Spis treści
- Bruk drewniany w budynku
- Bruk drewniany do ogrodu
- Układanie wewnętrznej posadzki z bruku drewnianego
- Jak zrobić drewnianą nawierzchnię w ogrodzie
- Ile kosztuje bruk drewniany?
Bruk drewniany w budynku
Brukowaną posadzkę wykonuje się z kostek drewna twardego. Najlepsze do tego celu są: dąb, akacja, modrzew, buk lub jesion. Kostki mają przeważnie wymiary 80 x 80 mm, 50 x 100 mm lub 100 x 100 mm i grubość od 22 do 80 mm. Ustawia się je w ten sposób, by przekrój słoi skierowany był do góry. Muszą do siebie ściśle przylegać. Do kupienia jest też bruk w formie większych paneli, powstałych z połączenia kilkunastu lub kilkudziesięciu kostek, podklejonych od spodu siatką termoplastyczną.
Kostki są już oszlifowane i zaolejowane. Układa się je wtedy jak mozaikę sztorcową, co zabiera mniej czasu, gdy porównamy to z przyklejaniem pojedynczych kostek. Tak wykonanej posadzki nie trzeba już później w żaden sposób wykańczać.
Bruk ma wiele zalet. Jest bardzo trwały, odporny na uszkodzenia i odporny na ścieranie. Poprawia też izolacyjność akustyczną stropów. Można go wielokrotnie odnawiać poprzez cyklinowanie.
Oprócz kostek o przekroju kwadratowym na zamówienie można otrzymać heksagonalne lub okrągłe.
Przeczytaj też:
Jak ułożyć parkiet przemysłowy? Mozaika przemysłowa krok po kroku
Bruk drewniany do ogrodu
Kostki pachnące żywicą nadają się również do zastosowań ogrodowych. Trzeba je tylko przed montażem solidnie zabezpieczyć, na przykład metodą zanurzeniową, mocząc przez minimum kilka godzin w przeznaczonym do tego impregnacie.
W odróżnieniu od kostek do wnętrz te nie są czterostronnie strugane. Rustykalną odmianą bruku są plastry cięte z nieokorowanych pni sosnowych, brzozowych, dębowych lub akacjowych. Mają przeważnie średnicę 30-45 cm i grubość 2-6 cm. Plastry takie można kupować pojedynczo lub wybrać panele. Te ostatnie są zestawieniem kilkudziesięciu plastrów o zróżnicowanej średnicy i o grubości 2 cm, naklejonych na siatkę z tworzywa sztucznego. Panele dostępne są w wersji surowej – drewno wtedy trzeba z wierzchu przeszlifować i pomalować olejem albo impregnatem, lub wykończonej, gotowej do montażu. Układa się z nich nawierzchnie ścieżek, podłogi w altanach i nawierzchnie tarasów naziemnych.
Bruk drewniany, w każdym z odpisanych wariantów, nadaje się jako nawierzchnia także pod ruch kołowy.
Przeczytaj też:
Układanie wewnętrznej posadzki z bruku drewnianego
Klocki drewniane układa się na mocnym, stabilnym, czystym i równym podłożu. Przytwierdza się je do podłoża klejem do parkietów. Do przyklejania kostek brukowych polecany jest klej poliuretanowy lub poliuretanowo-epoksydowy.
Gotową posadzkę z kostek układanych pojedynczo trzeba wycyklinować. Przerwy między kostkami szpachluje się specjalnym kitem do drewna. Na koniec całą powierzchnię pokrywa się olejem lub olejowoskiem. Wnika on głęboko w drewno, podkreśla i pogłębia jego barwę oraz uwypukla rysunek słoi. Nie zatyka porów drewna, dzięki czemu umożliwia swobodny przepływ pary wodnej przez posadzkę. Co ważne, ani olej, ani olejowosk nie stworzą powłoki na posadzce jak lakier, więc drewno – mając zwłaszcza taką formę – będzie swobodnie pracowało, bez uszczerbku dla wyglądu nawierzchni.
Niektóre gatunki drewna, na przykład sosnę, jodłę, brzozę, przed olejowaniem można natrzeć ługiem (wodorotlenkiem sodu). Zabezpieczy on drewno przed ewentualnym żółknięciem. Po nałożeniu i wyschnięciu oleju posadzkę trzeba natrzeć woskiem do podłóg. Tak zabezpieczona nie ulega zawilgoceniu i nie pochłania brudu. Wewnątrz możesz zrobić też posadzkę z plastrów pni. Jeśli są idealnie płaskie, można je mocować tak samo jak kostki. Do ich spoinowania można wykorzystać kit do drewna.
Przeczytaj również:
Podłoga drewniana. Układanie desek podłogowych - krok po kroku
Jak zrobić drewnianą nawierzchnię w ogrodzie
Najprościej montuje się panele złożone z plastrów drewna naklejonych na siatkę. Wystarczy wyrównać podłoże, ułożyć panele, a szczeliny między plastrami uzupełnić drobnym żwirem. Podobnie wykonuje się nawierzchnię z pojedynczych plastrów drewna. Warto je jednak kłaść na zrobionej wcześniej podsypce piaskowej. Przedtem trzeba jednak usunąć warstwę humusu na głębokość 30-40 cm i w jego miejsce wysypać żwir jako podbudowę. Kruszywa trzeba zagęścić, najlepiej zagęszczarką spalinową. Warstwa podbudowy powinna mieć minimum 10 cm, w przypadku gruntu przepuszczalnego. Gdy grunt jest nieprzepuszczalny, powinna być grubsza – minimum 20 cm. Piaskowa podsypka powinna mieć grubość około 3-5 cm. Można też użyć piasku zmieszanego z cementem.
Plastry drewna impregnuje się przed montażem (jeśli nie są zaimpregnowane) i układa z zachowaniem odstępów, które później wypełnia się żwirem lub piaskiem.
Po montażu zaleca się pomalować nawierzchnię impregnatem. Wystarczy jeden raz.
Jeśli nawierzchnia ma być bardziej obciążana (podjazd do garażu, parking), wtedy podbudowę robimy z grubszego kruszywa, na przykład tłucznia, i powinna ona mieć grubość 20-30 cm.
Przy układaniu bruku z kostek drewnianych zwracaj uwagę, żeby nie przylegały one do siebie ściśle, jak robi się to we wnętrzach. Trzeba tu zostawiać puste spoiny, szerokości kilku–kilkunastu milimetrów, dzięki którym wilgoć z gruntu będzie mogła odparowywać. Spoiny takie wypełnia się piaskiem.
Ile kosztuje bruk drewniany?
- Pojedyncze kostki drewniane – o wymiarach 10 x 10 cm – kosztują od 10 do 25 zł/szt.
- Kostki z drewna akacjowego wycenione są na 170-460 zł/m2, dębowe – na 45-90 zł/m2.
- Naturalne plastry drewna kosztują od 60 do 40 zł/szt., w zależności od gatunku, średnicy i grubości.
- Panele z plastrów drewnianych, naklejonych na siatkę, dla wymiaru 80 x 40 cm, kosztują w wersji surowej 30 zł/szt., a w wykończonej – 35 zł/szt.
