Deski kompozytowe na taras. Zalety i wady deski kompozytowej

2020-02-18 13:03
Taras z deski kompozytowej
Autor: Andrzej Szandomirski Deski kompozytowe łączą zalety drewna i kamienia

Deski kompozytowe są chętniej wybierane na taras i wypierają tradycyjne drewno tarasowe. Są trwałe, nie wymagają odnawiania i malowania, a wyglądem do złudzenia przypominają deski drewniane. W przeciwieństwie do nich są jednak pozbawione sęków, mają jednolity kolor i wygodniej się je układa. Warto jednak wiedzieć, że deski kompozytowe mają również pewne wady.

Kompozyt staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem konkurencyjnym dla drewna tarasowego, zwłaszcza tego egzotycznego. Wynika to głównie z trwałości „desek” kompozytowych, ale nie tylko.

Deski kompozytowe wysokiej jakości to mieszanina mączki drzewnej i polichlorku winylu, czyli PCV. Najczęściej zawartość drewna w tworzywie wynosi 45%. Dzięki temu deski kompozytowe mają powierzchnię przypominającą w dotyku drewno, a PCV zapewnia im trwałość, kolor oraz odporność na wilgoć.

Producenci oferują gotowe systemy tarasowe, na które składają się legary, deski kompozytowe, maskownice i łączniki umożliwiające mocowanie desek bez widocznych wkrętów, a także listwy ułatwiające montaż.

Sprawdź też:

Deski kompozytowe - montaż

Deski kompozytowe wymagają odpowiedniej podkonstrukcji, legary kładzie się bezpośrednio na betonie, który warto wcześniej zaizolować. Wylewka betonowa pod tarasem nie musi (choć powinna) być idealnie równa i mieć mieć niewielki spadek pozwalający na odpływ wody (optymalnie 2% spadku). Wszystkie nierówności, pozostałości tynku czy farby trzeba skuć. Legary systemowe układane sa na wylewce na elementach poziomujących, które niwelują spadek podłoża do 0,5%.

Panele tworzące nawierzchnię najczęściej wyglądają jak typowe ryflowane deski tarasowe. Kolor i faktura (brak sęków) przypominają najczęściej drewno egzotyczne, i to takie już spatynowane.

Deski kompozytowe są wygodniejsze w układaniu niż drewno tarasowe, ale sprawiają kłopot przy wykończeniu i dopasowaniu do nietypowych miejsc. Zwłaszcza gdy deskę trzeba zwęzić, może być kłopot z jej mocowaniem. Standardowy panel ma specjalnie wyprofilowane krawędzie do mocowania w łącznikach montażowych (klipsach). Po ich obcięciu przymocowanie deski do legara w sposób zgodny z instrukcją może się okazać niemożliwe. Dlatego zaleca się aby montaż systemów z kompozytu drewna przeprowadzała wyspecjalizowana i certyfikowana w branży firma montażowa.

Deski kompozytowe są puste w środku, co będzie widoczne na krawędziach tarasu. Producenci systemów tarasowych z kompozytu oferują więc specjalne listwy maskujące.

Deski kompozytowe kontra drewno tarasowe
Autor: Mariusz Bykowski Deski kompozytowe są wygodniejsze w układaniu niż drewniane, ale sprawiają kłopot przy wykończeniu i dopasowaniu do nietypowych miejsc

Deska kompozytowa - wady

Deski kompozytowe gorszej jakości (te produkowane na bazie PP/HDPE) mogą się zarysować, choćby od mebli tarasowych (niewielkie uszkodzenia można usunąć papierem ściernym). Kompozyty takie nie są również odporne na wysoką temperaturę oraz działanie gorącego tłuszczu, więc grillowanie na takim tarasie wymaga szczególnej ostrożności. Mogą się na nich także pojawiać zacieki po deszczu i odbarwienia w skutek działania słońca.

W przeciwieństwie do drewna tarasowego deski kompozytowe nie wymagają malowania i odnawiania. Deski kompozytowe mają jednolity kolor. Jednak tak jak w wypadku płytek ceramicznych poszczególne partie towaru mogą się różnić odcieniami (co oznacza, że dobranie identycznego koloru w razie konieczności wymiany deski kompozytowej może być trudne).

Deska kompozytowa
Autor: GettyImages Taras z deski kompozytowej
Innowacyjny, bezlegarowy system tarasowy z desek kompozytowych
Sonda
Najlepszy materiał do wykończenia podłogi na tarasie to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany