Nowoczesny sufit: pomysły na jego wykończenie. Podwieszany, napinany, podświetlany, a może tapeta na suficie...

2019-01-02 9:18

Nowoczesny sufit to mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Najchętniej robi się sufity podwieszane, napinane, popularne stają się też tapety i fototapety na suficie! Przedstawiamy ciekawe pomysły na sufit - dzięki nim zaczniesz chodzić z głową zadartą do góry. Zobacz inspirujące zdjęcia.

Sufit z kasetonami
Autor: Hülsta Choć prezentowany na zdjęciu salon odznacza się klasyczną elegancją, za sprawą sufitu z kasetonami zyskał pałacowy sznyt. Na rynku są dostępne kasetony z gipsu, gipsu obłożonego kartonem, wełny mineralnej czy nawet z blachy pomalowanej proszkowo. Mogą mieć różną fakturę, wzory i kolory (fot. HUELSTA).

Prosty, płaski i pomalowany na biało - taki jest standardowy sufit. Ale to duża płaszczyzna, czasem warto potraktować ją jako miejsce, gdzie rozwinie się nasza wyobraźnia. Prezentujemy kilka pomysłów na wykończenie sufitu, dzięki którym zyskać może aranżacja całego mieszkania.

Tapeta i fototapeta na suficie

Tapeta na suficie? Czemu nie! To doskonały sposób na optyczne obniżenie wnętrza, a także świetne rozwiązanie w pokoju dziecięcym, maluchy przed snem mogą uruchamiać wyobraźnię. Na suficie można kłaść takie same tapety jak na ścianach, ale warto wybierać te, których producenci dopuszczają smarowanie klejem podłoża, a nie tylko tapety. Łatwiej się je wówczas układa taką tapetę na suficie, chociaż pomoc drugiej osoby oraz wysoka, wygodna drabina i tak będą potrzebne.

Zobacz także:

Nowoczesny sufit z płyt betonowych i drewna

Nowoczesny sufit betonowy wygląda, jakby był niewykończony,  ale jednocześnie daje wrażenie elegancji, stabilności i szlachetności. Takie wykończenie sufitu sprawdza się w domach, których aranżacje nie przewidują wielu
dodatków. Nie muszą być urządzone w stylu loftowym, wymagana jest jedynie pewna powściągliwość
kolorystyczna. Dobrze też, by posadzka miała stopnień połysku zbliżony do tego na sufici.

Zobacz także:

Jeśli więźba drewniana nie wygląda jak bezładna plątanina belek (może sprawiać takie wrażenie w
domach z dachami o skomplikowanej formie), warto uczynić z niej jeden z wiodących elementów dekoracyjnych w aranżacji wnętrza. To częsty zabieg w aranżacji poddasza.

Sufit z odkrytymi belkami
Autor: Marcin Czechowicz Odsłonięte belki stropowe o nieco industrialnym wyrazie sprawiają, że wnętrze nabiera loftowego charakteru. Architekt projektujący to wnętrze uznał jednak, że ich surowość „zagra” w minimalistycznej aranżacji.

Pomysł na sufit: jak go obniżyć?

Jeśli chcemy obniżyć sufit i ukryć nierówności dobrym rozwiązaniem będzie zasłonięcie go płytami gipsowo-kartonowymi. Sufit podwieszany to ostatnio modny element wystroju wnętrz. Potrafi urozmaicić każde pomieszczenie. Budując sufit podwieszany, można zróżnicować wysokość pomieszczeń, bo powierzchnia sufitu nie musi być w każdym miejscu na tym samym poziomie. To ulubiona sztuczka projektantów wnętrz, którzy chcą w ten sposób wprowadzić trochę życia do monotonnie wyglądających pomieszczeń. Sufitami podwieszanymi warto również obniżać wysokość małych pomieszczeń, na przykład toalet, w których nierzadki jest tak zwany efekt studni.

Innym rozwiązaniem jest sufit napinany. Montaż takiego sufitu trwa kilka godzin, nie ma też problemu z jego szybkim demontażem. Sufit po prostu wypina się z listwy. Bez pylenia, szlifowania i wiercenia w stropie można taki sufit zamontować w już gotowym wnętrzu w kilka godzin. Na dodatek materiału nie maluje się, tylko go odkurza lub przeciera wilgotną szmatką. Uzyskane za pomocą sufitu napinanego obniżenie może być dowolnej wysokości – od minimalnego (na wysokość aluminiowej listwy) do bardzo dużego.

Warto wiedzieć

Oświetlenie w obniżonym suficie

W obniżonym suficie na ruszcie można umieścić oświetlenie. Żeby zamontować oprawy, płyty okładziny powinny być odsunięte od stropu na odległość minimum 10 cm. Jeśli będą bliżej, przestrzeń między nimi a stropem będzie się nagrzewać. Muszą się tam też zmieścić kable oraz transformator - w przypadku instalacji halogenowej. Oprawy przeznaczone do obniżonych sufitów są lekkie i mają zaczepy, którymi opierają się o płyty. Nie mogą obciążać sufitu wagą większą niż 6 kg na 1 m2 pola płyty g-k znajdującej się między profilami CD. Cięższe oprawy trzeba mocować bezpośrednio do strop.

Nasi Partnerzy polecają