Jak zrobić dębowe schody zabiegowe ze schowkiem: zrób to sam

2021-01-11 12:41 Anna Grabowska
Schody dębowe
Autor: Marcin Czechowicz

Dębowe schody ze schowkiem nie tylko zdobią salon, ale i skrywają dużą pojemną szafę urządzoną pod ich stopniami.

W otwartej strefie dziennej mieszkania trudno było znaleźć miejsce na garderobę. Architekci postanowili wykorzystać na ten cel przestrzeń pod schodami prowadzącymi na górną kondygnację apartamentu. Zabudowa pod schodami nie tylko kryje praktyczne półki i relingi, lecz także jest ważnym elementem wystroju. Znajduje się przy najbardziej wyeksponowanej ścianie pokoju dziennego, jest doskonale widoczna dla osób siedzących przy stole. Tworzy neutralne tło dla wysmakowanej aranżacji salonu.

Galeria zdjęć: stopnie drewniane na schody - zainspiruj się!

Projekt dębowych schodów z garderobą

Architekci wykorzystali drewnianą konstrukcję schodów dywanowych, którą oparto na dwóch belkach i miejscami zamocowano kołkami do ściany. Dodatkowym elementem stabilizującym jest znajdująca się poniżej zabudowa. Dwa pierwsze stopnie na dole zakręcają, tworząc zabieg, dzięki czemu schody są wygodniejsze. Bezpieczeństwa mieszkańców dyskretnie strzeże balustrada wykonana z tafli hartowanego szkła i zamocowana między konstrukcją a frontami szafek. Drogę na górę oświetlają lampy ledowe zamontowane w ścianie.

Przeczytaj też:

Schody zabiegowe - korzyści, trudności z budową

Galeria zdjęć: schody - inspiracje

Dębowe schody z miejscem do przechowywania

Zabudowa pod schodami składa się z kilku modułów. Dostęp do każdego z nich otwierają dwa sąsiadujące ze sobą fronty. Pod niższymi stopniami zostały umieszczone półki, pod wyższymi również relingi, na które można odwiesić okrycia wierzchnie (garderoba znajduje się w pobliżu drzwi wejściowych do mieszkania). Szafki wykonano na zamówienie z płyty meblowej. Górna krawędź zabudowy została poprowadzona ukośnie zgodnie ze spadkiem biegu schodów. To sprawia, że najwyższe półki mają nieregularny kształt, ale i powiększa przestrzeń do przechowywania.

Dostęp do zawartości szafy pod schodami otwierają fronty, których wysokość dostosowano do wysokości kolejnych stopni. Ukryte zawiasy i brak uchwytów powodują, że na pierwszy rzut oka obecności garderoby pod schodami można się tylko domyślać.

Przeczytaj też:

Konstrukcja schodów wykonana z obłogowanego drewna dębowego nie wymagała szczególnego dodatkowego wykończenia. Została jedynie zabezpieczona lakierem, który nieco rozjaśnił jej kolor i zabezpieczył drewno przed porysowaniem. Fronty szafek pod schodami to płyty MDF polakierowane na wysoki połysk.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE