| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Montaż wyłazów dachowych i stopni kominiarskich: kiedy musisz wykonać te zabezpieczenia?

Montaż wyłazów dachowych i stopni kominiarskich: kiedy musisz wykonać te zabezpieczenia?

Wyłaz umożliwia bezpieczne wyjście na dach w celu wyczyszczenia komina lub naprawy dachu, stopnie kominiarskie – wygodne poruszanie się po stromej połaci dachu. Czy możesz zrezygnować z tych elementów?

Projektanci i inwestorzy często rezygnują z montowania wyłazów i stopni kominiarskich, żeby nie „niszczyć” pokrycia dachu i nie zwiększać kosztów jego wykonania. Gdy ich nie ma, poruszanie się po stromym dachu jest bardzo niebezpieczne, a próba przemieszczania się bezpośrednio po materiale pokrycia nierzadko prowadzi do jego uszkodzenia. Nie powinno nas zdziwić, gdy kominiarz odmówi wejścia na taki dach. Jeżeli od razu nie wyposaży się dachu w niezbędne akcesoria, trzeba je zamontować na gotowym pokryciu. Taka kolejność działań jest zawsze bardziej kłopotliwa i kosztowna.

Czy wyłaz dachowy trzeba robić? Co mówią przepisy?

„Znajomy dekarz mówi, żeby nie robić wyłazu, tylko dać stopnie kominiarskie. A nie robić dlatego, że to nieocieplone okno, że może podciekać, gnić i stwarzać problemy. Co robić?” – wpis takiej treści umieścił na Forum MURATORA jeden z jego użytkowników. Odpowiedź jest prosta. Przepisy budowlane (Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wraz z późniejszymi zmianami), nakazują, by w budynkach o dwóch lub więcej kondygnacjach naziemnych co najmniej z jednej klatki schodowej zapewnić wyjście umożliwiające dostęp do dachu i zainstalowanych tam urządzeń technicznych.

Wyjście na dach może się odbywać przez drzwi o szerokości 0,8 m i wysokości co najmniej 1,9 m albo przez klapy wyłazowe o wymiarach 0,8 x 0,8 m. W domu jednorodzinnym może być usytuowane w dowolnym pomieszczeniu. Jeśli wyłaz zostanie zamontowany prawidłowo, nie powinien w przyszłości sprawiać kłopotów. Nie należy się obawiać ani gnicia, ani podciekającej wody. Montaż i konstrukcja wyłazów są podobne jak okien dachowych, a te przecież nie budzą podobnych obaw.

Kiedy powinno się montować stopnie kominiarskie?

Na każdym dachu o spadku połaci większym niż 25%, a także na dachach pokrytych materiałami łamliwymi powinny również być zamontowane akcesoria (stopnie i ławy kominiarskie) pozwalające na bezpieczne poruszanie się po dachu oraz przeprowadzanie kontroli i konserwacji różnych umieszczonych na nim elementów. Nie zaszkodzi jednak, gdy na mniej stromych dachach również znajdą się takie elementy.

W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych względami użytkowymi, jako dojście i przejście między różnymi poziomami mogą służyć drabiny lub klamry trwale zamocowane do konstrukcji. Zgodnie z rozporządzeniem, ich szerokość powinna wynosić co najmniej 0,5 m, a odstępy między szczeblami nie mogą być większe niż 0,3 m. Poczynając od wysokości 3 m nad poziomem podłogi, drabiny albo klamry powinny być zaopatrzone w elementy zabezpieczające przed upadkiem, takie jak obręcze ochronne. Odległość drabiny lub klamry od ściany albo innej konstrukcji, do której są umocowane, nie może być mniejsza niż 0,15 m.

Autor: Andrzej Szandomirski

W każdym domu musi być zapewniona możliwość wyjścia na dach, bezpiecznego przemieszczania się po nim do komina lub innych elementów technicznych, które mogą potrzebować kontroli albo konserwacji

Autor: Andrzej T. Papliński

Do wychodzenia może służyć wygodnie otwierane okno dachowe lub specjalny wyłaz, z szybą albo bez niej

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Remont stropu drewnianego. Izolacja starego...

Keramzyt to lekkie, porowate kruszywo, które idealnie nadaje się do izolacji akustycznej i termicznej...

Drożne i szczelne orynnowanie dachu

Zadbaj o skuteczne odprowadzenie wody z dachu. Wybierz trwały i sprawny system rynnowy, wpisujący się w...

Rynny ukryte w elewacji. System Galeco Bezokapowy...

Dachy dwuspadowe bez okapu i ukryte rynny są często jednymi z elementów nowoczesnej bryły budynku....

Impregnacja drewna. Jak zabezpieczyć drewno...

Drewno konstrukcyjne powinno być dobrze zabezpieczone przed szkodliwym działaniem mikroorganizmów,...

Dachówka ceramiczna i pomysły na cegłę klinkierową

Zobacz, jak zaprojektować i wykonać dach z dachówki ceramicznej, elewację klinkierową i otoczenie...

Jak przygotować do zimy pokrycie dachowe i rynny?

Przez cały rok pokrycie dachowe i rynny narażone są na działanie różnych czynników...