Dobrze wykonany podkład podłogowy
Źle ułożony podkład podłogowy może być odrywania się i odspajania posadzki. kto wykonuje podkład pod panele i inne nawierzchnie, powinien zadbać o przestrzeganie zasad wykonania. Oto one...
Autor: Mariusz Bykowski
Podkład cementowy można łatwo ułożyć, bo jest plastyczny i ma dobrą przyczepność do podłoża.
Jastrychy cementowe i betonowe są najczęściej wykonywanymi podkładami. Dzięki temu, że po wyschnięciu są niewrażliwe na wilgoć, można je układać w pomieszczeniach narażonych na zawilgocenia – łazienkach, kuchniach, a nawet na zewnątrz domu – na tarasach.
Tradycyjne szlichty cementowe powinny być gęste. Robi się je z zaprawy cementowej co najmniej marki 8, przy czym proporcja cementu do piasku to 1:3.
Najpierw należy wymieszać suche składniki, a dopiero potem dodać wodę. Tradycyjne podkłady na bazie cementu charakteryzują się wytrzymałością na ściskanie o wartości około 25 MPa. W pomieszczeniach mieszkalnych powinno to być co najmniej 12 MPa, w garażu – 20 MPa.
Podkłady betonowe robi się z betonu klas C8/10 (dawna B10), C12/15 (B15), C16/20 (B20). Kruszywem może tu być piasek, żwir, grys albo drobna mieszanka z kruszywa naturalnego lub łamanego. Grubość kruszywa nie powinna przekraczać 1/3 grubości podkładu. Podkłady betonowe mogą mieć konsystencję gęstoplastyczną lub półsuchą. Podaje się je urządzeniem nazywanym miksokretem. Półsuche – dzięki znacznie mniejszej ilości wody – mają dużo większą wytrzymałość na ściskanie (około 35 MPa) niż zaprawy tradycyjne. Poza tym charakteryzują się mniejszym skurczem, przez co są w mniejszym stopniu narażone na pęknięcia. Do podkładów cementowych i betonowych, także tych przygotowywanych na budowie, mogą być dodawane środki przyspieszające wiązanie, uszczelniające lub zwiększające plastyczność.
WIDEO: Podkład podłogowy na podłodze na gruncie - część I
ZOBACZ >>> Podkład podłogowy na podłodze na gruncie - część II
Są też gotowe mieszanki
Na rynku są dostępne gotowe mieszanki, do których na budowie wystarczy tylko dodać wodę (jej ilość zawsze określa producent). Z reguły w mieszankach takich są włókna szklane i polipropylenowe pełniące funkcję zbrojenia – zapobiegają skurczom i pękaniu podkładu. Gotowe mieszanki po rozrobieniu z wodą mogą mieć konsystencję gęstoplastyczną, półsuchą albo półpłynną – wtedy doskonale rozlewają się po podłożu, tworząc samopoziomujący podkład. Ulepsza się je tworzywami sztucznymi, dzięki czemu zostaje przyspieszone wiązanie szlichty. Na szybkowiążących zaprawach można układać posadzki z terakoty lub gresu po 24, a na niektórych nawet po czterech godzinach. Niektóre gotowe mieszanki (Sopro, Kerakol) nadają się do przygotowywania i podawania za pomocą miksokreta. Ich wytrzymałość na ściskanie osiąga nawet 55 MPa. Wykonując podkład na podłodze ogrzewanej, najlepiej zdecydować się na gotową mieszankę – na worku powinna się znajdować informacja o możliwości takiego zastosowania. Podkład powinien pokryć rurki grzewcze warstwą grubości nie mniejszej niż 2 cm albo równej ich średnicy – 2,5; 3 cm.
Wybór materiału na podkład należy uzależnić od tego, w jakich warunkach ma być eksploatowana podłoga.
Autor: Mariusz Bykowski
Podkład cementowy można łatwo ułożyć, bo jest plastyczny i ma dobrą przyczepność do podłoża.