Wykończenie balkonu. Mocowanie balustrady - jak to zrobić?

2016-08-10 14:05
Montaż balustrady
Autor: Andrzej Szandomirski Balustrady ze słupkami z zamkniętych kształtowników muszą mieć szczelne łączenia, aby woda nie dostała się do środka słupków i tą drogą nie wniknęła do konstrukcji

Mocowanie balustrady to jeden z ostatnich etapów wykańczania balkonu. Nie zawsze przebiega on prawidłowo. Montaż słupków balustrady do płyty balkonu od góry to nadal najczęstszy sposób montażu. Jak to prawidłowo wykonać?

Balustrady na przeważającej liczbie modernizowanych, remontowanych i nowo projektowanych balkonów są mocowane od góry. Dlaczego ten system montażu jest wybierany, skoro tak wiele poradników i informacji technicznych, aby zmniejszyć ryzyko przecieków, zaleca mocowanie balustrad do czoła lub od spodu płyty balkonowej? Jest wiele przyczyn. Najczęściej jest to spowodowane niewielką grubością płyty balkonowej. Boczne osadzenie mocowania balustrady w zbyt cienkiej płycie może doprowadzić do rozwarstwienia betonu i w konsekwencji odpadania fragmentów konstrukcji. Z kolei mocowanie od dołu płyty wymaga wielu wzmocnień gwarantujących stabilność balustrady, co powoduje, że do problemów konstrukcyjnych dochodzą trudności z estetycznym rozwiązaniem tego detalu. Mocowanie od góry jest więc często wybierane przez projektantów i inwestorów ze względu na walory architektoniczne. Jest to też rozwiązanie typowe w remontowanych domach, w których odtwarza się stare balustrady.

Montaż słupków balustrady

Element mocujący słupek balustrady osadza się zwykle w warstwie podkładu cementowego pod hydroizolacją. Czasami kotwi się go w betonowej płycie konstrukcyjnej tarasu. Przechodzi wówczas nie tylko przez hydroizolację, ale także przez warstwę izolacji cieplnej. Mocowanie elementu kotwiącego najlepiej przeprowadzić przed ułożeniem hydroizolacji, aby można ją było wyprowadzić jak najwyżej na element mocujący. Wytrzymałość mocowania uzyskuje się, dobierając kotwy lub marki. Kotwa to pręt z odpowiednio wytrzymałej stali osadzany we wcześniej wywierconym otworze. Można przytwierdzać kotwy na różne sposoby, na przykład za pomocą żywicy. Marka to element mający podstawę mocowaną mechanicznie (zwykle kołkami rozporowymi) do podłoża. Ma dospawany element stalowy, do którego mocuje się dalszą konstrukcję.

Jak dobrać elementy mocujące

Dobierając elementy kotwiące, bierzemy pod uwagę między innymi grubość warstwy podkładu lub płyty balkonowej, wytrzymałość betonu i sposób jego zbrojenia. Osadzane kotwy lub marki powinny mieć ochronę antykorozyjną. Często są już zabezpieczone fabrycznie przez producenta. Jeśli nie mają powłoki antykorozyjnej, należy oczyścić ich powierzchnię i pokryć ją dwiema warstwami farby podkładowej (najczęściej jest do tego używana farba epoksydowa). Zabezpieczanie antykorozyjne elementów stalowych jest szczególnie istotne, kiedy hydroizolacja jest wykonana z zaprawy uszczelniającej.

Mocowanie balustrady
Autor: Piotr Mastalerz Mocowanie balustrady powinno być wytrzymałe, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania balkonu lub tarasu, oraz szczelne, żeby woda nie dostała się do konstrukcji i ocieplenia

Wyprowadzenie izolacji

Styk hydroizolacji i elementu mocującego balustradę to miejsce, o które trzeba zadbać, aby zapobiec przedostaniu się wody i wilgoci do konstrukcji oraz ocieplenia. Hydroizolacja powinna być wyprowadzona na kotwę. Hydroizolację z papy lub innego materiału rolowego można skutecznie wyprowadzić tylko wtedy, gdy element mocujący balustradę ma odpowiednio dużą powierzchnię. Jeśli stosujemy element mocujący o małym przekroju, jest to bardzo trudne, dlatego wokół takiego mocowania hydroizolacja z materiału rolowego powinna przechodzić w masę bitumiczą. Do tego typu zastosowań muszą być użyte masy o stałej elastyczności, na przykład KMB. Gdy hydroizolacja jest wykonana z bezspoinowych materiałów powłokowych (na przykład z zaprawy uszczelniającej lub żywicy), trzeba ją dokładnie doprowadzić do elementu kotwiącego, szczelnie go otoczyć i wyprowadzić nieco powyżej.

Uszczelnienie

Układając posadzkę z płytek, wokół elementu mocującego należy pozostawić szczelinę 6-8 mm. Wypełnia się ją masą trwale plastyczną, która powinna być przewidziana do stosowania na zewnątrz, na przykład poliuretanową. Niestety, częstym błędem jest używanie do takiego uszczelnienia mas elastycznych nadających się wyłącznie do prac wewnątrz domu. Uszczelnienie elastyczne nie powinno zbyt wysoko wychodzić na element mocujący. Wystarczy 2-3 mm ponad poziom posadzki. Położenie grubszej warstwy to narażanie jej na zniszczenie i szybkie wykruszenie się. Uszczelnienie jest zazwyczaj chronione specjalną szeroką rozetką. Nie ma potrzeby dodatkowego uszczelniania rozetki od dołu. Wręcz przeciwnie, między rozetką a posadzką trzeba pozostawić szczelinę. Pozwoli ona odpłynąć kroplom wilgoci wnikającym w rozetkę od góry (na jej styku ze słupkiem).

Słupki balustrady z profili zamkniętych

Jeżeli słupki balustrady są wykonane z profili zamkniętych (a tak jest w większości przypadków), należy zwrócić uwagę na miejsca, przez które woda może się dostawać do ich wnętrza. Są to najczęściej połączenia słupków z poziomymi elementami balustrady. Powstałe tam nieszczelności mogą doprowadzić do przecieku. Woda dostanie się wtedy pod hydroizolację pomimo dobrze wykonanego uszczelnienia elementu mocującego. Profile zamknięte powinny mieć zaślepione wszystkie otwory. Jeśli przez niedopatrzenie lub niedbałość się je pozostawi i dojdzie do zalania wnętrza profilu, powinno się usunąć wodę, na przykład wiercąc w najniższym punkcie otwór, a następnie wypełnić profil pianką poliuretanową. Zamiast pianki można użyć zaprawy cementowej o płynnej konsystencji.

Ważne

Uwaga na błędy!

W wielu przypadkach montaż balustrad jest przeprowadzany po zakończeniu prac budowlanych związanych z wykończeniem posadzki balkonu lub tarasu. Najczęściej sprowadza się on do wywiercenia otworów przez wykonane wcześniej warstwy i osadzenia w otworach kotew. To najbardziej ryzykowny z możliwych sposobów mocowania, gdyż wiercenie otworów w gotowych warstwach narusza szczelność hydroizolacji oraz bardzo utrudnia szczelne i kontrolowane osadzenie kotew. Na rynku jest dostępnych wiele balustrad systemowych. Ich producenci proponują różne rozwiązania mocowania słupków. Niestety, często opracowane przez nich detale nie uwzględniają problemu uszczelnienia miejsca mocowania. Tymczasem od prawidłowego wykonania tego detalu zależy trwałość balkonu lub tarasu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Pozostałe podkategorie