| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Folia paroizolacyjna, folia wstępnego krycia. Jak wybrać folię na dach

Folia paroizolacyjna, folia wstępnego krycia. Jak wybrać folię na dach

Konstrukcję dachu projektuje się zawsze indywidualnie, uwzględniając specyfikę różnych budynków, ale folie dachowe w każdym projekcie stosuje się podobne. W interesie inwestora leży więc samodzielne poznanie dostępnych materiałów i wybór tych, które mają zastosowanie najbliższe potrzebom jego dachu. Na co zwracać uwagę wybierając folię na dach.

Materiały budowlane nie są tanie, a wydatki związane z budową domu to worek bez dna. Nic dziwnego, że każdy zakup powinien być przemyślany.
Przy wyborze folii dachowych kierujemy się ich przeznaczeniem, jakością, trwałością i ceną. Bywa jednak, że kiedy pytamy o konkretne różnice w parametrach i zastosowaniu, słyszymy, że nie mają one znaczenia, że ważne jest tylko to, aby nie pomylić folii wierzchniego krycia z paroizolacją. Gdyby tak było, konkurencja na rynku folii dachowych zapewne szybko by upadła i pozostałyby tylko najtańsze wyroby.

W rzeczywistości rodzaj folii ma ogromne znaczenie dla trwałości dachu i całego budynku, a nawet pośrednio dla jego parametrów cieplnych. Prawidłowo dobrane rozwiązanie zapewnia szczelność dachu, poprawia komfort mieszkańców poddasza, korzystnie wpływa na bilans energetyczny domu – a dzięki temu oszczędza kieszeń inwestora.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Przepływ pary wodnej na dachu

Jak wybrać folię dachową

Budowa nowego domu ma tę zaletę, że wszelkie rozwiązania można modyfikować na etapie projektu, zanim kupi się materiały. Dotyczy to zarówno folii dachowych, jak i samej konstrukcji dachu, na przykład pozostawienia w układzie warstw dodatkowej szczeliny. W budynku remontowanym jest poważne ograniczenie – rozwiązanie musimy dostosować do istniejących warunków. W obu przypadkach warto jednak interesować się dostępnymi na rynku materiałami. Nie tylko po to, żeby wybierać te o najlepszych parametrach – zwłaszcza że w zależności od indywidualnych potrzeb raz lepsze będą jedne, a raz inne folie – ale choćby dlatego, żeby wiedzieć, których folii w danym przypadku zastosować nie wolno albo jak nie powinno się ich układać.

W projekcie znajduje się na ogół tylko określenie „folia paroizolacyjna” i „folia wysokoparoprzepuszczalna”- lub ”folia niskoparoprzepuszczalna”.

Dobór folii na dach pozostawia się kierownikowi budowy. Jeśli jest on od lat przywiązany do starych, sprawdzonych technologii, zaproponuje je także na naszej budowie, pomimo iż w ostatnim czasie pojawiło się wiele nowszych produktów, o lepszych parametrach czy specjalnym przeznaczeniu.
Jeżeli nie akceptujemy tego i sami wybieramy materiały, powinniśmy pamiętać, że skoro kierownik nie jest z nimi obeznany, to na nas spadnie nieformalna odpowiedzialność za jakość folii i za ich poprawne ułożenie.

Aby uniknąć wpadki, warto kontaktować się z fachowcami, na przykład z doradcami technicznymi producentów folii. Ich rady są bardzo cenne, bo znają oni większość typowych rozwiązań dachów. Co więcej – typowe są dla nich zazwyczaj nawet te sytuacje, które nam mogą się wydawać niezwykłe.

Dla wielu inwestorów rozpoczynających budowę standardowy dach to spadzista połać, a jedynym kryterium wyboru jest to, czy ma konstrukcję wentylowaną, czy nie. Dopiero po głębszej analizie okazuje się, że na wybór folii na dach wpływa również wiele innych czynników:

  • to, czy na dachu jest deskowanie,
  • kiedy będzie układane pokrycie,
  • umiejscowienie izolacji (między krokwiami czy na wierzchu),
  • warunki zewnętrzne – temperatura, nasłonecznienie, wiatr,
  • oczekiwane zmniejszenie strat ciepła przez dach.

Dopiero dokładnie sprecyzowane potrzeby pozwolą wybrać folie o optymalnych właściwościach.

Autor: VELUX

Folię paroizolacyjną układa się od strony poddasza

Autor: MARMA Polskie Folie

Folię paroprzepuszczalną układa się od strony pokrycia dachowego

Folia paroizolacyjna - gdzie i po co jest stosowana na dachu

Folię paroizolacyjną montujemy po to, żeby zabezpieczyć przed wnikaniem pary wodnej ocieplenie znajdujące się w połaci. Musi ono być całkiem suche, gdyż nawet niewielki stopień zawilgocenia pogarsza jego właściwości izolacyjne.

Paroizolację możemy też wykorzystać do poprawienia parametrów wilgotnościowych czy cieplnych pomieszczeń na poddaszu – na przykład montując folię aktywną regulującą poziom wilgotności powietrza lub folię z warstwą refleksyjną, która odbija promieniowanie cieplne.

Ponieważ prace związane z montażem folii paroizolacyjnej przebiegają wewnątrz budynku, od strony poddasza, układa się ją tak samo w budynkach nowych i remontowanych. Podstawowymi informacjami przy wyborze folii będą więc jej cechy użytkowe i przeznaczenie pomieszczeń na poddaszu.

Folia paroprzepuszczalna (folia wstępnego krycia) - gdzie i po co jest stosowana na dachu

Folia wstępnego krycia ma przede wszystkim chronić warstwy dachu znajdujące się pod nią przed wiatrem i wilgocią wnikającą pod pokrycie dachowe. Jednocześnie musi jednak umożliwić odparowanie na zewnątrz wilgoci z pomieszczeń poddasza zgromadzonej w połaci. Pomimo dobrego zabezpieczenia dachu od wewnątrz paroizolacją może się do niego dostać wilgoć, choćby z powodu nieszczelności przy obróbkach lub na połączeniach ze ścianami.

To, jaką folię wstępnego krycia najlepiej ułożyć na dachu (folia niskoparoprzepuszczalna czy folia wysokoparoprzepuszczalną), zależy głównie od jego budowy, tego, czy jest wentylowany, czy nie, jakie ma pokrycie i jak będzie przebiegał montaż.

Drugim w kolejności, choć nie mniej ważnym kryterium, są przydatne cechy użytkowe folii dachowej: duża odporność na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia, łatwość układania czy zdolność odbijania promieniowania cieplnego.

Przeczytaj dodatkowo:
Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...

Ocieplenie poddasza - sposoby i materiały do...

Żeby móc komfortowo mieszkać na poddaszu, musi być odpowiednio przeprowadzona izolacja dachu. Inaczej...

Betonowiec, czyli jak powstaje dach betonowy. Czy...

Beton jako materiał na połacie dachu? Dachy o konstrukcji z betonu  to nierzadki widok na Podkarpaciu,...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Przebudowa domu - wymiana pokrycia dachowego

Po wymianie pokrycia dachowego dom zyska schludniejszy wygląd. Nowy dach będzie szczelniejsze, być może też...

Gdzie lokalizować i jak dobierać wyłazy dachowe...

Dzięki montażowi wyłazu dachowego znacznie łatwiej przedostać się na dach w celu konserwacji komina czy...