Telewizor w domu. Jaki wybrać i gdzie go umieścić?

2021-02-02 13:38

Telewizor w domu to wciąż jeden z ważniejszych sprzętów. Coraz częściej decydujemy się na kilka telewizorów w różnych pomieszczeniach domu - w salonie, kuchni czy sypialni. Warto więc wiedzieć, jak dobrać odpowiedni sprzęt do wielkości i rodzaju pomieszczenia.

Telewizor na ścianie w salonie
Autor: GettyImages Telewizor na ścianie w salonie należy odpowiednio wkomponować w aranżację wnętrza, tak aby nie wyglądał przytłaczająco i nie zaburzał designu wnętrza

Obecnie telewizja jest już często częścią naszej codzienności. Przy śniadaniu oglądamy wiadomości, podczas prasowania włączamy telenowelę, ćwicząc na stacjonarnym rowerze, śledzimy program rozrywkowy. Coraz częściej też domownicy chcą mieć telewizory w swoich pokojach, tak by oglądali to, co chcą, i wtedy, kiedy mają na to ochotę. Odbiornik można już sobie wyobrazić w każdym pomieszczeniu w domu, a producenci i projektanci prześcigają się w wymyślaniu, gdzie by tu jeszcze wmontować ekran. Są okapy z telewizorem na froncie, mikrofalówki z telewizorem, lodówki z telewizorem. A same odbiorniki stają się coraz efektowniejsze, bardziej eleganckie – już tak nie rażą nawet w stylowych wnętrzach. Paradoksalnie teraz nie ma też problemu, żeby je ukryć.

Jak dobrać rozmiar telewizora do wielkości pomieszczenia

Zbyt duży odbiornik spowoduje, że objęcie wzrokiem całego ekranu będzie wymagało dużego wysiłku, a oglądanie telewizji stanie się męczące dla wzroku i będzie mogło powodować ból karku. Zbyt mała lub zbyt duża odległość od ekranu sprawia również, że nie widzimy drobnych szczegółów obrazu. Zasada jest prosta – im większy telewizor, tym dalej od niego powinniśmy siedzieć. Optymalna odległość widza od ekranu zależy od rozdzielczości obrazu, a dokładnie od liczby linii wyświetlanego obrazu (N).

Informację o rozdzielczości obrazu telewizora znajdziesz w instrukcji. Odległość minimalną i maksymalną od ekranu można samemu policzyć. Wystarczy przeliczyć długość przekątnej ekranu odbiornika z cali na centymetry (1 cal to 2,54 cm) i skorzystać z odpowiedniego wzoru:

  • dla odbiorników SDTV – N = 576 linii – minimalna odległość wynosi: długość przekątnej ekranu w centymetrach x 3,8; maksymalna: długość przekątnej ekranu w centymetrach x 5;
  • dla odbiorników HDTV – N = 720 linii – minimalna odległość wynosi: długość przekątnej ekranu w centymetrach x 2,5; maksymalna: długość przekątnej ekranu w centymetrach x 3,5;
  • dla odbiorników HDTV – N = 1080 linii – minimalna odległość wynosi: przekątna ekranu w centymetrach x 1,6; maksymalna: długość przekątnej ekranu w centymetrach x 2,5.
Telewizor na ścianie w salonie
Autor: GettyImages Telewizor na ścianie w salonie należy tak zaaranżować, aby był spójny z resztą pomieszczenia
Telewizor na ścianie w salonie
Autor: Konrad Kalbarczyk Jeśli zdecydujemy się na postawienie telewizora na szafce, z reguły nie musimy się troszczyć o miejsce na DVD, głośniki czy o ukrycie kabli – wystarczy umieścić je za plecami mebla

Telewizor w różnych pomieszczeniach w domu

Coraz częściej decydujemy się na kilka telewizorów w różnych miejscach domu: w pokojach dzieci, gabinecie, kuchni itd. Jeśli są to niewielkie pomieszczenia, w których telewizję oglądamy, siedząc na wprost odbiornika i z niewielkiej odległości od niego, możemy zainstalować mniejsze telewizory LCD. To dlatego, że w tej technologii kąt patrzenia ma mniejsze znaczenie niż w przypadku plazmowej. Warto też zamontować odbiornik na uchwycie obrotowym z regulacją w płaszczyznach pionowej i poziomej. To atut szczególnie w sypialni, gdy telewizję oglądamy na leżąco. Wadą tego typu uchwytów jest rozmiar – nie można ich ukryć.  W dużym domu dobrym rozwiązaniem jest pokój kinowy z telewizorem, projektorem oraz konsolą do gier wideo.

