Planowanie oświetlenia w domu. Oświetlenie ogólne, miejscowe oraz dekoracyjne

2009-09-04 2:00

Światło nie tylko rozprasza mrok. Rodzaj oświetlenia (ogólne, miejscowe lub dekoracyjne), jego usytuowanie i barwa tworzą odpowiednią atmosferę w domu i wpływają na nasze samopoczucie. Zobacz, jak umiejętnie zaplanować oświetlenie w domu.

Światłem i cieniem
Autor: Krzysztof Zasuwik Światłem i cieniem

W mieszkaniu możemy wykorzystać trzy typy oświetlenia: ogólne, miejscowe (kierunkowe) oraz dekoracyjne. Jego rodzaj należy dostosować do funkcji, jaką ma pełnić. Planując oświetlenie danego wnętrza, musimy wziąć pod uwagę powierzchnię, wysokość, liczbę okien oraz ustawienie mebli.

Dlatego, zanim zostanie ustalony przebieg instalacji oświetleniowej, trzeba zrobić wstępną aranżację wszystkich pomieszczeń, rozplanować poszczególne strefy, a następnie wyprowadzić odpowiednią liczbę punktów elektrycznych pozwalających na montaż gniazd kontaktowych i wybranych opraw.

Oświetlenie ogólne zastępuje światło dzienne i jest tłem dla rozmieszczenia pozostałych punktów świetlnych. Główne jego zadanie to równomierne rozświetlenie pomieszczenia. Taką funkcję mogą spełniać oprawy sufitowe dające światło rozproszone lub bezpośrednie, a więc plafoniery, żyrandole, lampy wiszące, albo lampki i reflektorki lub halogeny zawieszone na linkach i rozmieszczone na suficie.

Tradycyjne oświetlenie można zastąpić rampami świetlnymi, tzn. źródłami światła umieszczonymi za osłoną, biegnącą pod sufitem wzdłuż ścian. Jednak obowiązuje pewna zasada, jeśli chodzi o łączenie różnych źródeł światła: każde z nich ma własną temperaturę emitowanego światła, więc aby uzyskać harmonijne oświetlenie, należy dbać o ich prawidłowy dobór.

Światło miejscowe jest uzupełnieniem ogólnego. Rozjaśnia te strefy, w których wykonywane są rozmaite czynności. Jego silny, ukierunkowany strumień zapewni odpowiednią jasność podczas poszczególnych prac i pobudzi do działania, a łagodnie rozproszony i przytłumiony będzie sprzyjać odprężeniu. Taką rolę pełnią lampy stojące, stołowe i podłogowe. Dobieramy kształt, kolor i tworzywo opraw, tak by jakość i siła światła były dostosowane do funkcji, jaką lampa ma pełnić w danym miejscu.

Oświetlenie dekoracyjne służy do wyeksponowania wybranych fragmentów i detali wnętrza. Pozwala wydobyć barwę, strukturę powierzchni i kształt oświetlanego przedmiotu. Najodpowiedniejsze będą lampy na wysięgnikach z oprawami dającymi światło bezcieniowe albo reflektorki halogenowe umieszczone symetrycznie i w pewnej odległości od oświetlanego przedmiotu.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie