Jak wykorzystać słup we wnętrzu? Słup konstrukcyjny jako element aranżacji

2011-10-24 11:46

Słup we wnętrzu ma podstawowe zadanie - podparcie stropu, czyli utrzymanie ciężaru wyższych kondygnacji i przeniesienie ich niżej. Jednak nie musi on pełnić tylko funkcji konstrukcyjnej, może być także ozdobą wnętrza. Zobacz kilka pomysłów i inspiracji na to, co można zrobić ze słupem w salonie lub przedpokoju.

Słup we wnętrzu
Autor: Piotr Mastalerz Słup we wnętrzu nie musi pełnić tylko funkcji konstrukcyjnej, może być także ozdobą pomieszczenia

Słup konstrukcyjny spędza sen z powiek niejednemu inwestorowi. Przekonujemy, że wcale nie musi być szpecącą zawalidrogą. Stanie się tak wtedy, gdy nie zostanie wkomponowany w przestrzeń, w której stoi, na przykład drewniany słup na środku poddasza wykończonego płytami gipsowo-kartonowymi będzie nasuwał skojarzenia ze strychem. Jednak wystarczy przemyślany zamysł aranżacyjny, by stał się atrakcyjnym punktem wnętrza. 

Jaki kolor ścian wybrać do salonu?

Słup we wnętrzu ma znaczenie nie tylko konstrukcyjne

Słup we wnętrzu ma znaczenie nie tylko konstrukcyjne. Podpiera dach lub strop, ale może też być pięknym detalem. Trzeba wiedzieć, że słup pełni funkcję nie tylko konstrukcyjną, ale też – uatrakcyjniając bryłę – dekoracyjną. Aby tak się stało, musi być dopasowany zarówno do stylistyki domu, jak i do materiału, z którego został on wzniesiony. Na przykład słupy stalowe najlepiej pasują do budynków o nowoczesnej architekturze, drewniane do domów z bali i imitujących dawną zabudowę regionalną, a klinkierowe do murowanych.

  • słupy ze stali

Stosowane są między innymi wtedy, gdy zależy nam na wyeksponowaniu ich wyglądu. Mogą się bowiem doskonale wkomponować w industrialny charakter wnętrza. Przychodzą też z pomocą, kiedy potrzeba słupa o małym przekroju i dużej nośności. Stąd na przykład ich obecność w oknach narożnych.

  • słupy z drewna

W domach murowanych spotkamy je najczęściej na poddaszach jako elementy podpierające więźbę dachową. Naturalnie są też obecne w domach o konstrukcji drewnianej. Wykonuje się je analogicznie jak w przypadku elementów stalowych – jako jednogałęziowe o przekroju kwadratowym lub okrągłym, a w przypadku dużych obciążeń – jako wielogałęziowe. Drewno może być lite lub klejone. Zazwyczaj stosuje się gatunki iglaste: sosnę lub świerk.

  • słupy ceglane

Warto się na nie zdecydować, jeżeli chcemy wyeksponować materiał, z jakiego są wykonane, a więc ładną cegłę – zwykłą, silikatową bądź klinkierową.

  • słupy żelbetowe

Filary żelbetowe stosuje się najczęściej wtedy, gdy strop też ma być żelbetowy i jednocześnie jest potrzeba zredukowania wielkości ścian nośnych wewnątrz budynku.

GALERIA: dobre pomysły na słupy we wnętrzach

Jak ciekawie wykorzystać słup we wnętrzu

  • Wykorzystanie filarów pozwala na dużą dowolność w kształtowaniu przestrzeni. Dzięki nim można zrezygnować z wielu ścian działowych albo ustawić je w dowolnych miejscach.
  • Niekiedy w sąsiedztwie nośnego słupa warto dostawić drugi, a nawet kilka bliźniaczych słupów (już nie nośnych). Taka kolumnada stanowi bardzo dekoracyjne zaakcentowanie przestrzeni. Poza tym utworzona w ten sposób ażurowa przegroda oddziela strefy pomieszczenia o różnym przeznaczeniu.
  • Często schody bez towarzystwa słupa prezentowałyby się znacznie gorzej. Z reguły filar ustawiony właśnie w miejscu rozpoczynającym bieg schodów staje się kropką nad i w aranżacji wnętrza. Nie tylko na początku, ale także w miejscu kończącym bieg schodów filar wygląda atrakcyjnie. Poza tym zastosowanie go w tym miejscu umożliwi otwarcie przestrzeni drugiej kondygnacji.
  • Umiejętne obudowanie słupa półkami czy bufetem nadaje mu dodatkowy – praktyczny sens.
  • Kolumny w nowoczesnym wydaniu. Wykonane z betonu doskonale wyglądają w nowoczesnym wnętrzu, najlepiej w sąsiedztwie dużych przeszkleń i metalu.
  • Słup pomalowany na inny kolor niż reszta wnętrza, stanowi główny akcent podziału otwartej przestrzeni dziennej. Z jednej jego strony można ustawić meble wypoczynkowe, z drugiej może stanąć stół z krzesłami. 
Słup we wnętrzu
Autor: Piotr Mastalerz Słup warto wykorzystać jako atut wnętrza. Nadać mu sens, by pełnił nie tylko funkcję nośną, ale również użytkową lub dekoracyjną

Słup na poddaszu jako ozdoba wnętrza

Jeśli budujemy dom z poddaszem użytkowym i chcemy, żeby elementy więźby dachowej były jego ozdobą, dopilnujmy, by widoczne słupki i belki wykonano z ładnego drewna. Zwróćmy na to uwagę przed zamówieniem więźby dachowej. Jeżeli o tym zapomnimy, może się okazać, że mało estetyczne elementy konstrukcji trzeba będzie jednak obudować płytą gipsową.

Pamiętajmy też o tym, że jeśli jakiś drewniany element konstrukcji dachu znajduje się w pomieszczeniu wilgotnym (łazience lub suszarni), trzeba go odpowiednio zabezpieczyć.

Przeczytaj też:

Słupy na poddaszu - ozdoba czy przeszkoda w urządzaniu poddasza? >>>

Słupy na poddaszu
Autor: Piotr Mastalerz Słupy na poddaszu powinny być tak rozmieszczone, aby nie przeszkadzały w aranżacji wnętrz