Sufit napinany - zastosowanie i montaż sufitów napinanych
Sufit napinany jest ciekawą alternatywą dla sufitu podwieszanego z płyt g-k. Jego montaż trwa tylko kilka godzin. Pod sufitem napinanym można ukryć popękany stary tynk, nierówny strop lub nieestetyczne rury instalacyjne.
Jeżeli zależy nam na gładkiej powierzchni lub planujemy umieszczenie grafiki na suficie, dobrym wyborem będzie sufit napinany. Jest to bardzo wytrzymała folia PCW (rzadziej termokurczliwa tkanina poliestrowa), którą wpina się w specjalne profile aluminiowe. Sufit napinany jest bardzo lekki, nie obciąża stropu. Jest też odporny na wilgoć, można go więc stosować w łazience. Podczas napinania sufitu folię PCW podgrzewa się ciepłym powietrzem z nagrzewnicy, dzięki czemu robi się bardzo elastyczna. Po ochłodzeniu folia się kurczy i napina, tworząc pewien rodzaj membrany. Dzięki temu nie ma obaw, że sufit obwiśnie. Producenci sufitów napinanych są tego pewni i dają kilkunastoletnie gwarancje.
Jak wygląda sufit napinany
Sufity napinane zawsze produkuje się na zamówienie. Jego wymiar dostosowuje się do konkretnego pomieszczenia. Sufit napinany wygląda jak termokurczliwa tkanina przypominająca w dotyku grubą folię budowlaną. Może być matowy lub z połyskiem, o dowolnej kolorystyce, a nawet zadrukowany zdjęciami lub grafiką. Materiał do budowy sufitu mieści się w niewielkiej torbie podróżnej. Jego montaż zależnie od wielkości pomieszczenia trwa od kilku do kilkunastu godzin – znacznie krócej niż popularnego sufitu podwieszanego z płyt g-k, którego budowa zajmuje kilka dni, wiąże się z wyniesieniem wszystkich rzeczy z pomieszczenia i z uciążliwym pyleniem.
Sufit napinany na zamówienie
Elementy sufitu napinanego są przygotowywane na zamówienie na podstawie pomiarów wnętrza. Należy dokładnie zmierzyć nie tylko ściany, ale i wszystkie przekątne pomieszczenia. Jest to niezwykle ważne, bo ściany bywają często nierównoległe. Dane te są potem w prowadzane do programu komputerowego, według którego powstaje rzut pomieszczenia. Materiał na sufit napinany jest wycinany i obszywany obwodowo gumowymi zaczepami potocznie nazywanymi harpunami. Czas oczekiwania na gotowy produkt wynosi kilka tygodni od złożenia zamówienia. Montaż sufitu napinanego wymaga pewnej wprawy, bo przy napinaniu dość łatwo można uszkodzić materiał. Najlepiej powierzyć to przeszkolonemu wykonawcy, choć możliwy jest też samodzielny montaż.
Sufit napinany - jak go podświetlić
Ciekawy efekt rozjaśnienia sufitu napinanego osiąga się, stosując oświetlenie LED. Paski ledowe przykleja się do stropu co 15 cm. Dają one równomierne, bezcieniowe światło. Takie źródło światła pobiera niewiele energii, zazwyczaj działa też długo bez awarii i potrzeby serwisowania. Jeżeli zdecydujesz się na diody LED, musimy pamiętać o ulokowaniu w przestrzeni między sufitem napinanym a stropem transformatora – można to zrobić na przykład w przewodzie wentylacyjnym, jednak nie zmniejszając przy tym przekroju ciągu, czyli poniżej poziomu kratki wlotowej. Aby uzyskać równomierne rozłożenie światła na suficie, materiał należy podwiesić w odległości co najmniej 15 cm od stropu. Jeszcze niżej trzeba go zamocować, jeśli pomieszczenie ma być oświetlone świetlówkami o niskiej mocy. Montuje się je pod stropem przed napięciem materiału. Instalację elektryczną do tradycyjnego oświetlenia wyprowadza się poniżej sufitu. Lampy i oprawy oświetleniowe zawiesza się na konstrukcjach wsporczych mocowanych do stropu. Sam sufit napinany nie przenosi bowiem obciążeń. Nie należy też nim zasłaniać wlotów do kanałów wentylacyjnych, czujek dymu czy alarmowych.
Montaż sufitu napinanego
Na ścianach po obwodzie pomieszczenia mocuje się aluminiowe listwy. Stanowią one stelaż pod sufit napinany. Zanim przystąpisz do napinania sufitu, podwieś go na klamrach mocowanych do rogów pomieszczenia. Podwieszanie rozpoczyna się od miejsca ściśle określonego przez producenta, gdyż sufit jest złożony w takiej kolejności, w jakiej ma być napinany. Następnie mocuje się go w rogu po przekątnej. W dalszej kolejności zaczepia się klamry w następnym rogu i znów po jego przekątnej. Kiedy cały sufit wisi na klamrach, za pomocą nagrzewnicy gazowej ogrzewa się pomieszczenie. Pod wpływem temperatury materiał sufitu zwiększa swoją objętość. Można go w tedy łatwo wpiąć w aluminiowe listwy ścienne. Aby nie uszkodzić materiału, do wpinania używa się specjalnie wyprofilowanego narzędzia. Po napięciu całego sufitu w szczeliny między ścianą a sufitem wciska się plastikowe listwy maskujące. Zapobiegają one dostaniu się insektów i kurzu do przestrzeni między sufitem a stropem.
Montaż sufitu napinanego trwa kilka godzin, nie ma też problemu z jego szybkim demontażem. Sufit po prostu wypina się z listwy. Bez pylenia, szlifowania i wiercenia w stropie sufit napinany można zamontować w już gotowym wnętrzu w kilka godzin. Uzyskane za pomocą sufitu napinanego obniżenie może być dowolnej wysokości – od minimalnego (na wysokość aluminiowej listwy) do bardzo dużego.
Montaż sufitu napinanego - galeria z instrukcją krok po kroku
Autor: WIM
Do ścian przykręca się starannie wypoziomowane listwy tworzące podkonstrukcję sufitu napinanego
Wykończenie i konserwacja sufitów napinanych
Sufitu napinanego nie maluje się, jego konserwacja polega na odkurzaniu go – można go też delikatnie myć. Materiał można wielokrotnie demontować i ponownie naciągać, co umożliwia serwisowanie instalacji w zamkniętej sufitem przestrzeni. Nawet jeżeli zdarzy się jakaś poważniejsza awaria, taka jak zalanie łazienki na piętrze – można wypiąć część materiału, wylać wodę i ponownie go napiąć.
Polecany artykuł: