| muratordom.pl » Budowa » Okna dachowe » Sposoby otwierania okien dachowych a wygoda użytkowania poddasza

Sposoby otwierania okien dachowych a wygoda użytkowania poddasza

Okna dachowe różnią się między sobą sposobem otwierania. Na rynku mamy spory wybór. Okna dachowe obrotowe, okna dachowe uchylne, okna dachowe rozwieralne czy okna dachowe wysokoosiowe? Sposób otwierania okien dachowych to ważna cecha, która decyduje o wygodzie użytkowania poddasza. 

Sposoby otwierania okien dachowych

Okna połaciowe różnią się między sobą sposobem otwierania. Jest to bardzo ważna cecha, która decyduje o wygodzie użytkowania okna. Ma też wpływ na sposób jego umieszczenia w dachu: okno dachowe powinno być zamontowane tak, by nie tylko zapewniało maksymalne doświetlenie, ale również tak, by można było sięgnąć do klamki i swobodnie je otworzyć.

Okna dachowe obrotowe

To najczęściej spotykany typ okna. Takie okna dachowe obrotowe mają oś obrotu w połowie wysokości skrzydła. Obrócenie skrzydła powoduje, że jego górna część odchyla się do wnętrza pomieszczenia, a dolna – na zewnątrz. Po maksymalnym obróceniu zewnętrzna powierzchnia okna jest łatwo dostępna od środka domu. Można więc ją umyć bez wychylania się czy wychodzenia na dach. Okno obrotowe powinno być zamontowane tak, aby oś obrotu znajdowała się mniej więcej na wysokości głowy stojącego człowieka. Można będzie wówczas wyjrzeć przez okno bez stawania na palcach (czy stołku), a osoby wysokie nie będą musiały się schylać, aby uniknąć uderzenia oknem podczas jego otwierania. Okna obrotowe otwiera się za pomocą klamek lub uchwytów umieszczonych na dole lub u góry skrzydła. W tym drugim wypadku klamka powinna znajdować się na wysokości 180-200 cm od podłogi.

Okna dachowe uchylne

Mają oś obrotu w górnej krawędzi ramy. Okna dachowe uchylne montuje się tak, aby ich górna krawędź znajdowała się na wysokości głowy stojącego człowieka. Przez okna uchylne można swobodnie wyglądać bez ryzyka uderzenia się. Otwiera się je i zamyka za pomocą klamek umieszczonych w dolnej części skrzydła. Takie okno po otwarciu nie zamyka się samo dzięki zamontowanym po obu jego bokach siłownikom lub sprężynom. Aby zapobiec problemom z myciem zewnętrznej szyby, okna uchylne zestawia się obok siebie po kilka sztuk tak, by wychylając się z jednego, można było oczyścić sąsiednie.

Okna dachowe obrotowe

Okna dachowe uchylne

Okna dachowe uchylno-obrotowe

Są rozwiązaniem bardziej skomplikowanym konstrukcyjne, a przez to i droższym. Okna dachowe uchylno-obrotowe łączą jednak w sobie zalety obu poprzednich rozwiązań. Takie okno uchylno-obrotowe można wykorzystywać jak uchylne z klamką zamontowaną w dolnej części skrzydła. Dodatkowo po obróceniu blokady znajdującej się na górze skrzydła zwalniają się górne zawiasy i skrzydło zaczyna się obracać. W trakcie obrotu okno tylko w niewielkim stopniu (w odróżnieniu od okna obrotowego) wychyla się w głąb pomieszczenia, ponieważ jednocześnie uniesiona jest jego rama. W rozwiązaniach z bardziej zaawansowanymi technicznie (a co za tym idzie – droższymi) okuciami zmiana sposobu otwierania okna następuje przez obrócenie klamki w dodatkowe położenie.

Okna dachowe obrotowe wysokoosiowe

Pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno. Okna dachowe obrotowe wysokoosiowe mają oś obrotu podniesioną do 2/3 wysokości skrzydła, które dodatkowo, za pomocą siłowników, jest wynoszone ponad połać dachu. Taka konstrukcja okien  pozwala na swobodne – bez wychylania się – wyglądanie przez okno. Zapewnia też łatwy dostęp do zewnętrznej szyby i bezproblemową obsługę okna za pomocą klamki umieszczonej w dole skrzydła.

Okna dachowe rozwieralne

Okna dachowe rozwieralne mogą być prawe lub lewe. Otwierają się na zawiasach zamontowanych do jednej z bocznych krawędzi ramy. Stosowane są najczęściej jako wyłazy dachowe i dlatego często są wyposażone w blokadę, która uniemożliwia zamknięcie się otwartego okna.

Okna dachowe nierozwieralne

Służą wyłącznie do doświetlania pomieszczeń. Aby umożliwić czyszczenie okien dachowych nierozwieralnych, łączy się je często w zestawy z innymi typami okien.

Okna kolankowe

Okna kolankowe montuje się w ścianie kolankowej (jest to fragment ściany wystający ponad podłogę poddasza). Łączy się je ze standardowymi oknami dachowymi za pomocą specjalnego kołnierza kolankowego. Stosując takie okna, zwiększa się powierzchnię szyb i pole widzenia przez okno.

Okna dachowe obrotowe wysokoosiowe

Okna kolankowe

Czy okna połaciowe są rzeczywiście lepsze niż lukarny?

Okna połaciowe doświetlają pomieszczenia lepiej niż okna pionowe montowane w ścianach szczytowych...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesne poddasze: okna dachowe i rolety na...

Renowacje i adaptacje to obecnie jeden z trendów, który z roku na rok będzie się coraz bardziej...

Poddasza, pomieszczenia za skosami. GALERIA...

Światło dzienne ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie i komfort użytkowania pomieszczeń. Dlatego też, już...

Dom na czasie – światło z góry

Doświetlenie pomieszczeń pod płaskim dachem i wnętrz bez okien nie jest już problemem. Wystarczy zamontować...

Sposoby na zaciemnienie wnętrz - rolety i żaluzje

Rolety, żaluzje i inne przesłony okienne służą nie tylko do ochrony wnętrz przed słońcem i wysoką temperaturą...

Jak wybrać najlepsze okna dachowe?

Bez względu na to, czy budujemy nowy dom z poddaszem, czy modernizujemy stary, czeka nas zakup okien...

Sypialnia na poddaszu. Pomysły na ciekawą...

Sypialnia na poddaszu to dzisiaj standard. Kluczem do interesującej aranżacji sypialni pod skosami jest dobry...