Jakie schody

2009-09-08 2:00

Schody gotowe są są lekkie i szybkie w montażu; mogą być alternatywą dla ciężkich żelbetowych schodów wykonywanych na budowie.

Jakie schody do wyboru
Autor: Grot|Jacek Kucharczyk|Mariusz Bykowski|Michał Glinicki |Pracownia Schodów Pazura Jakie schody do wyboru

To, jaki kształt będzie miał bieg schodów, w dużej mierze zależy od wielkości otworu w stropie i tego, ile miejsca możemy na nie przeznaczyć. Najpopularniejsze są schody jednobiegowe proste, dwubiegowe zwykłe, zabiegowe, kręcone (spiralne) oraz modułowe.

Jednobiegowe proste

Na piętro wchodzi się jednym biegiem bez zmiany kierunku. To bezpieczny rodzaj schodów, bo ich stopnie mają kształt prostokąta. Są jednak wygodne tylko wtedy, jeśli stopni jest nie więcej niż 17, a wysokość kondygnacji nie przekracza 3 m.

Dwubiegowe zwykłe

Bieg jest podzielony na dwie części spocznikiem, dzięki któremu można wygodnie zmienić o 180° kierunek wchodzenia. Wymagają sporo miejsca.

Zabiegowe

Nie mają spocznika, ale też zmieniają kierunek dzięki temu, że część stopni takich schodów ma zmienną szerokość. Szerokość stopni od zewnątrz jest większa, od wewnątrz zaś mniejsza – powinna mieć nie mniej niż 10 cm, natomiast na linii biegu, czyli pośrodku stopnia, szerokość wszystkich stopni musi być jednakowa. Takie schody są mniej bezpieczne, gdy mają z nich korzystać małe dzieci.

Kręcone (spiralne)

Stopnie mają kształt trójkąta, wycinka koła lub trapezu. Mocuje się je na słupie umieszczonym pośrodku otworu w stropie. Mają zazwyczaj średnicę od 130 do 200 cm. Mogą być prawo- lub lewoskrętne. Nadają się szczególnie tam, gdzie na schody przewidziano mało miejsca albo w ogóle ich nie było, na przykład przy adaptacji strychu lub piwnicy. Jeśli otwór w stropie ma średnicę mniejszą niż 130 cm, można wykonać schody kręcone kwadratowe. Ich rzut nie jest okręgiem, lecz kwadratem o boku od 100 do 130 cm. Stosunek wysokości do miejsca, jakie zajmują schody kręcone, sprawia, że wysokość stopni musi być większa niż przyjmowana w normie. Nie są one więc zbyt wygodne. Także kształt stopni powoduje, że trudno chodzić po nich z większymi przedmiotami.

Modułowe

To rodzaj schodów, których stopnie są podparte w środku. Mogą mieć dowolną formę – bieg może być prosty lub w kształcie łuku, litery Z, S lub U. Dzięki powtarzalnym elementom łatwo się je montuje i właśnie ten typ jest najczęściej oferowany w wersji do samodzielnego montażu. Są tak przygotowane, że można je dopasować do każdego wymiaru i wysokości. Gdy jest mało miejsca, można wybrać schody modułowe naprzemienne – kacze. Mają one na przemian powycinane stopnie. Stosuje się je wtedy, gdy otwór w stropie jest prostokątny.

Schody na strych

To osobna grupa schodów. Z założenia są mniej wygodne, bo nie są przeznaczone do codziennego użytku. Najpopularniejsze są drabiniaste. Mogą być składane lub zsuwane, z drewna lub ze stali. W wersji nieskładanej nazywane są młynarskimi. W harmonijkę składają się natomiast stalowe schody nożycowe. Tego typu schody można znaleźć w każdym większym sklepie budowlanym, ale czasami warto dotrzeć do producenta, bo na przykład będzie miał w sprzedaży model akurat niedostępny w sklepie. Można u niego także uzyskać niższą cenę niż w sklepie.