| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Montaż wyłazów dachowych i stopni kominiarskich: kiedy musisz wykonać te zabezpieczenia?

Montaż wyłazów dachowych i stopni kominiarskich: kiedy musisz wykonać te zabezpieczenia?

Wyłaz umożliwia bezpieczne wyjście na dach w celu wyczyszczenia komina lub naprawy dachu, stopnie kominiarskie – wygodne poruszanie się po stromej połaci dachu. Czy możesz zrezygnować z tych elementów?

Projektanci i inwestorzy często rezygnują z montowania wyłazów i stopni kominiarskich, żeby nie „niszczyć” pokrycia dachu i nie zwiększać kosztów jego wykonania. Gdy ich nie ma, poruszanie się po stromym dachu jest bardzo niebezpieczne, a próba przemieszczania się bezpośrednio po materiale pokrycia nierzadko prowadzi do jego uszkodzenia. Nie powinno nas zdziwić, gdy kominiarz odmówi wejścia na taki dach. Jeżeli od razu nie wyposaży się dachu w niezbędne akcesoria, trzeba je zamontować na gotowym pokryciu. Taka kolejność działań jest zawsze bardziej kłopotliwa i kosztowna.

Czy wyłaz dachowy trzeba robić? Co mówią przepisy?

„Znajomy dekarz mówi, żeby nie robić wyłazu, tylko dać stopnie kominiarskie. A nie robić dlatego, że to nieocieplone okno, że może podciekać, gnić i stwarzać problemy. Co robić?” – wpis takiej treści umieścił na Forum MURATORA jeden z jego użytkowników. Odpowiedź jest prosta. Przepisy budowlane (Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wraz z późniejszymi zmianami), nakazują, by w budynkach o dwóch lub więcej kondygnacjach naziemnych co najmniej z jednej klatki schodowej zapewnić wyjście umożliwiające dostęp do dachu i zainstalowanych tam urządzeń technicznych.

Wyjście na dach może się odbywać przez drzwi o szerokości 0,8 m i wysokości co najmniej 1,9 m albo przez klapy wyłazowe o wymiarach 0,8 x 0,8 m. W domu jednorodzinnym może być usytuowane w dowolnym pomieszczeniu. Jeśli wyłaz zostanie zamontowany prawidłowo, nie powinien w przyszłości sprawiać kłopotów. Nie należy się obawiać ani gnicia, ani podciekającej wody. Montaż i konstrukcja wyłazów są podobne jak okien dachowych, a te przecież nie budzą podobnych obaw.

Kiedy powinno się montować stopnie kominiarskie?

Na każdym dachu o spadku połaci większym niż 25%, a także na dachach pokrytych materiałami łamliwymi powinny również być zamontowane akcesoria (stopnie i ławy kominiarskie) pozwalające na bezpieczne poruszanie się po dachu oraz przeprowadzanie kontroli i konserwacji różnych umieszczonych na nim elementów. Nie zaszkodzi jednak, gdy na mniej stromych dachach również znajdą się takie elementy.

W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych względami użytkowymi, jako dojście i przejście między różnymi poziomami mogą służyć drabiny lub klamry trwale zamocowane do konstrukcji. Zgodnie z rozporządzeniem, ich szerokość powinna wynosić co najmniej 0,5 m, a odstępy między szczeblami nie mogą być większe niż 0,3 m. Poczynając od wysokości 3 m nad poziomem podłogi, drabiny albo klamry powinny być zaopatrzone w elementy zabezpieczające przed upadkiem, takie jak obręcze ochronne. Odległość drabiny lub klamry od ściany albo innej konstrukcji, do której są umocowane, nie może być mniejsza niż 0,15 m.

Autor: Andrzej Szandomirski

W każdym domu musi być zapewniona możliwość wyjścia na dach, bezpiecznego przemieszczania się po nim do komina lub innych elementów technicznych, które mogą potrzebować kontroli albo konserwacji

Autor: Andrzej T. Papliński

Do wychodzenia może służyć wygodnie otwierane okno dachowe lub specjalny wyłaz, z szybą albo bez niej

Latem za gorąco, zimą za zimno. Jak poprawić komfort cieplny na poddaszu?

Zdarza się, że chociaż jest ułożone ocieplenie poddasza, temperatura wewnątrz nas nie zadowala...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dach dwuspadowy - jak wybrać projekt domu ze...

Dach dwuspadowy to doskonała inwestycja. Projekt domu z dachem dwuspadowym nie zaskoczy nas trudnościami i...

Przepis na beton do małych prac budowlanych

To zadanie nie tylko dla tych, którzy lubią wyzwania. Czasem jest to konieczność. Warto wtedy...

Regulator ciągu kominowego – prosty sposób na...

Wybierając i instalując system ogrzewania domu, większość osób zwraca uwagę wyłącznie na moc kotła...

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...

Betonowiec, czyli jak powstaje dach betonowy. Czy...

Beton jako materiał na połacie dachu? Dachy o konstrukcji z betonu  to nierzadki widok na Podkarpaciu,...

Krycie dachu bez błędów. Jak znaleźć dobrego...

Przed Tobą budowa lub remont dachu? Zastanawiasz się, jak znaleźć dobrego dekarza? Podpowiadamy, na co...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.