ABC stylu chalet: przytulny wystrój wnętrza w alpejskim klimacie

2019-04-18 10:21

Cenisz naturalne materiały wykończeniowe, rustykalne dodatki i przytulne wnętrza? Jeśli tak, mieszkanie w stylu chalet może dopasować się do Twojej wizji ciepłego, sprzyjającego relaksowi domu. Dowiedz się, jak wprowadzić alpejski styl chalet do swoich wnętrz.

Styl chalet
Autor: GettyImages

Styl chalet to kierunek w architekturze i aranżacji wnętrz, inspirowany alpejskimi domkami wypoczynkowymi. To ich wnętrza natchnęły projektantów, przenoszących przytulną aurę domków w górskich letniskach do dolin -  do mieszkań i domów jednorodzinnych. Domy w stylu chalet przypominają chaty dawnych alpejskich pasterzy: są solidne, niezawodne i ciepłe. Współcześnie, dzięki nowoczesnym technologiom architektonicznym i budowlanym, elementy tego stylu są często wykorzystywane w projektowaniu willi i domów wiejskich. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by aurę zimowego odpoczynku wprowadzić także do przestronnego mieszkania w bloku czy kamienicy, wprowadzając dzięki temu odrobinę zimowej przytulności do miasta.

Wnętrza w stylu chalet charakteryzują się:

  • wykorzystaniem naturalnych elementów wykończenia: podłogi, ściany i elementy dekoracyjne są najczęściej wykonywane z drewna i kamienia,
  • skupieniem na surowości: podłoga jest niepomalowana, strop poddasza może być odsłonięty i drewniany, tak samo jak masywne belki lub widoczne nadproża,
  • kamienną podłogą, zakrytą jednak wieloma dywanami lub skórami,
  • stalowymi i kutymi elementami wyposażenia i wykończenia mebli (uchwyty, klamki, świeczniki),
  • połączeniem prostoty i szorstkości,
  • dekoracjami oddającymi klimat zimowego domku alpejskiego,
  • punktowym, klimatycznym oświetleniem,
  • miękkimi i ciepłymi tkaninami (zasłonami, kocami, dywanami), kontrastującymi z surowością wnętrz.
Styl chalet
Autor: GettyImages Zamiast tradycyjnego kominka możemy wyposażyć salon w biokominek

Styl chalet – drewno i kamień

Naturalne, proste materiały to podstawa stylu chalet. Zrezygnuj z betonu i nowoczesnych przeszkleń, wnętrza mają być przytulne i wygodne. Jeśli posiadasz w mieszkaniu lub domu odkryte elementy konstrukcyjne (np. drewniane belki sufitowe, słupy), wykorzystaj je. Będą idealnym miejscem do powieszenia dekoracji. Mogą także zostać wykorzystane jako wysoko położone półki na masywne wazony lub podporę pnączy. Jeśli nie posiadasz takiej możliwości, spróbuj wykonać rustykalne imitacje belek samodzielnie. Nie ograniczaj się, zrezygnuj z minimalizmu i łącz różne odcienie drewna (im bardziej dotknięte czasem, tym lepiej) oraz różne rodzaje kamieni wykończeniowych - dobrze sprawdza się piaskowiec. Eklektyzm doda pomieszczeniom charakteru.

Wybierając drewno, kieruj się jego strukturą, podkreśleniem słojów. Postaw na ciepłe odcienie, na przykład dębowe. Możesz również wykorzystać materiały imitujące postarzałe drewno lub, na przykład w kuchni, płytki drewnopodobne

Kolorystyka stylu chalet

Wnętrze górskiego domku odzwierciedla otaczającą przyrodę, dlatego preferowane są naturalne odcienie kolorów. Może to być beżowa lub brązowa paleta, do której najlepiej pasują jasne akcenty w tapicerce meblowej. Nie zapomnij też o zieleni: duże rośliny doniczkowe podkreślą barwy ziemi wykorzystane w aranżacji wnętrz. Oprócz żywych roślin dobrze sprawdzą się ususzone kwiaty i liście.

Jak wybrać meble do mieszkania w stylu chalet?

Estetyka stylu chalet pozwala tworzyć najbardziej nieoczekiwane połączenia. Masywne, obite miękkim materiałem fotele, doskonale dopasują się do stolika wykonanego ze starego pniaka. Głównym elementem wystroju powinny być jednak duże, drewniane sofy, fotele, ciężkie stoły i krzesła. Świetnie, gdy meble posiadają rzeźbione zdobienia. Drewniane, solidne fasady szafek lub regałów – pozbawione przeszkleń, wzbogacone np. za to o witraże – także wpisują się w klimat stylu chalet, tak samo jak dekoracyjne listwy na drzwiczkach. 

Sprowadź klimat górskiego domku do swojego mieszkania

Wbrew pozorom styl chalet nie jest ciężki i przygnębiający. Masywność mebli równoważona jest przez naturalne, przytulne materiały wykończenia i ciepłe dodatki. Wysokie sufity, podkreślone belkami, podkreślają przestronność wnętrz a przez duże przeszklenia wpada sporo światła. Również kominek, częsty element stylu chalet, sprzyja wrażeniu ciepła i domowości. Tradycyjne elementy jego otoczenia to marmur lub granit, skutecznie utrzymują ciepło. Dobrze sprawdzą się jednak także płytki ceramiczne o fakturze przypominającej kamień. Akcesoria kominkowe z kutego żelaza (stojak na drewno opałowe, pogrzebacz, szczypce) stanowią zaś ozdobę sama w sobie.

Warto także wykorzystać sztuczne skóry i futra, które złagodzą chłód kamiennych podłóg lub masywność sporych rozmiarów mebli. Przesłonięte grubymi zasłonami okna rozproszą światło - jest ono istotnym sposobem nadania wnętrzom charakteru alpejskiego domku. Załóż kilka rodzajów oświetlenia, stopniując ich natężenie oraz przeznaczenie. Użyj lamp wiszących, ozdobnych kinkietów; ustaw tez lampy podłogowe, a także oświetlenie nastrojowe, np. duże, drewniane latarnie. 

Styl chalet
Autor: GettyImages
Sonda
Zamiawiasz meble na wymiar czy kupujesz gotowe w sklepie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie