Moda na stare i postarzane cegły: inspiracje na ładne okładziny

2020-09-29 14:18

Postarzane cegły często tworzą wewnątrz i na zewnątrz duże płaszczyzny, ale już niewielki akcent z ich udziałem potrafi odmienić kompozycję i przesądzić o charakterze architektury, czy aranżacji. Staje się czymś bardzo cennym, unikatowym.

Stara cegła w salonie
Autor: Mariusz Bykowski Stare cegły na ścianach salonu tworzą ciekawą dekorację wnętrza. Projekt: Joanna Kiryłowicz / Pracownia Sikorska & Kiryłowicz

Stare i postarzane cegły nie starają się być perfekcyjne, bo przede wszystkim mają być autentyczne albo na takie wyglądać. Ich powierzchnie są niedoskonałe, nieregularne, chropawe, z widocznymi uszkodzeniami – śladami czasu albo coraz wierniejszą ich imitacją.

Stare cegły w nowej odsłonie

Wprawdzie są przykłady nowoczesnych domów wznoszonych w całości z cegły rozbiórkowej. Niektórym udaje się nawet kupić taką cegłę 50% taniej niż nowo wyprodukowaną. Jednak jej znalezienie wymaga dużej determinacji i czasu. Właściciele jednego z ostatnio opisywanych w „Muratorze” domów szukali takiej cegły po całej Polsce przeszło rok. Sprawa jest trudna nie tylko dlatego, że stara cegła powinna być ładna i najlepiej niedroga, ale także musi mieć odpowiednią wytrzymałość. Tę najprościej sprawdzić, uderzając młotkiem lub rzucając cegłą o ziemię. Jeśli przejdzie ten test i się nie rozsypie, wtedy można się zastanawiać nad kupnem. Cegłę rozbiórkową oczywiście można także kupić na Allegro, płacąc od 1 do 4 zł za sztukę. Droższe są stare cegły wyczyszczone z zaprawy i ładne.

Płytki cięte ze starych cegieł

Najwięcej jednak jest ofert płytek ciętych ze starych cegieł. Za lica trzeba zapłacić od 55 do 90 zł/m2. Decyduje uroda materiału. Droższe są te, które wyglądają na bardziej wiekowe. Cięcie starej cegły na płytki można też przeprowadzić indywidualnie, używając piły stołowej z diamentową tarczą do cięcia materiałów o dużej twardości lub szlifierką kątową z diamentową tarczą do cegieł. W pewnym stopniu ułatwione zadanie mają właściciele starych ceglanych domów – mogą skuć tynk, aby odsłonić we wnętrzu wiekowy mur. Jednak zawsze powinni się liczyć z tym, że taka odkrywka może nie zakończyć się w pełni sukcesem, bo cegły i spoiny nie muszą wcale wyglądać estetycznie. Wtedy konieczne będzie naprawianie starego muru i uzupełnianie ubytków.

Postarzane cegły i płytki

Postarzana cegła może się prezentować bardzo różnie. Niekiedy od razu widać, że to imitacja. Kiedy indziej trzeba się wnikliwie przyglądać. Najbliższe pierwowzoru starych cegieł są ręcznie formowane postarzane cegły i cieńsze od nich płytki (nawet 16-krotnie). Jedne i drugie mają nieregularne brzegi oraz chropawą fakturę z niedoskonałościami dodającymi ścianom autentyczności.

Przeczytaj też:

Inspiracje na wnętrza z dekoracyjną ścianą z cegły >>>

Uwaga! Decydując się na postarzane płytki, trzeba pamiętać, że jeśli chcemy, by okładzina imitowała mur, oprócz płaskiej wersji płytek powinna być jeszcze narożnikowa. Zarówno faktura postarzanych cegieł, jak i płytek może być rysowana, nakrapiana albo odciskana. Każda z tych kategorii kryje mnóstwo różnych wzorów. Analogicznie jest z barwami ceglanego materiału.

Kolory postarzanych cegieł

Pierwotna barwa ceglasta zmutowała i ma dziś aż kilkadziesiąt barwnych wersji. Wszystkie powstają z naturalnych barw glin, minerałów lub piasku. Zarówno żółcienie, podbarwione granatem brązy, grafity, czerń, biel i najbardziej kojarzony ze starą cegłą czerwony z domieszką pomarańczu. Producenci chronią metody pozwalające na taką różnorodność, która przy tym pozostaje naturalna. Najprostszym sposobem poszerzania palety kolorów postarzanych cegieł jest wykorzystanie do ich produkcji wielu rodzajów glin i mieszanie ich ze sobą. Barwa zmieniana jest też przez dodawanie piasków o różnych kolorach. Innym sposobem jest angobowanie powierzchni – powlekanie jej płynną glinką wzbogaconą minerałem nadającym kolor podczas procesu wypalania.

Przeczytaj też:

Cegła w kuchni: 10 pomysłów na wykończenie [ZDJĘCIA] >>>

Ciekawe jest to, że ceramika potrafi zmienić radykalnie barwę w procesie obróbki, przykładowo przy dwukrotnym wypalaniu z żółtej na grafit. Cegły i płytki mogą być też smagane ogniem, dzięki temu barwa płytek z jednej palety płynnie przechodzi w inne. To specyficzny materiał, którego produkcja stała się bardzo skomplikowana i zróżnicowana, dlatego aby zestawienie cegieł czy płytek prezentowało się naturalnie, trzeba kupić płytki z jednej partii. Wtedy różnice kolorystyczne nie będą drażniły sztucznością. Dobrym sposobem na najbardziej naturalny efekt jest też wymieszanie zawartości kilku opakowań.

Przeczytaj też:

Biała cegła w aranżacji wnętrz: 15 inspiracji >>>

Ręcznie formowane postarzane cegły kosztują od 2 zł/szt., ale są też takie za ponad 6 zł/szt. Niekiedy pojawiają się końcówki kolekcji w obniżonej cenie albo atrakcyjne oferty na Allegro. Wtedy taką cegłę można kupić za złotówkę. Za płaskie postarzane płytki można zapłacić około 12% mniej niż za cegły z tej samej serii. Ich ceny zaczynają się od 1,7 zł/szt., ale już na płytki kątowe trzeba wydać znacznie więcej – sztuka kosztuje od 6 do 11 zł.

Moda na stare i postarzane cegły
Autor: Sylwester Rejmer

Postarzane cegły: nie zapomnij o impregnacji

Nie tylko stare cegły, ale także postarzane cegły i płytki mają wysoką nasiąkliwość. Niektóre na poziomie 12%, inne 16%, ale są też takie, które mają większą niż 18%. Należy je zabezpieczyć przed wilgocią i zabrudzeniem.

Impregnaty do cegieł są bardzo różne. Dostępne są impregnaty, które chronią ceglane powierzchnie zaledwie przez rok, inne dłużej - 5 albo 10 lat. Najtrwalsze są te, do których produkcji wykorzystano nanotechnologie.

Wybór środka impregnującego do postarzanych cegieł trzeba zawsze dostosować do pomieszczenia, w którym ma pełnić funkcje ochronne. W łazience sprawdzi się ten, który zabezpiecza przed wodą (hydrofobowy), a nad blatem kuchennym taki, który ochroni powierzchnię także przed tłuszczami (oleofobowy).

Impregnacja poza praktyczną, podstawową funkcją daje także możliwość zmiany wyglądu cegieł i płytek. Przykładowo są preparaty podkreślające barwę czy matujące.

Imitacje starych cegieł: czy zawsze warto?

Stare cegły udają nie tylko płytki ceramiczne, ale też betonowe i gipsowe. Podobnie jak ceglane mają nierówne brzegi i niedoskonałą powierzchnię. Betonowe dostępne są w 6 kolorach: białym, pustynnego piasku, żółtym, tzw. klinkierowym oraz karbonu i ochry. Płaskie płytki uzupełniają narożne. W ofercie niektórych producentów są płytki różniące się długością, co pozwala na ułożenie cegieł w zróżnicowany sposób.

Płytki wykonane z gipsu też dobrze udają stare cegły. Można je kupić nie tylko w białym kolorze, z którym są głównie kojarzone, ale również ceglanym, stalowym, piaskowym oraz o barwie ochry.

Ich dużym atutem jest łatwość obróbki. Można je przycinać nawet nożykiem. Na ich powierzchniach są uszkodzenia i spękania, które mają za zadanie sprawić, by materiał wyglądał naturalnie. Taką samą funkcję pełnią elementy gipsowe narożne. Dzięki nim okładzina przypomina mur. Czy warto decydować się na nieceramiczne imitację? To zależy, bo oferta rynkowa jest znacznie zróżnicowana nie tylko pod względem cen, ale także dochowywania wierności pierwowzorowi.

Nasi Partnerzy polecają