  • Telewizor w salonie

Współcześnie, telewizor w salonie utracił swoją stricte utylitarną funkcję. Stał się centralnym elementem wnętrza, również ozdobnym. Idealny wydaje się tutaj telewizor plazmowy: duża przekątna ekranu, doskonałe kolory i wyszukane wzornictwo sprawiają, że plazma dodaje pokojowi luksusu i prestiżu.

Technologia PDP jest szczególnie polecana do oglądania relacji sportowych. Wymagający kibic może skupić się na akcji sportowej, a nie na rozmytym obrazie, który cechuje pozostałe technologie. To właśnie PDP idealnie odzwierciedla szybkość ruchu i pozwala śledzić najdrobniejsze szczegóły meczów piłkarskich czy wyścigi Formuły 1. Plazma pozwala też na przeglądanie wiadomości przewijających się na pasku informacyjnym, które w innych telewizorach są trudne do odczytania

Salon to również miejsce, w którym spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi, często na oglądaniu programów telewizyjnych i filmów. Dzięki dużemu ekranowi (nawet 58 czy 68 cali) i szerokiemu kątowi patrzenia (178 stopni), telewizor plazmowy pozwala na osiągnięcie efektu kina domowego.

Sala kinowa w domu. Jak urządzić pokój kinowy >>

    Telewizor na ścianie w salonie
    Autor: Łukasz Kozyra Drewniana ściana stanowi idealne tło dla telewizora, nie odciąga uwagi od ekranu
    Telewizor na ścianie. Jak go zawiesić?
    • Telewizor w sypialni

    W sypialni, jeśli to możliwe, telewizor powinno się umieść na ścianie przeciwnej do tej, przy której stoi łóżko. Sypialnia powinna być miejscem wypoczynku i oazą spokoju. Tutaj sprawdzą się zarówno małe telewizory plazmowe (np. ekran 32-calowy), jak i telewizory LCD.

    Na korzyść telewizorów plazmowych przemawia głębia i intensywność emitowanych kolorów, dzięki czemu nasze oczy nie są zmuszane do dodatkowego wysiłku po całym dniu pracy. Technologia PDP pozwala zobaczyć wyjątkowo żywe barwy, a czerń w telewizorach plazmowych jest wyraźna i głęboka.

    Do sypialni pasuje także telewizor LCD. Ten typ ekranu również ma dobrą ostrość obrazu i nie odbija światła. W małym pomieszczeniu nie powinien przeszkadzać mniejszy od plazmy kąt patrzenia, kontrast czy jasność obrazu. Zaletą LCD jest jego mniejszy rozmiar. Nie zaburza to gamy kolorów, co mogłoby się zdarzyć przy większym telewizorze w tej technologii. Telewizor LCD to dobre rozwiązanie w małych pomieszczeniach. Sprawdzi się, gdy telewizję oglądamy w mniejszym gronie.

    • Telewizor w kuchni

    W kuchni telewizor możemy – podobnie jak w pokojach – przymocować do ściany. Tym razem można go umieścić wyżej, bo na ekran zerkamy tylko od czasu do czasu, gdy stoimy przy blacie kuchennym. Niektórzy producenci AGD proponują telewizory do wbudowania w szafce stojącej, w tak zwanym słupku, i w tej samej stylistyce co linie wzornicze urządzeń. Można też kupić telewizor zintegrowany z okapem czy lodówką.

    Do kuchni polecany jest telewizor LCD. Mniejsze przekątne telewizorów LCD wpasowują się w niewielką przestrzeń pomieszczenia, zajętą przez lodówkę, kuchenkę, mikrofalówkę i inne sprzęty AGD. Mały telewizor LCD pozwala na siedzenie bliżej ekranu. Jest idealny do szybkiego oglądania telewizji. Wystarcza, by rzucić okiem na wiadomości czy obejrzeć fragmenty telewizji śniadaniowej, robiąc jednocześnie kanapki do pracy.

    Przystawka Smart TV Box: tuning telewizora >>

    Telewizor plazmowy czy LCD

    Telewizor plazmowy najlepiej pasuje do dużych eleganckich pomieszczeń, gdzie zależy nam na efektownym wzornictwie i pięknym wyraźnym obrazie. Doskonale sprawdza się jako ekran kina domowego, stanowiąc domowe centrum rozrywki. LCD z kolei jest dobrym wyborem, gdy mamy mało miejsca i poszukujemy telewizora o mniejszej przekątnej ekranu.

    Sonda
    Co sądzisz o telewizorze w sypialni?