwśnieżnych jest zatrzymywanie śniegu zsuwającego się z dachu. Zabezpieczają w ten sposób rynny przed ewentualnym zerwaniem. Stopery montuje się głównie na dachach krytych gontami bitumicznymi, blachodachówką lub blachą płaską. Płotki są umieszczane na dachach krytych dachówkami.

Ławy kominiarskie to specjalne pomosty umożliwiające bezpieczne poruszanie się po dachu. Montuje się je blisko wyłazu dachowego i kominów. Korzystają z nich głównie kominiarze, ale mogą się też okazać przydatne podczas odnawiania pokrycia lub montażu anteny.

Obróbki blacharskie to elementy uszczelniająco-wykończeniowe. Pełnią też rolę dekoracyjną. Montuje się je między innymi przy okapach dachu, wokół okien dachowych lub kominów. Obróbki blacharskie wykonuje się z blachy powlekanej. Kolor obróbek można dobrać do koloru pokrycia.

Przeczytaj dodatkowo:
Nowe okna połaciowe do starego dachu

Nowe okna dachowe wprowadzą więcej światła i świeżego powietrza, co podniesie komfort na poddaszu. Zobacz,...

Dach dwuspadowy - jak wybrać projekt domu ze...

Dach dwuspadowy to doskonała inwestycja. Projekt domu z dachem dwuspadowym nie zaskoczy nas trudnościami i...

Co wyróżnia dach płaski na tle dachów skośnych?

Jeszcze do niedawna w polskich domach dominowały głównie skośne dachy. Obecnie coraz więcej...

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...

Gdzie lokalizować i jak dobierać wyłazy dachowe...

Dzięki montażowi wyłazu dachowego znacznie łatwiej przedostać się na dach w celu konserwacji komina czy...

Ocieplenie poddasza - sposoby i materiały do...

Żeby móc komfortowo mieszkać na poddaszu, musi być odpowiednio przeprowadzona izolacja dachu. Inaczej...