Impregnaty do fug: sposób na czyste spoiny między płytkami
Okładzina z płytek może nie wymagać zabezpieczenia powierzchni przed zabrudzeniami, ale dobrze jest zaimpregnować same fugi cementowe. Zobaczmy, jakie impregnaty do fug mamy do wyboru.
Spoiny między płytkami ceramicznymi, betonowymi lub kamiennymi najczęściej wypełnia się zaprawą cementową, która jest w pewnym stopniu nasiąkliwa. Fugi zawierają drobniejsze lub grubsze kruszywo, więc ich powierzchnia nie jest idealnie gładka. To wszystko sprawia, że spoiny między płytkami mogą ulec trwałemu zabrudzeniu, zatłuszczeniu, wchłonąć intensywny barwnik czerwonego wina albo kawy lub w inny sposób ulec przebarwieniu. Brudne i o nienaturalnym kolorze wypełnienie okładziny wpływa negatywnie na jej wygląd.
Dobrym sposobem zapewnienia długiej urody okładziny jest pokrycie fug impregnatem. Taki zabieg przeprowadza się przede wszystkim na posadzkach w pomieszczeniach intensywnie eksploatowanych, np. kuchni, przedpokoju, salonie, garażu, pomieszczeniu gospodarczym. Warto zabezpieczyć fugi również w okładzinie na blacie kuchennym oraz nad nim. Z kolei w łazience dobrze jest pomyśleć o ochronie spoin między płytkami, jeśli mamy twardą albo zażelazioną wodę, co po jakimś czasie objawi się zżółknięciem, a nawet wręcz zbrązowieniem fugi między płytkami. Miejscem, gdzie wypełnienia między płytkami również szybko mogą ulec zabrudzeniu, a ponadto porosnąć glonami lub grzybami, jest podest przed wejściem, ganek albo taras.
Impregnaty do fug: zakres ochrony
Zadaniem impregnatów do spoin jest:
- ograniczenie chłonności masy cementowej,
- ograniczenie przyczepności zanieczyszczeń,
- ochrona przed tłuszczami i nalotem kamiennym,
- zapobieganie porostowi glonami i grzybami,
- sprawienie, że fugi można czyścić rzadziej i robi się to łatwiej.
Po co robimy fugi
Okładzina z płytek ceramicznych, kamiennych, płytek betonowych, czy szklanych musi być wykończona spoinami. Płytek nie mocuje się na styk. Szerokość spoiny zależy od wielkości płytek. Najmniej to 2 mm. Przy płytach wielkoformatowych, zwłaszcza rustykalnych o nieregularnych krawędziach fugi mogą mieć szerokość nawet 1-1,5 cm. Ich wygląd w bardzo dużym stopniu wpływa na estetykę posadzki czy ściany wykończonej płytkami.
Przeczytaj też:
Wyobraźmy sobie piękną jasną, nawet białą posadzkę w łazience, w której płytki oddzielone są paskami materiału o niejednolitej barwie, czasem białych, w innym miejscu szarych, a nawet czarnych. Żeby temu zapobiec, warto pokryć fugi cementowe preparatem impregnującym.
Fugi cementowe
To rodzaj zaprawy mineralnej o spoiwie cementowym z pigmentami, wypełniaczami oraz modyfikatorami, która rozrobiona z wodą tworzy gęstą lub półpłynną masę. Po nałożeniu w spoiny wysycha i twardnieje, tworząc wypełnienie mocnej okładziny. Fugi cementowe są paroprzepuszczalne, co jest ich zaletą. Ta cecha wynika z tego, że są porowate. Porowatość sprawia, że są nasiąkliwe. Łatwo chłoną płyny, zalane czerwonym winem, barszczem albo kawą dość szybko ulegną przebarwieniu. Chłoną tłuszcz pryskający z patelni. Ich powierzchnia nie jest idealnie gładka, więc szybko przylega do nich brud. Fugi cementowe wymagają regularnego czyszczenia, które jest mozolne. Dlatego najlepiej zabezpieczyć je impregnatem zaraz po wykonaniu okładziny, gdy spoiny wyschną. Jeśli nie zrobiliśmy tego na nowej posadzce czy ścianie i fugi są brudne, trzeba je porządnie wyczyścić. Żeby uniknąć ponownie tych zabiegów, lepiej pokryć je preparatem impregnującym.
Polecany artykuł:
Autor: opeNnano
Nanoquick Fuga. Impregnat do fug i spoin. Cena 56 zł/l
Preparaty do impregnowania fug
Na rynku jest bardzo dużo impregnatów o bardzo szerokim lub wąskim zastosowaniu. Są impregnaty do płytek ceramicznych, kamiennych, betonowych lub klinkierowych i jednocześnie fug, którymi możemy zabezpieczyć całe okładziny. Znajdziemy również preparaty przeznaczone tylko do pokrywania spoin między płytkami.
Impregnaty do fug to płyny gotowe do użycia, które należy nanieść szmatką lub cienkim pędzelkiem tylko na masę cementową. Ze względu na takie nakładanie są one również sprzedawane w pojemnikach z aplikatorem w postaci pipety albo spryskiwacza. Ponieważ zużycie impregnatu do zabezpieczenia tylko wąskich spoin jest nieduże, środki te są sprzedawane w pojemnikach o małej objętości, np. 250 ml, 0,5 lub 1 l. Pojemnik 250 ml wystarczy do zabezpieczenia posadzki w dużym pokoju (30-40 m2) przy małych płytkach i spoinie o szerokości 5 mm.
Impregnaty do fug: do wnętrz i na zewnątrz
Impregnaty do fug to bezbarwne płyny, które można stosować zwykle i w pomieszczeniach domu, i na tarasie lub balkonie. Lepiej jednak upewnić się w chwili wyboru środka, bo są impregnaty przeznaczone tylko do wnętrz.
Bezbarwny płyn bardzo szybko wnika w strukturę masy cemetowej i tworzy na powierzchni niewidzialny film. Jego najważniejszym zadaniem jest sprawienie, że fugi staną się nienasiąkliwe – nie będzie wsiąkać w nie woda i wilgoć. Jednocześnie film z preparatu chemicznego wygładza powierzchnię, więc zabrudzenia nie mogą łatwo przylgnąć do masy. Co ważne, zaimpregnowane spoiny pozostają paroprzepuszczalne.
Preparaty do zabezpieczania fug nie zmieniają ich koloru. Mogą za to sprawić, że spoiny zyskają nieco połysku. Są impregnaty, które mogą wywoływać silniejszy efekt lśnienia na spoinach, który nie każdemu się podoba. Trzeba to sprawdzić. Jeśli preparat ma być przeznaczony do fug w posadzkach z płytek polerowanych, połysk jest jak najbardziej pożądany.
Jak impregnować fugi
Preparaty nanosi się cienką warstwą i pozostawia do wyschnięcia. Drugi raz można pokryć spoiny, gdy pierwsza warstwa wyschnie. Ten czas jest zależny od preparatów i ich składu i może wynosić od 30 minut do 2 godzin. Po zabezpieczonej podłodze można chodzić już po kilku godzinach. Okładzina na ścianach może być myta po 36-48 godzinach. W pomieszczeniach wilgotnych te czasy ulegają wydłużeniu.
Przeczytaj też:
- Impregnaty do kamienia >>>
- Impregnaty do betonu >>>
- Impregnaty do drewna i farby kryjące >>>
- Impregnaty do cegieł >>>
Dobra rada: warto pamiętać, że zabezpieczenie impregnatem nie jest wieczne. Zabieg trzeba przeprowadzać co jakiś czas!
Polecany artykuł: